לחגוג בר מצווה או בת מצווה עם משמעות, באתרי המורשת היפים בישראל

12.05.2019

ברשות הטבע והגנים מזמינים אתכם להצטרף למיזם חדש: טקסי בר/בת מצווה, חופה ושמחות נוספות באתרי מורשת. 17 בתי כנסת קדומים ואתרים בעלי משמעות היסטורית נבחרו כדי להעניק לכם חוויה משפחתית בלתי נשכחת – אותנטית, מקורית ובעלת משמעות עמוקה.

פסיפס טקסים - איור 2

בשעות בין הערביים, שוטפות קרני שמש כתומות את חזיתו המעוטרת של בית הכנסת הקדום בגן לאומי ברעם שבגליל. הסצנה מהפנטת ונדמה שההיסטוריה מתעוררת לחיים. כאילו בכל רגע ייכנסו פנימה דמויות תנ"כיות…

ואז אתם מגיעים. נרגשים לא פחות, וכנראה שהרבה יותר. לא מדובר בעוד טיול בגן לאומי כזה או אחר, אלא בחוויה מסוג אחר: טקס בר מצווה או בת מצווה ברוח שונה – מקורית, ייחודית, כזו שנחקקת עמוק בזיכרון. שלכם, ושל אורחיכם.

טקס בר מצווה בחמת טבריה – צילם חגי דביר

הטקס האינטימי שלי

במהלך שנת 2018 השיקה רשות הטבע והגנים פרויקט חדש, בשם "פסיפס". מדובר בחיבור לטבע, למורשת ולמסורת באמצעות עריכת טקסים, שמחות ורגעים מרגשים אחרים, הנערכים בגנים לאומיים ברחבי הארץ – מצפון ועד דרום. ומסתבר שטקסים ברוח זו מהווים מקור משיכה עבור רבים.

"בבדיקות שערכנו, מצאנו שמקור המשיכה לטקסים באתרי מורשת נובע משני גורמים עיקריים", מסביר חגי דביר, מנהל תחום המוצר התיירותי ברשות הטבע והגנים. "בראש ובראשונה, יותר ויותר משפחות מעוניינות לצאת מהשגרה, לצאת מהסטנדרט של אולם אירועים מפואר ולערוך טקס שונה, אישי ומיוחד. הגורם השני, הוא החיפוש הבלתי פוסק אחר משמעות. הרבה אנשים רוצים ליצוק תוכן ממשי, בעל משמעות וערך, לטקס הבר/בת מצווה, לחופה או לכל טקס מרגש אחר".

באופן טבעי, טקסים הנערכים בגנים לאומיים המחוברים באופן הדוק לעבר, טומנים בחובם אווירה צנועה ואינטימית, פחות פורמלית ומעונבת. "אתה מגיע לטבע, לנוף, לעץ הזית – ושם אתה מקיים את הטקס המיוחד שלך", מציין דביר. הטקסים מתחילים בקבלת פנים נעימה, המלווה באיש צוות של הגן הלאומי, שגם מסייע בתכנון ובעזרה במהלך הטקס. בחלק מהאתרים אף ניתן לעשות שימוש ברכב קלאב-קאר, לטובת בני משפחה ואורחים  המוגבלים בתנועה.

החיבור שנוצר בין הטקס המרגש לבין ההיסטוריה היהודית, האבן העתיקה והמורשת של כולנו, כאשר מקיימים למשל עליה לתורה בתוך בית כנסת עתיק מלפני כ-2000 שנה, הוא חוויה מדהימה שקשה לתאר במילים.

יתרון גדול נוסף, הוא האפשרות של הנער או הנערה ליצור ביטוי אישי בטקס, באמצעות הדרכה קצרה שלו על המקום. קשה להבין זאת עד שלא פוגשים נער נרגש, ניצב בבית הכנסת הקדום של ציפורי, מורה בידו על רצפת הפסיפס המעוטרת בשלל דמויות, סמלים ומשמעויות – וחולק את הידע עם קרובי משפחתו וחבריו הטובים.

טקס בר מצווה בגן לאומי ציפורי – צילום מיטל אהרון

מתחברים לעבר

הטקסים נערכים, כאמור, בגנים לאומיים בכל רחבי הארץ בעלי משמעות היסטורית בהם הרודיון, גמלא, ברעם, כורזים, חמת טבריה, ציפורי, תל מגידו, בית שערים, בית אלפא, הקסטל, אפולוניה, בית גוברין, הר גריזים, עתיקות עין גדי, תל ערד, תל באר שבע ומצדה.

את הטקסים יש לתאם מראש עם הנהלת האתר, וניתן לקיימם ברוב האתרים גם במהלך שעות הפעילות של האתר, הנשאר פתוח לקהל הרחב – מה שלעתים מעצים את החוויה. אפשר גם לערוך טקס לאחר שעות הפעילות בתוספת מחיר.

ניתן ואף מומלץ לשדרג את החוויה ולהוסיף הדרכה פרטית לאורחים ברחבי האתר, ואפילו להזמין שחקנים הלבושים ברוח התקופה. ומתי בעצם פגשתם בפעם האחרונה את רבי יהודה הנשיא בעודכם חוגגים בר מצווה בלב המערות המסתוריות של בית שערים?

לפרטים נוספים לחצו: פסיפס-טקסים בגנים לאומיים