מבצר המערות על מצוק הארבל: המלצה למסלול טיול

מאת: יעל לרנר 12.06.2020

צוקי סלע אדירים מול נופי בראשית של הכנרת והגולן, יישוב קדום ובו שרידי בית כנסת מפואר, שבילי טיול בין מצפורים וטיול אתגרי אל מבצר מערות המקנן בנקיקי סלע – כל אלה מחכים לכם בטיול לגן לאומי ושמורת טבע ארבל.

אלם איציק בר2.jpeg מצוק הארבל. צילום: איציק בר
הנוף הנשקף מהארבל. צילום: אייל עאמר
זריחה בארבל. צילום: מוטי בוהדנא

מספר מפת סימון שבילים

: 3

משך ואורך המסלול

מבצר מערות – 


אורך המסלול: כ-2 ק"מ


משך המסלול: כ-3 שעות


מסלול המצפורים – 


אורך המסלול: כקילומטר


משך המסלול: כשעה


 


דרגת קושי ואופי הטיול

מבצר מערות: מסלול מעגלי למיטיבי לכת


מסלול המצפורים: מסלול מעגלי קל. במצפור ניתאי שביל נגיש לנכים


מוקדי עניין


  • מסלול למבצר המערות כולל טיפוס מאתגר בסולם יתדות

  • צמחי מצוקים

  • מבצר המערות

  • מצוק הארבל

  • מסלול מצפורים לכל המשפחה

  • בית הכנסת העתיק


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הארבל הוא מצוק הנמצא במזרח הגליל התחתון, מצפון־מערב לטבריה ומצפון לבקעת ארבל. הר ארבל מתנשא לגובה 181 מטרים מעל פני הים, כ־390 מטרים מעל הכנרת, ובטיול לאורכו תוכלו ליהנות מתצפית מרהיבה, ממבצר מערות ציורי, מציפורים ומשאר בעלי חיים ייחודיים למצוקים וכמובן מצמחים שחלקם נדירים. כדאי להצטייד במשקפת, שתוסיף מאוד לחוויה!

תיאור המסלולים

מבצר מערות

מהכניסה לאתר צועדים בשביל המסומן שחור אל מצפור החרוב, הנקרא כך בשל עץ חרוב הצומח על שפת המצוק. המצפור משקיף על מראה מן היפים בישראל: הכנרת, הגולן, החרמון ומזרח הגליל העליון והגליל התחתון.

השביל פונה מזרחה ויורד במצוק התלול. יתדות שהתקינה רשות הטבע והגנים במצוק מסייעות מאוד בירידה. השביל יורד אל מרגלות המצוק ופונה מערבה. לאחר כ-800 מ' השביל השחור פוגש שביל מסומן אדום. פונים שמאלה במעלה השביל האדום. השביל מטפס אל מערכת גדולה של חללים שבחזיתותיהם קירות עצומים, בנויים מאבני בזלת שחורות ומאבני גיר לבנות לסירוגין.

זהו מבצר המערות (קלעת אבן מען) מן המאה ה-17, וכנראה בנה אותו עלי בק, בנו של האמיר הדרוזי פחר א-דין, בן למשפחת מען. בנייתו התבססה על המערות שבצוק הסלע. במערות שבתוך המבצר התגלו גם ממצאים מהתקופה ההלניסטית, בהם מטבעות ומקוואות טהרה.ככל הנראה במערות אלו התבצרו בשנת 37 לפסה"נ קנאי הגליל כשנלחמו בהורדוס. ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו מתעד את המערכה בכתביו. הורדוס פעל בשליחותו של הקיסר אנטוניוס. על פי עדותו של בן מתתיהו המורדים שכנו במערות סמוכות לכפר ארבל. "המערות האלה נמצאו בצלעות הרים תלולים", מתאר בן מתתיהו, "ומכל עבר לא יכול הצבא לגשת אליהן, כי רק משעולים צרים ונפתלים הוליכו אל פי המערות והסלע אשר מעבר פני המערות" (קדמוניות יב 421). הורדוס גבר על המורדים רק לאחר ששלשל את מיטב לוחמיו אל פי המערות בארגזים הקשורים בחבלים. הקנאים נלחמו עד מוות. איש לא נכנע.

השביל המסומן אדום עולה עתה במצוק התלול של הר ארבל. המצוק האדיר מתנשא לגובה 180 מ' מעל פני הים ו-390 מ' מעל פני הכנרת, והוא יציר השבר הסורי-אפריקני הגדול ושברים גאולוגיים לרוחב הגליל התחתון. יש לטפס בזהירות ולהיעזר בכבלים וביתדות הקבועים בסלע. בראש המצוק אפשר לשאוף אוויר, לתת עוד מבט בנוף המרהיב ולסיים את הטיול.

שביל המצפורים

בשמורה הכשירו את מסלול המצפורים, מסלול מעגלי המותאם לכל המשפחה ובו שלושה מצפורי נוף, שתוכלו להגיע אל כולם או אל חלקם, לפי קצב ההליכה וגילאי המטיילים. המצפור הראשון הוא מצפור אל מול הכנרת, המשקיף אל נופי דרום הגולן והכנרת. המצפור השני הוא מצפור החרוב, הנקרא כך בשל עץ חרוב בודד הצומח על שפת המצוק, ומנציח את זכרו של תת אלוף לונץ. והמצפור השלישי הוא מצפור הר ניתאי, המשקיף אל הר ניתאי המתנשא מצפון לארבל. בנוסף, הוכשר במצפור זה שביל נגיש לעגלות ילדים ונכים. 

שימו לב! חלק גדול מהמצוק אינו מגודר וללא מעקה, בשל הרצון לשמור על הטבע. אנא מכם, שימרו על הילדים והישמעו להוראות הפקחים. 

בית הכנסת העתיק

החוקר אדוארד רובינסון גילה את שרידי בית הכנסת המפואר בשנת 1852, ומאז חפרו במקום כמה פעמים. על פי סגנון הבנייה והממצאים מבית הכנסת החוקרים משערים שהוא נוסד במאה ה-4 לסה"נ והיה פעיל עד המאה ה-8.

בשלב הקדום היה אולם ובו שלושה טורים של עמודים בצורת האות חית. העמודים נשאו את יציעי הקומה השנייה ולאורך הקירות היו ספסלים. בחלק המזרחי של הקיר הצפוני נחצבה בסלע קופה ולה דלת קטנה. ייתכן שבאי בית הכנסת הכניסו לתוכה תרומות.

נראה שהמבנה הראשון נהרס, לא ברור מתי, ובמקומו נבנה בית כנסת חדש, כנראה במאה ה-6 לספירה. שרידי בית כנסת זה הם השרידים שרואים היום באתר. בית הכנסת המאוחר שונה מאוד מקודמו, אך הבנאים השתמשו בפריטים רבים מהמבנה הקודם. השינויים העיקריים היו הוספת גומחה מעוגלת בקיר הדרומי, שיועדה לארון הקודש ולבמה לקריאת התורה, חידוש ריצוף האבן והוספת פתח בקיר הצפוני, המרמז על בנייתה של עוד חזית לבניין. החצר הורחבה צפונה והיא נשענה על שני אולמות ארוכים קמורי תקרה.

נראה שבית הכנסת חרב בשרפה, אולי עקב רעש האדמה הגדול בשנת 749, שפגע ביישובים רבים הסמוכים לשבר הסורי-אפריקני. רעש זה ידוע במקורותינו בשם "רעש שביעית", משום שאירע בשנת שמיטה. לאחרונה שחזרה רשות הטבע והגנים את מבנה השער מחלקיו המקוריים שהיו פזורים בשטח, ועתה הוא מפאר בשלמותו את האתר.

איך להגיע

מכביש טבריה-צומת גולני (כביש 77) פונים בצומת כפר חיטים לכביש 7717 ואחר כך למושב ארבל. לפני שער המושב פונים שמאלה ומאגפים את המושב באיגוף שמאלה. אחרי 1.1 ק"מ מגיעים לחורבת ארבל ולבית הכנסת, ואחרי עוד 2 ק"מ מגיעים לגן הלאומי.

הערות

  • אין להתקרב לשפת המצוק
  • יש להיזהר מאבנים נופלות או מידרדרות
  • בימי גשם המסלול סגור
  • הכניסה בתשלום (בית הכנסת ללא תשלום)

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי ושמורת טבע ארבל

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.