עדכון בנושא התמודדות עם שפעת העופות בעמק החולה

29/12/2021

שמורת הטבע חי בר כרמל תסגר לכניסת מבקרים החל ממחר ועד ה 31/01/2022 במטרה לשמור על גרעין הרבייה של העופות הדורסים בשמורה ועל הנשרים שנמצאים בסכנת הכחדה חמורה. בנוסף שמורת החולה תשאר סגורה עד לתאריך 31/01/22.

שפעת העופות
שפעת העופות, צילמה שלומית שביט, דוברת רשות הטבע והגנים

רעיה שורקי, ממלאת מקום מנכ"ל רשות הטבע והגנים:
בעקבות ריבוי מקרי שפעת העופות והאיום על עופות הבר בישראל קיבלנו החלטה לסגור את שמורת הטבע חי בר כרמל ולהאריך את סגירת שמורת הטבע החולה.
שמורת הטבע חי בר כרמל הוקמה במטרה לאושש מינים בסכנת הכחדה והשבתם לטבע. בשמורה פועל מזה שנים גרעין רביה לנשרים ועופות דורסים. בשל החשש מכניסת שפעת העופות למתחם החי בר והסכנה המוחשית לפגיעה בעופות ובמאמצי השימור העצומים הנעשים בשמורה החלטתי על סגירת השמורה למבקרים החל ממחר 30/12/2021- 31/01/2022.
אני מקווה שנוכל לפתוח את השמורות למבקרים בהקדם.

צפו בסרטון:

יגאל מילר אחראי גרעין רבייה בשמורת הטבע חי בר כרמל:
אוכלוסיותיהם של רבים ממיני הדורסים החיים בישראל נפגעו מאוד מאז קום המדינה. הסיבות העיקריות לכך הן ציד והרעלות, אובדן בתי גידול, התחשמלות והפרעה של בני אדם לקינון. בחי-בר כרמל פועל גרעין הרבייה המרכזי של דורסים בישראל. חי-בר כרמל קם כדי לתקן את המצב הזה, ככל האפשר. המטרה העיקרית של חי-בר כרמל היא ליצור גרעיני רבייה של יונקים אוכלי עשב ושל עופות דורסים ולהעניק להם תנאים נאותים לרבייה, קרובים ככל האפשר לאלה שבסביבתם הטבעית. מגרעיני רבייה אלה משיבים את בעלי החיים אל הטבע בישראל.

צילם ספיר שמחי רשות הטבע והגנים, צילם ספיר שמחי רשות הטבע והגנים

ברשות הטבע והגנים שבים ומציינים כי ככלל בתקופה זו יש להימנע ממגע עם עופות בר ועם הפרשותיהם ובמקרה ומזהים בשטח מיני עופות פגועים או מתים יש לדווח על כך מיד למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639* או בוואצאפ 

למידע נוסף בנושא שפעת העופות – לחצו כאן