מסלול מעגלי בהר כביר, קבר שייח' בילאל - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע הר כביר

מאת: מרדכי לאש 30.01.2020

הר כביר מזמן למטיילים חוויה יוצאת דופן - תצפית על נפילת הגובה הגדולה ביותר בארץ ישראל – מרכס הר כביר אל עמק נחל תרצה. מלבד תצפית פנורמית אל נחל תרצה, הר עיבל, הר גריזים והעיר שכם, תמצאו בראש ההר קבר שייח קדום ועצי אלון עתיקים. טיול קליל ויפה בלב השומרון.

הר כביר צילם דורון ניסים הר כביר צילם דורון ניסים

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 6-5


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-600 מטרים 


משך המסלול: כ-45 דקות 


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קל, המסלול נגיש


מוקדי עניין


  • תצפיות אל צפון השומרון, בקעת הירדן עמק שכם וההרים עיבל וגריזים

  • קבר שייח בילאל

  • עצי אלון מצוי עתיקים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הר כביר הוא אחד מארבעת הרכסים שמקיפים את העיר שכם. שמו של ההר "כביר" מלמד על תכונותיו כהר בולט ביחס לסביבתו. הר כביר מתנשא כ-800 מטרים מעל עמק תרצה המשתפל עמוק למרגלותיו. על פני כ-2.5 ק"מ "צונחים" מדרונות ההר מרום 792 מטרים עד לעומק של כ-50 מטרים מתחת לפני הים. נפילה זו יוצרת נוף מרשים ופותחת את האפשרות לצפות למרחקים מפסגות ההר.

בשמורת הר כביר נופי בתה וגריגה המאופיינים בצמחיית מעבר מצומח ים תיכוני לצומח ערבתי (אירנו טורני). בפסגת הר כביר נמצא קבר שייח בילאל והודות לו השתמרו סביבו שלושה עצי אלון עתיקים.

 

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון שמורת טבע הר כביר

 

התצפית הדרומית
מדרום לרחבת החניה הוכשרה מרפסת תצפית הפונה דרומה. ממרפסת זו ניתן לצפות אל העיר שכם היושבת בעמק בין ההרים גריזים (מדרום) ועיבל (מצפון). בראש הר גריזים ניתן להבחין בשרידי המקדש השומרוני. וכן, לצפות דרומה ולראות את רכס הגדעונים הסמוך ואת מרכז השומרון עד רמת הרי בית אל.

 

התצפית הצפונית
מרחבת החניה יוצא שביל המסומן בשחור אל התצפית הצפונית. בשביל הנוח הוצבו שלטי הסבר על הנשקף מערבה לכיוון הר עיבל. לאחר כ-100 מטרים נגיע אל המרפסת הצפונית הנמצאת מעל גדתו הדרומית של נחל תרצה הזורם מתחתינו.

במרפסת התצפית גדל עץ אלון מצוי אדיר מימדים שגילו מוערך במאות שנים. ממרפסת התצפית ניתן להשקיף צפונה אל רכסי צפון השומרון. ניתן לזהות את הר הגלבוע, הר בזק, הר גדיר ועוד.

 

קבר שייח בילאל
מהמרפסת הצפונית ממשיך השביל לכיוון מזרח ומאפשר להתבונן גם אל הנוף הנשקף מזרחה אל עבר בקעת הירדן. השביל מטפס דרומה אל פסגת ההר ומגיע אל קבר שייח בילאל ועץ האלון הסמוך אליו.

מפסגת ההר הנוף מרשים ביותר ומאפשר מבט של 360 מעלות אל כל הסביבה. מראש ההר נרד דרומה עם השביל המסומן לכיוון רחבת החניה. בדרך אל החניה ניתן להבחין בבור מים עתיק הנמצא מימין לדרך.

 

איך להגיע

המסלול נמצא בפסגת שייח בילאל בראש הישוב אלון מורה. נכנסים לישוב אלון מורה. כ-500 מטרים לאחר הכניסה פונים ימינה בפניה הראשונה ומגיעים לכיכר המרכזית של הישוב. בכיכר פונים ימינה ונוסעים ברחובות הישוב על פי השילוט להר כביר. בראש ההר ישנה חניה בסמוך לתצפית הדרומית הפונה לכיוון העיר שכם.

 

הערות

  • הכניסה ברכב לישוב אלון מורה סגורה בשבתות וחגי ישראל.
  • הגישה עם רכב אל המסלול בשבתות וחגי ישראל אפשרית רק באמצעות רכב שטח בדרך עפר המגיעה ממזרח אל פסגות הר כביר. הדרך מסומנת בשחור.
  • הוראות בטיחות: אין לסטות מהשביל המסומן.
איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע הר כביר

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.