מסלול טיול לשמורת טבע חוף אלמוג

03.06.2019

יום של פריחה אביבית בשמורת חוף אלמוג

חוף אלמוגים
מספר מפת סימון שבילים
: 20

הפריחה במדבר בעונה המתאימה אינה תופעה נדירה ובמידה ויורדים מספיק משקעים בפיזור המתאים יגיעו אחריהם גם הפרחים. נכון הוא כי היא אינה מגיעה למימדי הפריחה בצפון הארץ ומרכזה, אך הואדיות המכוסים בפרחים הצובעים את הנוף המדברי הם ללא ספק מראה מלבב לכל המעוניין לחזות באביב המוקדם במדבר.

מידע שימושי

אופי המסלול: שחייה קלילה ושינרקול בשמורת טבע חוף אלמוג.

נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

משך השחייה: כשעה.

ציוד: שנורקל ומסיכה

דרגת קושי: קל למשפחות

סוג הטיול : מתאים למשפחות

צומח

פריחה באילת היא כמעט צמד מילים שהן דבר והיפוכו. אולם מסתבר שבמעט יצירתיות גם אפשרויות הפריחה באילת הן בלתי מוגבלות.

כך למשל פרחי מנגן המעטרים את נופי הסלע של אילת וסביבותיה. את פרחי המנגן השחורים, אפשר לדמות להדפסה "מקצועית" של שיחי שרך מפוצלים על אבנים. מקור "ההדפסה" בעלייה נימית של תמיסות מנגן בין סדקי הסלעים והתגבשות, בצורות שונות המזכירות צמחים בעיקר שרכים.
ואז כשנגמרות האפשרויות היבשתיות אפשר לפנות בעקבות הפריחה…. לים.

שמורת חוף האלמוגים

איך מגיעים

ניסע דרומה כ 6 ק"מ בכביש אילת – טאבה עד שנגיע לשמורת חוף אלמוג.
בתוך המים הצלולים נבחין בשונית האלמוגים ובעזרת שנורקל ומסכה יתגלה לנו עולם תת ימי מופלא "ופורח".
חווית הטיול והבילוי באילת אינה שלמה בלי ביקור בשמורת חוף אלמוג, המאפשרת "הצצה" לתוך העולם התת מימי הקסום של שונית האלמוגים. והפעם אתם מוזמנים למסלול שחייה מרתק באותו עולם קסום.

אין צורך ביותר מאשר לדעת לשחות ולהצטייד במסכת צלילה פשוטה כדי להיכנס לעולם המים המופלא של שונית האלמוגים הצפונית ביותר בעולם והיחידה הנמצאת בשטח ישראל. במרחק לא רב מהחוף יתגלו לפניכם מראות מרהיבים ביופיים וביניהם מושבות אלמוגים מסוגים שונים ומאות דגים שאינם חוששים מפני הצופים בהם. מימיו הצלולים של מפרץ אילת מאפשרים צפייה נקיה מהפרעות וחוויה מרגשת לכל גיל.
אלמוג מזכיר במבנהו צמח גדול ומאובן, אך למעשה זהו בעל חיים. האלמוג בנוי ממושבה של פוליפים שהם בעלי חיים בעלי פתח אחד המשמש לנשימה, רבייה, הפרשה וכמובן אכילה. בלילה, מוציא האלמוג את זרועות הצייד שלו המצוידות בתאים צורבים, ובאמצעותן הוא צד פלנקטון, שהם יצורים זעירים הנעים עם הזרם בים. זרועות הצייד הפתוחות נראות כפרחים קטנים הנפתחים ונסגרים בקצב.

את האלמוגים הקשים – אלמוגי האבן – ניתן לחלק ל 2 קבוצות עיקריות: אלמוגי גוש ואלמוגי שיח. הקבוצה האחרונה, כשמה כן היא, מקשטת את השונית בשלל צורות שיחניות. לא לשווא ישנו בשמורת האלמוגים אזור הנקרא הגנים היפאנים, וטיפול באלמוגים נקרא "גינון אלמוגים". בין אלמוגי השיח נמצא אלמוג הנקרא "שיטית", המזכיר עץ שיטה בעל ענפים מסועפים ומדמה הוא במראהו את השונית לסוואנה. גם מבין האלמוגים הרכים נמצא נציגים לא מעטים הנראים כמו פרחים, ביניהם נפתיה שיחנית, המעטרת את השונית בתפרחות ברוקולי טריות ונהדרות והגלילן הכתום הנראה כמו חמניה ביום קיץ חם.לצידם אפשר להבחין בשושנת הים, שהיא פוליפ ענק בעל זרועות צריבה רבות, שביניהן שוחה להנאתו, מבלי להיצרב, השושנון האילתי (הנקרא על-ידי הילדים "נימו").
כשם שבעלי חיים הצמחונים ניזונים בין השאר גם מפרחים, כך גם ישנם דגים הניזונים מפרחי האלמוגים – מהפוליפים.
הדג המתמחה בזלילת פוליפים הוא הפרפרון. הפה שלו משוך קדימה ומאפשר לו "לשאוב" את הפוליפ מתוך מבנה האלמוג. הפרפרון ניזון גם משושנת הים, אך רק כשהשושנון אינו שומר עליה.
הקשר בין האלמוגים לעולם הצומח אינו מקרי. ברקמת האלמוג חיות אצות שיתופיות המקנות לרב האלמוגים את צבעם הססגוני . האצות חיות בסימביוזה – שיתוף עם האלמוג כשהאלמוג מספק מצע גדילה והגנה והאצה מספקת לאלמוג מזון – סוכר המוטמע באמצעות אנרגיית השמש. נוכחות האצות בתוך האלמוג מחייבת קיום תנאים של אור ולכן נמצא את האלמוגים קרוב לפני המים .
בתנאים מסוימים עלולה לפרוץ במימיו הצלולים של מפרץ אילת "פריחת אצות". במפרץ אילת אין שפע של חומר אורגני במים ולכן לא מצויות בו אצות ירוקות כמו בים התיכון. בשנים מסוימות בעיקר אחרי חורף קר נוצר בים עירבול שמעלה חומר אורגני מקרקעית הים. אותו חומר אורגני הוא מצע מזון מצוין להתפתחות אצות במים וגם על גבי אלמוגים .
פריחה זו שהיא תופעה טבעית אינה מתקבלת בברכה באילת, היות והים נצבע ירוק והאלמוגים אינם שורדים, כשמעליהם ים האצות המסתיר מהם את אור השמש.
אחרי שמתרגלים לנשום דרך צינור (השנורקל) פשוט מתמכרים לשקט ולרוגע של שונית האלמוגים.

בשמורת חוף אלמוג קיימות הגבלות שונות שכולן באות להגן על בית הגידול העדין של שונית האלמוגים. כדי להבטיח מגע מינימלי בין ערכי הטבע המוגנים והשחיינים הציבו פקחי רשות הטבע והגנים גשרים ומעברים מיוחדים המסומנים במצופים , ניתן לשחות לאורך השונית , להתפעל,להתרגש אך לא לגעת.

אז לאחר שראינו פרחי מנגן, פרחי פוליפים וגנים יפאנים ונקווה שלא נראה פריחת אצות – נהנה מיום של פריחה אביבית בשמורת חוף אלמוג.