הצבה הגדולה ביותר שטופלה במרכז להצלת צבי ים חזרה הביתה

15/08/2023

התרגשות גדולה נצפתה בקרב הצופים שהגיעו לשמורת חוף בית ינאי כש'מלני', נקבת ים ירוק השוקלת כמעט 100 ק"ג צעדה לאיטה חזרה לים לאחר טיפול ושיקום ממושך במרכז הארצי להצלת צבי ים

שחרור נקבת צב ים ירוק מלאני, צילום: יניב לוי רשות הטבע והגנים
המטפל הראשי במרכז להצלת צבי ים, גיא איבגי, והמטופלת מלאני שחזרה לים, צילום: יניב לוי רשות הטבע והגנים

 

הצבה הגדולה והמבוגרת ביותר הושבה לים לאחר טיפול במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים יחד עם צבה נוספת בגן הלאומי חוף בית ינאי.

כאמור, הצבה "מלני",  צבה ירוקה ענקית ומבוגרת, השוקלת 94 קילו, היא צב הים הגדול ביותר שהגיע לטיפול במרכז ההצלה מאז הקמתו ב-1999. היא נקראה ע"ש מלני כהן, שמצאה אותה על החוף כשיצאה לחפש צבים פצועים לאחר סערה.

הטיפול במלני עד השחרור, צילום: יניב לוי, המרכז להצלת צבי ים

 

איתה השתחררה גם "לילוש" , צבה חומה בוגרת, שמצאה על החוף ע"י יואב מרום מתנדב רשות הטבע והגנים, וחברו גיא ציון, שיצאו לסרוק את החוף בחיפוש צבי ים פצועים.

הצבות הובאו למרכז ההצלה ע"י הצבולנס, ובאבחון CT אצל ד"ר צחי אייזנברג ממרפאת "כל חי" נמצא כי הן סובלות מפגיעות הדף כתוצאה מפיצוצים ימיים שמקורם טרם ידוע ופוגעים ברקמות הרכות של צבי הים. הן זכו לטיפול מסור וארוך ע"י צוות המטפלים והמתנדבים של מרכז ההצלה.

הסיפור של מלני היה מורכב יותר, היא התקשתה לנשום עד שהתגלה צדף כלוא בקנה הנשימה שלה בעת צילום בביקור אצל ד"ר צחי אייזנברג, שהוציא אותו במיומנות. מצבה השתפר, היא התחילה לשקוע לקרקעית ללא עזרים, לנשום טוב יותר ולאכול.

 

תנועת צבי ים בשידור חי

"מלני" השתחררה עם משדר לווייני על השריון, באמצעותו נצבר ידע נוסף אודות תנועת צבי ים ירוקים בים התיכון, והתפקוד של צבי ים משוקמים מפגיעות כאשר הם חוזרים לסביבתם הטבעית.

הצבים משדרים באופן קבוע את מיקומם וניתן לעקוב אחר מסעות הצבים ברחבי הים התיכון בשידור חי, לחצו כאן >> 

 

שחרור נקבת צב ים ירוק מלאני, צילום: יניב לוי רשות הטבע והגנים
שחרור נקבת צב ים ירוק מלאני, צילום: יניב לוי רשות הטבע והגנים

 

שימו לב לצבי ים פצועים ודווחו מיד למוקד רט"ג 3639*

  •  הישארו עם הצב עד הגעת מתנדב/פקח או הביאו את הצב למרכז ההצלה לאחר הדיווח.
  • אם הצב צף פגוע בים, נסו במידת האפשר להעלות אותו לסיפון. אל תאבדו איתו קשר עין בים, כי אחרת קשה מאוד לאתר אותו לאחר מכן.
  • אם הצב מסובך בפסולת, לא להסיר את הפסולת ולא לשחרר את הצב חזרה לים.

הערנות שלכם מצילה חיים!

לקריאה נוספת על המרכז הארצי להצלת צבי ים >