נחל ייט"ב עליון, מכוכב השחר לעין עוג'א – המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל ייט"ב

מאת: מרדכי לאש 30.01.2020

נחל ייט"ב הינו אחד מהנחלים הגדולים המנקזים את מזרח השומרון אל בקעת הירדן. נרד בין המצוקים האדירים של נחל ייט"ב, נחלוף על פני מפלים יבשים וגבי מים עד המעיין השופע עין עוג'א. מומלץ להצטייד בחבל באורך כ-20 מטרים לירידה נוחה ובטוחה של המפלים.

עין עוג'א צילם שחר כפיר עין עוג'א צילם שחר כפיר - פקח רשות הטבע והגנים

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 6-5 בקעת הירדן ומזרח השומרון


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-8 ק"מ 


משך המסלול: כ-6 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול הליכה קווי למיטיבי לכת


מוקדי עניין


  • הליכה אתגרית באפיק הנחל 

  • עין עוג'א ופלג המים בערוץ הנחל

  • פריחה עונתית בחודש פברואר


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל ייט"ב הוא אחד הקניונים העמוקים והגדולים המנקזים את מזרח שומרון אל בקעת הירדן. שמו של הנחל בערבית – עוג'א (המפותל) מלמד על אופיו המפותל של הנחל המתחתר בדרכו אל בקעת הירדן. בחלקו התחתון של נחל ייט"ב נובע עין עוג'א השופע מים בסוף עונת החורף ובאביב. בשנים גשומות נובע המעיין בכל ימות השנה ומקיים פלג מים איתן הזורם בערוץ הנחל.

תיאור המסלול

נקודת מוצא: כביש הגישה ליישוב מצפה כרמים
נקודת סיום: חניון עין עוג'א

 

ירידה אל נחל ייט"ב

מנקודת ההתחלה צועדים צפונה במסלול המסומן בכחול אל ערוץ דרומי של נחל ייט"ב. יש צורך במעבר גדר התוחמת אזור חקלאי – יש לעשות זאת מבלי לפגוע בגדר או בשער. הירידה במסלול הכחול יפה ואורכה כ-1.5 ק"מ, בצידי השביל עצי שיזף גדולים המתאימים למנוחה. המעבר אל אפיקו של נחל ייט"ב, בסופו של המסלול הכחול, מתבצע דרך סדקים גדולים המחורצים בסלעים האדירים – חוויה יוצאת דופן. בנחל ייט"ב נפגוש את המסלול המסומן אדום העובר באפיק הנחל ונפנה בו ימינה (לכיוון כללי צפון מזרח).

 נחל ייט"ב
ההליכה באפיק הנחל מיוחדת ולעיתים מאתגרת. לאחר כ-300 מטרים של הליכה בשביל האדום נגיע אל סדרת מפלים הדורשת משנה זהירות. את חלקם ניתן לעקוף מהצדדים ואת חלקם מומלץ לרדת בעזרת חבל. לאחר הגשמים ישנם גבי מים בנחל – עומקם ואיכותם משתנים תדיר. נצעד באפיק הנחל עוד כ-3 ק"מ' עד להצטרפותו של ואדי אל קיס מדרום. בדרכנו נחלוף על פני מפלים נוספים עד שייפתח אפיק הנחל ומדרונות הנחל הגבוהים ייחשפו לנגד עיננו. ממפגש ואדי אל קייס נמשיך מזרחה בשביל האדום עוד כ-2 ק"מ עד שנגיע אל נביעת עין עוג'א.

עין עוג'א
נביעת עין עוג'א "כלואה" במבנה בטון קטן וממנה שופעים מים אל אפיק הנחל. באפיק ישנן בריכות טבעיות רדודות ולאורך הנחל ניתן לראות צמחיית נחלים עשירה ודגים. בין מיני הצומח גדלים כאן עבקנה שכיח, פלגית שיחנית, סמר חד, סוף מצוי ודקלים בודדים המעטרים את האפיק הנאה. ישנן שנים בהן מעיין עוג'א אינו זורם בקיץ ובתחילת החורף. נצעד כ-700 מטרים בשביל האדום מזרחה בין פלגי המים עד לרחבת החניה של נחל עוג'א. כאן מסתיים הטיול. 

איך להגיע

לנקודת המוצא – הטיול מתחיל בכביש הגישה לישוב מצפה כרמים הנמצא מזרחית לישוב כוכב השחר. משער הישוב כוכב השחר נוסעים על פי השילוט ל"מצפה כרמים". כ-300 מטרים אחרי הבית הקיצוני של כוכב השחר מסתעפת דרך עפר צפונה המשולטת לכיוון נחל ייט"ב. חונים בסמוך לשלט וצועדים צפונה אל תחילת המסלול המסומן בכחול, היורד אל נחל ייט"ב.

לנקודת הסיום – אל רחבת החניה של נחל עוג'א ניתן להגיע בכביש גישה המסתעף מערבה מצומת ייט"ב ואורכו כ-3.5 ק"מ. כתבו ב-waze "עין עוג'א".

הערות

  • אין לסטות מהשביל המסומן
  • הטיול ביהודה ושומרון מחייב אישור מוקדם עם גורמי הביטחון
  • אין לטייל במסלול בימים בהם קיים חשש לשיטפונות או בימים חמים 
  • המסלול אתגרי יחסית וכולל ירידות תלולות ועקיפת מפלים יבשים באפיק הנחל
  • המסלול עובר בחלקו בשטח אש!
  • בשנים שחונות עין עוג'א יבש בקיץ ובתחילת החורף.
איך להגיע?
כתבו בוויז: מצפה כרמים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.