קטיף הדס ערבות וסכך של עצי התמר מהטבע - אסור!

07.10.2019

לקראת חג סוכות מגבירים פקחי רשות הטבע והגנים את הפיקוח וההסברה כדי למנוע השחתת עצים ושיחים, אשר מוגנים על פי חוק, על ידי כריתת ענפיהם - לצורכי סכך ולצורכי ארבעת המינים

שילוט איסור קטיפת ערבה שילוט איסור קטיפת ערבה

הגברת הפיקוח לקראת חג סוכות

לקראת חג הסוכות הקרב מגבירים פקחי רשות הטבע והגנים את הפיקוח וההסברה כדי למנוע השחתת עצים בכריתת ענפיהם לצורכי סיכוך, וכן פגיעה בשיחים לצורכי ארבעת המינים. מדובר בעיקר בעצי התמר, שכפותיהם משמשים כסכך ושיחי הערבה, המפארים את חלק מנחלי ארץ ישראל. מידי שנה, לקראת חג הסוכות, נגרמת פגיעה קשה לעצים ולשיחים – הענפים והשיחים נכרתים ונקטפים, תוך פגיעה בעצים הסמוכים ורמיסת שיחים אחרים – כל זאת תוך התעלמות משלטי האזהרה וההסברה הנמצאים על העצים ובקרבתם של השיחים. חלק ניכר מהעצים והשיחים הפגועים אינו משתקם יותר ולחלקם ייקח עוד שנים להצמיח ענפים חדשים.

קריאת הרבנים הראשיים לישראל

סכנת היכחדות המינים מאזורים שלמים בארץ הביאה את הרב הראשי לישראל כבר לפני מספר שנים את הרבנים הראשיים לישראל לצאת בקריאה פומבית כי קיים איסור הלכתי לשימוש בסכך מענפים, שנלקחו בגניבה, וכן אין לברך על ארבעת המינים, שמקורם בגניבה. הרבנים ציינו בקריאתם הנרגשת כי אסור לפגוע בעצים בניגוד לחוק ויש להימנע מלרכוש סכך או את ארבעת המינים ממי שיש חשד כי השיג את סחורתו ללא היתר, בניגוד לחוק ותוך פגיעה בטבע.

 

שיחי הערבה ועץ התמר הינם ערכי טבע מוגנים

אלדד פלד מנהל אגף הפיקוח והמבצעים ברשות הטבע והגנים: " שיחי הערבה ועץ התמר הנם ערכי טבע מוגנים על פי חוק, והפגיעה בהם אסורה. בעקבות פיתוח ובנייה של יישובים ותשתיות וירידה בכמויות המים שבנחלים- הצטמצם גם כך מספרם של הערבות בטבע. גם עץ התמר נחשב כיום לנדיר בטבע. הפקחים מקפידים לטפל בחומרה במי שמבקש לעבור על החוק, ובוודאי במי שמבקש להתפרנס מהפגיעה בטבע על ידי קטיפה ומכירה של ערכי הטבע המוגנים. העונש על קטיף לא חוקי יכול לנוע בין קנס של מאות שקלים- ועד להעמדה לדין בבית משפט"

שילוט איסור קטיפת ערבה

רשות הטבע והגנים מאחלת לכול בית ישראל חתימה טובה ושנה טובה

ומזכירה לציבור כי כל רשות מקומית ואזורית דואגת לחלוקת סכך לתושביה וכי מקומות החלוקה מתפרסמים לידיעת הכלל. אנו מבקשים מהציבור להצטייד בסכך במקומות החלוקה ולרכוש את המינים המוגנים מהמטעים המיועדים לכך.