הבניאס משניר לשאר ישוב - הצעה למסלול טיול

מאת: שחר ויס פלד 13.07.2022

מסלול זה הוא אחד היפים בארץ פלגי מים. הוא נמתח לאורכו של נחל הבניאס, הנקרא גם נחל חרמון.

הבניאס. צילמה: נעמה מנספלד הבניאס. צילמה: נעמה מנספלד
הבניאס. צילמה: נעמה מנספלד
מבניאס לשאר ישוב - צילמה שחר וייס פלד

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 4 ק"מ


משך המסלול: 3 עד 4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: בינונית, קווי


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון – עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע – שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כלבים אסורה – בשל רגישות ערכי הטבע בשמורה אין כניסת כלבים למסלול.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תחילתו בבית הקברות של קיבוץ שניר וסופו במושב שאר ישוב, וההליכה בו מדמה טיול ביער מהאגדות. רובו מוצל וקרוב למים, לכן הוא קריר ונעים רוב ימות השנה. לאורך המסלול המים שוצפים וצלולים, צמחיית הנחלים עבותה ועצי דולב גבוהים מלווים את הנחל. המסלול מתחיל בחלקו הפראי ביותר של נחל הבניאס. כאן הוא גועש, ובהמשך מתמתן ונתיב הנחל מתרחב.

המסלול משופע פינות חמד לצד המים ואפשר לעצור בהן וליהנות מהטבע. תזכורת: בחלק זה של הבניאס הכניסה למים אסורה וגם השתכשכות בהם אסורה.

נקודת מוצא ונקודת סיום: בית קברות שניר – קמפינג שאר ישוב

מפת המסלול לשימושכם >>

 

תיאור המסלול:

שביל בסימון שבילים ירוק יוריד אותנו לאפיק הנחל. במפגש עם שביל שחור נפנה שמאלה ונרד במדרגות אל הטנק ההפוך. זהו טנק סורי שהשתתף במתקפה על קיבוץ דן במלחמת ששת הימים. בחילופי הירי עם הכוח המגן בקיבוץ דן הוא נסוג ונפל לערוץ נחל הבניאס ומאז הוא כאן.

נסיים את הביקור ברחבת הטנק ההפוך. נעלה חזרה אל השביל המסומן שחור ונפנה שמאלה. נחלוף על פני נקודת הפיצול מהשביל המסומן ירוק שממנו ירדנו קודם. השביל השחור יוביל אותנו בתוואי צר שמטפס מאפיק הנחל ויורד חזרה. בדרך ייפתחו לפנינו  מקומות נהדרים  לעצירה ולמנוחה תחת חופות עצי דולב מזרחי ולצד רחשי המים המפכפכים, הנצבעים בכחול טורקיז בבריכות הנקוות בנחל.

בהמשך נחצה גשר לגדת הנחל הצפונית. נעבור ליד תחנות שאיבה שפועלות בנחל. לאחר כשעת הליכה נגיע למפגש עם שביל אדום. השביל האדום יוליך אותנו ימינה אל הערוץ, והשביל השחור מעלה את ההולכים בו שמאלה לדרך עפר לצד מטעי חקלאות מקומיים. נבחר במסלול האדום ונמשיך ללכת לצד ערוץ הנחל בינות סלעים ובצל עצי גדות נחלים גדולים כמו דולב וער אציל (הלוא הוא התבלין עלי דפנה).

נסיים את ההליכה בשביל האדום ונתחבר חזרה לשביל השחור. למרות האווירה אין זה סוף המסלול. לאחר כרבע שעה הליכה נראה מימיננו פנייה חזרה לערוץ הנחל. נעבור מעל צינור גדול ושלט שמנחה אל השביל האדום לכיוון שאר ישוב, ואליו מועדות פנינו. נחצה את הנחל שוב, הפעם על גשר ביילי (גשר עשוי מוטות פלדה, שהומצא בימי מלחמת העולם הראשונה). כעת נלך על דרך אספלט סלולה עד לשער הצהוב של שאר ישוב. שם החנינו את הרכב המאסף.

שימו לב:

כניסת כלבים אסורה: בשל רגישות ערכי הטבע בשמורה אין כניסת כלבים למסלול.

 

איך מגיעים:

נוסעים בכביש קריית שמונה–דן (כביש 99) ופונים לקיבוץ שניר. אחרי 1.6 ק"מ רואים מצד ימין את חניית הכורכר ושלט המורה לבית העלמין.

מידע חשוב: כדאי להשאיר רכב בנקודת הסיום.

 

אורך המסלול: 4 ק"מ

משך המסלול: 3 עד 4 שעות

דרגת קושי ואופי המסלול: בינונית, קווי

ציון דרך ל-waze (לנקודת המוצא):

נקודת התחלה: בית עלמין שנירמפות ‪Google‏

נקודת סיום: Banias camping (שאר ישוב)מפות ‪Google‏

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: בית עלמין שניר

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.