תצפית משכרת מאתר הר גריזים ושכשוך במעיין עמשא

מאת: אייל שפירא 14.08.2020

כך נראים הנופים שרבים מהישראלים בכלל ללא מכירים

עין עמשא עין עמשא - אייל שפירא
עין עמשא ותצפית לשכם מגריזים
עין עמשא - אייל שפירא

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: מס' 5-6


משך ואורך המסלול

משך ואורך הטיול: כ-2 ק"מ


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי הטיול: קל, מסלול מעגלי


 


מוקדי עניין


  •  תצפית נוף

  • מעיין

  • פינות פיקניק


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


אתם מגיעים ביום ראשון לעבודה, פוגשים את החבר'ה במטבחון, מכינים בצוותא קפה, ומתחילים להשוות טיולים. ההוא מספר על ביקור במעיין סודי שרגל אדם לא דרכה בו (לפחות לא בחצי השעה האחרונה). ההיא מספרת על טיפוס מייגע לפסגת הר שאף אחד לא העז לטפס עליו (הר תבור). והחנון ממחלקת חשבונות מצייץ משהו על איזה חוף ים פראי, ממש כמו בסיני (מציצים).
ואז העיניים כולן נשואות אליך. אתה מפטיר באדישות: "שכם". ככה, בלי יותר מדי מילים מיותרות והנפות ידיים. פשוט שכם.
ובכן, לא ממש לב שכם, אלא יותר בקטע של תצפית על שכם, אבל תכל'ס, הרושם כבר נעשה. כולם נשארים פעורי פה.

בדיוק כפי שיקרה לכם כאשר תגיעו אל אחת מתצפיות הנוף, שסביר להניח שרוב הישראלים כלל לא מכירים.

תיאור המסלול:

ברוכים הבאים אל "אתר הר גריזים", השוכן במרחק צעקה מהעיר שכם. מה שנגלה לעיניים מכאן הוא נוף לא מוכר של הרי שומרון, כאשר מתחתיכם פרוסה העיר שכם, שוקקת, צפופה, אינטנסיבית. וכל זה, מגובה של כ-800 מטרים מעל פני הים.

התצפית הזו נערכת בקצה המזרחי של האתר, אל מול נוף רחב ומפעים. באתר תמצאו גם מסבירן קולי שמתאר את הנראה מולכם. וזה חשוב, אתם יודעים. כי לכל נוף יש סיפור.

כידוע, סיפורי המקרא המשובחים ביותר החלו באזור שכם – מההבטחה שניתנה לאברהם ועד טקס מעמד הברכה והקללה שערכו בני ישראל, לאחר שבאו לתוככי הארץ המובטחת.

וחשוב לא פחות: מהתצפית רואים היטב את מתחם קבר יוסף, כמו גם את תל שכם, שרידי יישוב קדום מהתקופה הכנענית.
בקיצור, זהו מקום לעצור בו לשעה קלה, ולנסות לעכל בעיניכם את כל העושר הנופי שנפרס מולכם.

עוד כדאי לדעת כי על-פי המסורת השומרונית, הר גריזים הוא המקום אשר בחר ה' כמקום עקדת יצחק ואבן השתייה. ככזה, מדובר במרכז הדתי והרוחני של השומרונים, והאתר שאליו הם עולים לרגל. בראשו של ההר נחשפו שרידי המתחם המקודש הקדום של השומרונים, וסביבו שרידי עיר גדולה מן התקופה ההלניסטית. תמצאו פה מוקדי עניין נוספים, בהם מתחם 12 האבנים ומזבח יהושע, קבר שיח' ע'נם וגם כנסייה מתומנת, מהיפות מסוגה בעולם.

עוד באזור: אתר הזבח השומרוני, בית הכנסת השומרוני, מפעל הטחינה המפורסם, המוזיאון השומרוני, יקב ברכה ועוד. בימי שישי נערכים באתר סיורים מודרכים, ללא תשלום, ומומלץ לברר מראש באשר למועד המדויק שלהם.
בקרבת האתר, מצויה נקודת תצפית נוספת, נפלאה, העונה לשם "מצפה יוסף". יופי של מקום להתבודד בו מול הנוף.

אז נכון, למדור הזה קוראים "פינה קטנה ומטריפה", אבל הפעם זכיתם וקיבלתם שתי פינות במחיר אחד. כי במרחק קצרצר מכאן, ממתין לכם מתחם מטופח, שבו יד אדם ויד הטבע מתמזגות היטב. זהו מעיין עמשא (עין מח'נה), הקרוי על שם עמשא משולמי, שנפל בלבנון.

המעיין הגדול נובע למרגלות הר גריזים, וניכר כי באזור שבו אתם מצויים כעת, הושקעו עבודות פיתוח ניכרות, כדי להפוך את המקום לפינה סודית ומטופחת. מעיין פארק טבע קטן, מוקף בנופים הרריים דרמטיים.

שבילים ציוריים מתפתלים במרחב זה, לצד עצי בוסתן טובים ושתי בריכות שכשוך חמודות. יש פה גם שולחנות פיקניק הנטעמים בנוף. אם הבאתם ירקות חתוכים מהבית, זה הזמן לשלוף את קופסת הטחינה החדשה שלכם. יופי של קינוח ליום טיול באזור.

בקיצור, לא פינה אחת, אלא שתי פינות קטנות ומטריפות הרווחתם היום.

וגם את הפה הפעור של הקולגות בעבודה.

 

הערות:

  • אין ללון במקום או לשהות בו בשעות החשיכה
  • אין להדליק אש
  • יש להשאיר את השטח נקי

 

איך להגיע:

להגיע לאתר הר גריזים: "הר גריזים" בווייז.

להגיע למעין עמשא: "מעיין עמשא" בווייז.

בשל הרגישות הביטחונית (אתרי הטיול מצויים מעבר לקו הירוק), מומלץ באזור זה להסתמך על מפות כבישים רגילות ולא רק על ווייז, ולשמור על זהירות וערנות.

וכך תגיעו להר גריזים ללא תוכנת ניווט: לבאים מאריאל, נוסעים בכביש 60 צפונה עד צומת תפוח. ממשיכים צפונה עד צומת מחנה חורון, בו פונים אל היישוב ברכה. בשער הכניסה ליישוב פונים ימינה וממשיכים דרך שכונה השומרונית אל האתר, בהתאם לשילוט.

איך להגיע?
כתבו בוויז: מעיין עמשא

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.