המלצה לטיול בנחל גשרון עליון

מאת: יעל לרנר 06.10.2022

נחל גשרון עליון הינו מסלול מעגלי בן כשלושה קילומטרים שבו תוכלו ליהנות משעתיים של הליכה בערוץ נחל  המשובץ בסלעי אבן חול אדמדמה, טיפוס קצר לתצפית מצוקי גשרון- תצפית מרהיבה המשקיפה על חצי האי סיני, וחזרה לרכב על תוואי שביל ישראל, לאורך שפת נחל יואש.

מטיילים בנחל גשרון צילמה יעל לרנר מטיילים בנחל גשרון צילמה יעל לרנר
נחל גשרון תצפית. צילמה יעל לרנר
נחל גשרון תצפית. צילמה יעל לרנר

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ- 3 ק״מ.


משך המסלול: כשעתיים ועד מתי שמתחשק.


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול:


בינוני. מסלול לכל המשפחה, תינוקות במנשאים.


יש להשגיח על הילדים בקרבת שפת המצוק.


מוקדי עניין

מוקדי עניין:  • מלכודת נמרים ובה עצמות,

  • נקודת תצפית על ארבע מדינות,

  • בולדרים וסלעים ענקיים לטיפוס,

  • תצורות סלע יפהפיות.


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל גשרון הוא הנחל הדרומי ביותר באזור הרי אילת והוא צמוד לגבול עם מצרים. שמו של הנחל נובע מכך שהנחל מתפתל בין שתי המדינות, ישראל ומצרים, כ"מגשר" ביניהן. חלקו העליון של הנחל מתחיל בסימון השחור כשניתן להבחין בשריד ארכיאולוגי מהדרך העתיקה המפורסמת דארב אל חאג' – דרך החוגגים. הדרך העתיקה שהייתה נתיב הליכה חשוב שחיבר בין מפרצי אילת וסואץ במטרה להוביל עולי רגל מוסלמים למכה, העיר החשובה ביותר לאסלאם ומקום הולדתו של הנביא מוחמד. בהמשך המסלול יתגלו בפניכם סימנים נוספים לנוכחות האדם באזור. הערוץ מתחיל להתחתר בסלעי אבן החול האדומה העתיקה ובשיאו של המסלול תוכלו ליהנות מאחת התצפיות היפות ביותר בארץ, תצפית המשקיפה על הרים ורודים, אדומים ושחורים כשמאחוריה מציץ ים סוף במלוא הדרו!

 

תיאור המסלול:

מנקודת ההתחלה יוצאים על הסימון השחור במישור מתון. ממשיכים לנחל המתחתר באבני החול. בהמשך הדרך תפגשו מלכודת טורפים עתיקה. בעבר נהגו לצוד את הטורפים הגדולים שהיו כאן כמו נמרים, צבועים וזאבים, כדי להגן על הצאן ועל מקורות המים. מלכודות מסוג זה, כמה מהן קיימות באיזור, התבססו על משיכת הטורף לפיתיון בשרי, ולכידתו במלכודת. בהמשך הדרך עוקפים מפל קטן, ממשיכים בעיקולי הנחל וחולפים על פני גושי סלע (בולדרים) ומדרגות אבן קטנות עד המפגש עם בולדר גדול, עליו פזורים שברי עצמות גמל, ולצד כוך גדול בקיר המזרחי של הנחל.  זהו "שולחן האכילה" של הצבוע. כיצד הגיעו לכאן עצמות של בעל חיים כה גדול? התשובה היא פשוטה: הצבוע, אוכל הנבלות הביא לכאן את העצמות. מאחורי שולחן האכילה נמצא נקיק שבתוכו נמצאות עצמות נוספות וייתכן ששם גם היה מקום מסתורו. היום נותרו רק העצמות. ממשיכים במורד הערוץ החולי בכיוון כללי דרומה. במהלך הדרך נפתח הנוף לעבר הר יואש, אותו תוכלו לזהות בגלל האנטנות שבפסגתו. הליכה קצרה נוספת תוביל אתכם למפל בגובה כמטר וחצי, הולכים כ-20 מטרים, עד לפיצול השביל מהנחל. עולים בעלייה שבסיומה פוגשים סימון כחול. לא נפנה שמאלה חזרה לחניה אלא נפנה ימינה על השביל הכחול, ונצעד כ- 500 מטרים על השביל הכחול עד לנקודת תצפית מרהיבה על הקניון המצוקי של נחל גשרון, על הרי אדום וים סוף. ואוו!

מתצפית הגשרון, חיזרו על עקבותיכם לכיוון צפון ולאחר הליכה של כ- 2 תגיעו חזרה לנקודת ההתחלה של השביל השחור, ולמקום חניית הרכב למרגלות הר יואש.

צפו בסרטון:

איך להגיע: כיתבו בוייז ״נחל גשרון עליון״

הערות: בימי הקיץ כדי להגיע לדיונות בשעות הבוקר או אחר הצהריים.

אורך המסלול: כ- 3 ק״מ.

משך המסלול: כשעתיים ועד מתי שמתחשק.

דרגת קושי ואופי המסלול: בינוני. מסלול לכל המשפחה, תינוקות במנשאים. יש להשגיח על הילדים בקרבת שפת המצוק.

מוקדי עניין: מלכודת נמרים ובה עצמות, נקודת תצפית על ארבע מדינות, בולדרים וסלעים ענקיים לטיפוס, תצורות סלע יפהפיות

 

ציון דרך ל-waze (לנקודת המוצא):

כיתבו בוייז ״נחל גשרון עליון|״

 

 

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: נחל גשרון עליון

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.