המלצת השבוע - מתגלגלים בדרך לאילת

20.06.2022

נוסעים דרומה לאילת? מתבקש, בטח בעונה זו שניה לפני יולי אוגוסט הרותחים. אבל תנו לנו להגדיל לכם בשקל תשעים. במקום נסיעה ארוכה ומתישה שבה הילדים ישגעו אתכם על שבע דקות בממוצע, מתי מגיעים, מתי מגיעים- הבטיחו להם שמתישהו באמצע הדרך תהיה להם הפתעה. זה כבר יספיק עבורם כדי להתאזר בסבלנות עד הדיונות של חולות סמר, ומשם, כבר לא תשמעו אותם מתלוננים, רק קולות צחוק מתגלגלים.

חולות סמר חולות סמר - צילם דורון ניסים, רשות הטבע והגנים

ובעצם למה שלא תצטרפו גם אתם, כמה פעמים בחיים כבר יצא לכם להתגלגל בכיף לכיוון אילת?

באזור דרום הערבה, חולות סמר הם המקום האחרון שנותרו בו דיונות. וגם הן, ננגסו מכל עבר, לטובת תעשיית כריית החולות.

בעקבות מאבקים ממושכים לשמירה על השטח הנדיר הזה פסקה הכרייה, ואת הטרקטורים והשופלים החליפו ילדים חמודים שמתגלגלים ומשפריצים חול לכל עבר, שזה בהחלט עדיף.

ואם חששתם מרכבי שטח שיחתכו את האזור בנסיעה פרועה, הרשו לנו להרגיע אתכם: במקום הוצב מעקה נמוך סביב אזור הדיונות כדי למנוע מרוכבי טרקטורונים, אופנועי שטח ושאר מרעישים לדהור בדיונות בפראות ולסכן את המבקרים ובעלי החיים בשמורה.

בנוסף, רשות הטבע והגנים בצעה פרוייקט הסדרה נרחב המאפשר כניסת רכבים פרטיים עד למבואת השמורה, כך שלא תצטרכו רכב שטח ותוכלו להגיע עד האתר עצמו עם רכבכם הפרטי.

והשיא: כשתגיעו, תחת שני עצים מרשימים יחכו לכם ספסלי אבן מקסימים ורומנטיים, שבו שם. שתו מים. גשו ללוחות ההסבר המלמדים על ערכי הטבע המצויים בשמורה ועל התהליך שעברה ממכרה חול לשמורת טבע, שתפו גם את הילדים במידע הזה.

אנחנו ממליצים בחום, תרתי משמע, להגיע בשעות הבוקר המוקדמות או בין ערביים כי באמצע היום פשוט חם מידי. אז אם תכננתם נסיעה לילית לאילת, הנה מקום מדהים לעצור בו עם שחר, ואם הנסיעה שלכם היא לאורך היום, עצירת בין ערביים תהיה הפתעה לא פחות גדולה מהעיר הנוצצת לצד המפרץ הכחול.

חולות סמר – ארכיון רטג

כך או כך, זה מה שתעשו:

תכננו את הנסיעה כך שתעצרו בשעות האופטימליות שהומלצו, ההגעה היא דרך כביש הערבה הישן, כ-2 ק"מ צפונית-מזרחית לקיבוץ אליפז.

הביאו או הכינו עפיפונים. הדיונות הללו גבוהות, ורוח טובה מנשבת על ראשן. אפשר להביא עפיפון של מיליון דולר ואפשר גם עפיפון פושטי, מהסוג שקונים בדולר וחצי באיביי או מכינים בבית. כשתעמדו על הדיונות הזהובות עם עפיפון ביד תבינו למה זה היה רעיון טוב מאוד. כמובן, אין להשאיר אחריכם פסולת נא הקפידו לאסוף הכל עמכם.

התגלגלו בחולות. טוב, זה המובן מאליו אבל את תשאירו זאת רק לילדים. קדימה לחלוץ נעליים ולתת לעצמכם להרגיש איך זה להיות חופשי ומשוחרר מדאגות לכמה גלגולים טובים.

עקבו אחרי בעלי חיים, חשוב מאוד, לא לגעת או להאכיל. חפשו עקבות בחול, או חרקים מעניינים, ונסו לנחש יחד עם הילדים מי חי כאן.

ואם אתם רוצים ללכת עד הסוף עם החוויה, הזמינו לכם לינה בחי בר יטבתה, ותוכלו מקרוב לצפות בבעלי החיים המדבריים, במהלך אוגוסט גם מתקיימת פעילות לילה מרתקת בחניון, ואם תרצו זה הזמן להזמין לכם לינה משפחתית באחד מחניוני הלילה הדרומיים, בהם מתקיימת פעילות קיצית במהלך יולי ואוגוסט.

פתאום אילת לא תיראה כמו האטרקציה המרכזית של החופשה. את הנסיעה הזאת לא תשכחו, באחריות.

לפרטים נוספים >> 

 

חולות סמר – צילם דורון ניסים