פריחה ושחיה בחוף האלמוגים - המלצה לטיול בשמורת טבע חוף אלמוג

מאת: יעל לרנר 19.12.2019

האם פעם יצאתם לטיול פריחה ב...מעמקי הים? קבלו המלצה לאחד מהטיולים המענגים והמפתיעים ביותר - טיול מלא קסם וצבע לפריחת האלמוגים בשמורת חוף האלמוגים באילת, שאת כולו תעשו בשחייה ושנירקול מתחת לפני הים.

שמורת טבע חוף האלמוגים אלמוגים. צילום: אסף זבולוני
שמורת טבע חוף האלמוגים. צילום: אסף זבולוני
שמורת טבע חוף האלמוגים

מספר מפת סימון שבילים

: 20

משך ואורך המסלול

משך השחייה: כשעה שחייה ועד כמה שמתחשק


 


דרגת קושי ואופי הטיול

ביקור בחוף ים מונגש


מוקדי עניין


  • בריכות שכשוך

  • גשרים מעל השונית מהם ניתן לצפות בשוניות ובבעלי החיים המתגוררים בהן

  • טיול שנירקול


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


פריחה במדבר בעונה המתאימה אינה תופעה נדירה במידה ויורדים מספיק משקעים בפיזור המתאים. אך האם אי פעם חשבתם לצאת לטיול פריחה במעמקי הים? אז מה דעתכם לצאת לאחד מהטיולים המענגים והמפתיעים ביותר? טיול מלא קסם וצבע לפריחת האלמוגים בשמורת חוף האלמוגים באילת, שאת כולו תעשו בשחייה ושנירקול מתחת לפני הים.

בטיול תוכלו לקבל "הצצה" לתוך העולם הקסום של שונית האלמוגים היחידה בישראל והצפונית ביותר בעולם. קבלו מסלול שחייה מרתק במים צלולים אל שונית האלמוגים ובעזרת שנורקל ומסכה יתגלה בפניכם עולם תת ימי מופלא "ופורח" במיוחד!

תיאור המסלול

אין צורך ביותר מאשר לדעת לשחות ולהצטייד במסכת צלילה פשוטה כדי להיכנס לעולם המים המופלא של שונית האלמוגים הצפונית ביותר בעולם והיחידה הנמצאת בשטח ישראל. במרחק לא רב מהחוף יתגלו בפניכם מראות מרהיבים ביופיים וביניהם מושבות אלמוגים מסוגים שונים ומאות דגים צבעוניים שאינם חוששים מפני הצופים בהם. מימיו הצלולים של מפרץ אילת מאפשרים צפייה נקיה מהפרעות וחוויה מרגשת לכל גיל. אחרי שמתרגלים לנשום דרך שנורקל, פשוט מתמכרים לשקט ולרוגע של שונית האלמוגים.

אלמוג מזכיר במבנהו צמח גדול ומאובן, אך למעשה זהו בעל חיים. האלמוג בנוי ממושבה של פוליפים שהם בעלי חיים בעלי פתח אחד המשמש לנשימה, רבייה, הפרשה וכמובן אכילה. בלילה, מוציא האלמוג את זרועות הצייד שלו המצוידות בתאים צורבים, ובאמצעותן הוא צד פלנקטון, שהם יצורים זעירים הנעים עם הזרם בים. זרועות הצייד הפתוחות נראות כפרחים קטנים הנפתחים ונסגרים בקצב.

את האלמוגים הקשים – אלמוגי האבן – ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות: אלמוגי גוש ואלמוגי שיח. הקבוצה האחרונה, כשמה כן היא, מקשטת את השונית בשלל צורות שיחניות. לא לשווא ישנו בשמורת האלמוגים אזור הנקרא הגנים היפאנים, וטיפול באלמוגים נקרא "גינון אלמוגים".

בין אלמוגי השיח נמצא אלמוג הנקרא "שיטית", המזכיר עץ שיטה בעל ענפים מסועפים ומדמה הוא במראהו את השונית לסוואנה. גם מבין האלמוגים הרכים נמצא נציגים לא מעטים הנראים כמו פרחים, ביניהם נפתיה שיחנית, המעטרת את השונית בתפרחות ברוקולי טריות ונהדרות והגלילן הכתום הנראה כמו חמניה ביום קיץ חם. לצידם אפשר להבחין בשושנת הים, שהיא פוליפ ענק בעל זרועות צריבה רבות, שביניהן שוחה להנאתו, מבלי להיצרב, השושנון האילתי (הנקרא על-ידי הילדים "נמו").

כשם שבעלי חיים הצמחונים ניזונים בין השאר גם מפרחים, כך גם ישנם דגים הניזונים מפרחי האלמוגים – מהפוליפים. הדג המתמחה בזלילת פוליפים הוא הפרפרון. הפה שלו משוך קדימה ומאפשר לו "לשאוב" את הפוליפ מתוך מבנה האלמוג. הפרפרון ניזון גם משושנת הים, אך רק כשהשושנון אינו שומר עליה.

הקשר בין האלמוגים לעולם הצומח אינו מקרי. ברקמת האלמוג חיות אצות שיתופיות המקנות לרב האלמוגים את צבעם הססגוני . האצות חיות בסימביוזה – שיתוף עם האלמוג, כשהאלמוג מספק מצע גדילה והגנה והאצה מספקת לאלמוג מזון – סוכר המוטמע באמצעות אנרגיית השמש. נוכחות האצות בתוך האלמוג מחייבת קיום תנאים של אור ולכן נמצא את האלמוגים קרוב לפני המים .

בתנאים מסוימים עלולה לפרוץ במימיו הצלולים של מפרץ אילת "פריחת אצות". במפרץ אילת אין שפע של חומר אורגני במים ולכן לא מצויות בו אצות ירוקות כמו בים התיכון. בשנים מסוימות בעיקר אחרי חורף קר נוצר בים ערבול שמעלה חומר אורגני מקרקעית הים. אותו חומר אורגני הוא מצע מזון מצוין להתפתחות אצות במים וגם על גבי אלמוגים.
פריחה זו שהיא תופעה טבעית אינה מתקבלת בברכה באילת, היות והים נצבע ירוק והאלמוגים אינם שורדים כשמעליהם ים האצות המסתיר מהם את אור השמש.

 

בשמורת חוף אלמוג קיימות הגבלות שונות שכולן באות להגן על בית הגידול העדין של שונית האלמוגים. כדי להבטיח מגע מינימלי בין ערכי הטבע המוגנים והשחיינים הציבו פקחי רשות הטבע והגנים גשרים ומעברים מיוחדים המסומנים במצופים , ניתן לשחות לאורך השונית , להתפעל, להתרגש, אך לא לגעת.

 

איך מגיעים

מאילת נוסעים דרומה כ-6 ק"מ בכביש אילת-טאבה עד שמגיעים לשמורת חוף אלמוג.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת חוף האלמוגים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.