טיולי שלכת בסתיו - המלצת השבוע

24/10/2022

הסתיו הוא עונה קצרה בישראל, ויש הטוענים שהוא בכלל המצאה, אנחנו פה כדי להוכיח שהסתיו לא רק קיים אלא גם מהמם בשלל צבעי שלכת, קבלו חמש המלצות למסלולים ברמות קושי שונות. מתאים למשפחות ולחברים

שלכת בעין חמד, צילום: יניב כהן
שלכת בעין חמד, צילום: יניב כהן

שמורת אלוני אבא

שמורת אלוני אבא הקסומה מספקת עניין בכל השנה, אך בסתיו יש פה מראה מרהיב של שלכת זהובה ומזג אויר נוח לטיול מושלם. מהשער הסמוך לשביל חוצים גדר בקר ונכנסים ליער. השביל מטפס צפונה עד לגבעה גדולה. בראשה מבצבצת קרחת יער יפה ובמרכזה כמה עצי אלון תבור גדולים. חוצים את קרחת היער מקצה לקצה ומגיעים לאזור מיוער. השביל יורד במדרון מתון, שפניו צפונה ועל כן הוא חשוף פחות לקרינת השמש. הצמח המטפס הנפוץ כאן הוא קיסוסית קוצנית, הניכרת בעליה בעלי צורת הלב. במקום שהשביל מתעקל ימינה בחדות נפתח מעין חלון קטן לנוף המעניק מבט דרומה. הבתים הקרובים ביותר הם בתיו של היישוב אלוני אבא, מאחוריהם נראה היישוב רמת ישי והלאה משם רואים מעט מעמק יזרעאל, מהכרמל ומהרי נצרת.

השביל יורד לקרחת יער נוספת, שבשוליה צומח עץ חרוב גדול. מכאן יורד השביל לגיא ופונה מעט ימינה, לכיוון מחפורת באדמה היוצרת שלולית חורף מלאכותית. בחורף היא מתמלאת מים ובקיץ היא יבשה. משלולית החורף השביל יורד דרך גיא קטן, פונה ימינה, מטפס מעלה ומקיף גבעה מצד ימין שלה. מראש הגבעה השביל יורד לנקודת המוצא לטיול.

מסלול מעגלי קצר, מתאים למשפחות.

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה של השמורה, כ-200 מ' לפני הכניסה לאלוני אבא (ראו "מקום בארץ"). בשל פס הפרדה לבן רציף בכביש מותרת הגישה ברכב לרחבת החניה רק לבאים מכיוון אלוני אבא.

לפרטים נוספים לחצו כאן >> 

הכניסה לשמורת הטבע אלוני אבא. צילום: יעקב שקולניק, הכניסה לשמורת הטבע אלוני אבא. צילום: יעקב שקולניק

 

שמורת טבע נחל עמוד

הקיץ מאחורינו הסתיו כבר פה וזה הזמן לראות את שמורת הטבע נחל עמוד לובשת צבעי שלכת.  נחל עמוד, לא הרחק מצפת, זורם בשמורת טבע שוקקת חיים, שבה גם שרידי פעילות אנושית מהעבר – מטחנות קמח קדומות ועד מערות ששימשו את האדם הקדמון.

אם עד היום הגענו רק בשביל המים, כעת נהנה גם משלכת מרהיבה בצל עצים רחבי צמרת.  מומלץ לצאת לטיול רגלי בנחל עמוד עילי, הישר לעבר בריכות שכווי – בריכות קטנות, רדודות ובעיקר – מוצלות. בדרכם מטה אל ערוץ הנחל תחלפו לצד מבנה משטרת עין תינה הנטוש, מעיין עין יקים המזין בוסתנים מטופחים ושאר הפתעות שיצוצו על הדרך. אולי גם בעלי חיים יפתיעו אתכם על השביל.

מסלול קווי, מתאים למשפחות,

נקודת מוצא: מכביש 866 בין צומת חנניה לצומת מירון, שני ק"מ מצפון לכפר שמאי.

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן >> 

שלכת בנחל עמוד, צילום: עפו בכרייה

 

שמורת טבע נחל כזיב

הגליל המערבי מציע לא מעט מסלולי טיול שמתאימים לסתיו בעיקר בשל מיקומו הגיאוגרפי – אל מול בריזת הים הנעימה. אבל אין ספק שאחד ממלכי האזור הוא נחל כזיב, שמציע טיול קלאסי, כזה שמשלב בין בריכות מים קרירות לפריחה מדהימה ובעונת הסתיו- שלכת.  כאן, בעומק הערוץ שחורש צפוף מעטר אותו תרגישו היטב את חילוף העונות. המסלול בנחל ארוך למדי (כ-7 ק"מ), אבל ניתן לבצע טיול הלוך-ושוב (4.5 ק"מ סך הכל) אל עין טמיר, במסלול שמתחיל ומסתיים בחניון שלצד מצפה הילה.

מסלול קווי, מתאים למשפחות אוהבות לכת. אם נשאר לכם זמן, מומלץ גם לדלג למבצר מונפורט הסמוך.

נקודת מוצא: מכביש 89 למעיליא ומשם לחניון הילה, מול מצפה הילה.

לפרטים נוספים לחצו כאן >> 

נחל כזיב – צילם ניר גלייכמן, נחל כזיב - צילם ניר גלייכמן

 

גן לאומי עין חמד

קפיצה קטנה מתל אביב או מירושלים, ואתם בפינת חמד שתגרום לכם לשכוח מהעולם. זהו מקום שחוזרים אליו שוב ושוב, בזכות המרחבים המוריקים שפלג נחל זורם ביניהם, פינות הפיקניק המוצלות לצד גשרי אבן פוטוגניים ובריכות מים קטנות. במקום ישנו מתחם משחקים שילדים יאהבו. בתוך המבנה הצלבני הנושן שניצב כאן כבר מאות שנים. וגולת הכותרת- בעונה זו שלכת מרהיבה מעטרת את מרחבי הגן ועצי הדולב הענקיים מעניקים נופך רומנטי למקום, רק מתבקש להביא סל פיקניק ולתת לזמן לעשות את שלו.

מסלול מעגלי, מתאים למשפחות, נגיש למוגבלי הליכה

נקודת מוצא: בכביש מס' 1 עולים במחלף חמד ופונים דרומה. גן לאומי עין חמד

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן >> 

מצלמים סתיו, צילום: קובי חזן

גן לאומי עינות תלם

זה הוא מסוג המקומות שבהם אתה טופח על מצחך ואומר "איך לא היינו פה עד היום?". לא בגלל שיש בו נופים דרמטיים עוצרי נשימה (אין בו), אלא בגלל השלווה הבלתי נתפסת השורה פה על הכל. וכעת, בעונת הסתיו הכל נצבע בצבעי שלכת ומוסיף היטב לאווירה. הגן הלאומי הזעיר הזה, המצוי לצד נחל שורק ובסמוך לנחל חלילים, מכיל טרסות יפהפיות, עצי תאנה ורימון, מדרגות אבן שדורשות טיפוס כיפי, מספר מעיינות ומבנה אבן נטוש, בן שתי קומות, שמסקרן ומוסיף נופך עתיק למקום.

מסלול מעגלי, מתאים למשפחות.

נקודת מוצא: מכביש מס' 1 (תל אביב-ירושלים) יורדים במחלף מוצא, עוברים במנהרה תחת הכביש ומטפסים מעט בכביש למבשרת. השלט "פארק ארזים" יסמן לכם לפנות ימינה, אל דרך עפר משולטת.

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

עיינות תלם – אייל שפירא, עיינות תלם - צילם אייל שפירא

שמורת טבע עין פרת

אם תשבו בזווית מדויקת כשהמעיינות לרגליכם, ועצי המקום מעליכם, תרגישו בוודאות את הסתיו הארצישראלי. כאן בשמורת הטבע עין פרת יש פריחות עונתיות של חצב וסתוונית היורה, אם מגיעים בדיוק בזמן. אבל גם אם לא, ויש לכם סתם יום של חול, הניצול המתאים ביותר יהיה בשמורת הטבע הזו המשלבת בריכות מים קרירות, נוף מדברי ועצי אקליפטוס נותני צל שיתנו בדיוק את התחושה שזה המקום להיות בו בסתיו. תוכלו לעשות את המסלול דרך המעיינות עד למנזר וחזור, או סתם ליהנות בצד הבריכות ולצפות בטבע המתחלף סביבכם. וכמובן, השלכת שמסביב רק מוסיפה עוד לתפאורה היפה מימלא.

מסלול קווי, מתאים למשפחות, נגיש בחלקו למוגבלי הליכה

נקודת מוצא: מהיישוב עלמון (ענתות) פונים מיד דרומה לשער צדדי, יוצאים דרכו, נוסעים כ 500 מ' בדרך עפר, ועולים על כביש סלול- זהירות יש לנסוע לאט- הכביש מפותל מאד.
חניה ליד הנחל, וחניה עליונה מרוחקת יותר.

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן >>

צילום: יערה פלזנר