הסטודנטים ששומרים על המורשת, שיתוף פעולה ייחודי

24/10/2022

שיתוף פעולה ייחודי שהחל באחרונה בין רשות הטבע והגנים והחוג ללימודי שימור במכללה האקדמית גליל מערבי מסייע לשימור השרידים הארכיאולוגיים וערכי המורשת בגן הלאומי ציפורי ויאפשר בנוסף לסטודנטים במכללה להתנסות באופן מעשי ומשמעותי בפעולות שימור.
שיתוף פעולה זה שיתמקד עתה בשרידים הארכיאולוגיים בגן הלאומי ציפורי הוא המשך לשיתוף פעולה של מספר שנים בין רשות הטבע והגנים למכללה האקדמית גליל המערבי שנועד לקדם את תחום השימור הארכיאולוגי בישראל.

פעולות השימור בגן הלאומי ציפורי
פעולות השימור בגן הלאומי ציפורי, צילום מיכאל איזנברג

לדברי יהונתן אורלין, מנהל צוות השימור במחוז צפון של רשות הטבע והגנים, "הגן הלאומי ציפורימשמר את שרידי בירת הגליל ציפורי הקדומה בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה. בגן הלאומי שרידים מרהיבים של עשרות פסיפסים מהתקופה הרומית והביזנטית, מצודה צלבנית, בית כנסת, תיאטרון ורשת רחובות קדומה. ממצאים ושרידים ארכיאולוגיים אלו מחייבים שימור שוטף ותחזוקה מונעת על מנת לשמר את ערכי המורשת הייחודיים. שיתוף הפעולה עם המכללה יאפשר גם להעצים את יכולות השימור של הרשות ובמקרה זה בגן הלאומי ציפורי, וגם יסייע בהכשרת דור העתיד של המשמרים בישראל".

פעולות השימור בגן הלאומי ציפורי – צילום מיכאל איזנברג, פעולות השימור בגן הלאומי ציפורי - צילום מיכאל איזנברג

לדברי ד"ר מיכאל איזנברג, מרצה הקורס מהחוג ללימודי שימור במכללה האקדמית גליל מערבי, "שיתוף הפעולה בגן הלאומי ציפורי מתחיל בנקודת זמן מיטבית בה האתר מתחדש בתפיסת מהלך הביקור שבו על בסיס שילוט חדש. הגן הלאומי אימץ אותנו לחיקו ואנו בשמחה נרכז את ההשתלמויות המעשיות מכאן ואילך באתר. אנו שמחים לראות גם התלהבות מצד הסטודנטים שלוקחים חלק בשימור מעשי בגן לאומי עם אוצרות ארכיאולוגיה מרשימים ומפוארים במיוחד, המאפשרים להם להתנסות בקשת רחבה של עבודות שימור.

פעולות השימור בגן הלאומי ציפורי – צילום מיכאל איזנברג (3), פעולות השימור בגן הלאומי ציפורי - צילום מיכאל איזנברג

לדברי מיטל אהרון רויזר, מנהלת הגן הלאומי ציפורי ברשות הטבע והגנים מוסיפה כי "אני מברכת על שיתוף הפעולה הפורה עם המכללה האקדמית גליל מערבי. ציפורי מהווה ופותחת צוהר ופלטפורמה נוחה לשימור וללימוד מעשי לכלל המכללות והאוניברסיטאות בצפון. ערכי המורשת בציפורי מהווים אבן שואבת למבקרים רבים מהארץ ומהעולם בגן לאומי ומפירות משאבי השימור הנוספים ייהנו גם המבקרים הרבים באתר".

פעולות השימור בגן הלאומי ציפורי – צילום מיכאל איזנברג, פעולות השימור בגן הלאומי ציפורי - צילום מיכאל איזנברג