גבעת חרוט ונחל ארדון - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מכתש רמון

04.06.2019

נתחיל בתצפית היקפית מרהיבה על האזור מגבעת חרוט ונסיים בערוץ נחל ארדון מצוק העשוי שכבות של חרסיות צבעוניות ודרגשי אבן גיר

גבעת חרוט. צילום: דורון ניסים
דייק אריכא בנחל ארדן. צילום: גל וין, רשות הטבע והגנים
: 18

אורך המסלול: כ-3.5 ק"מ


משך המסלול: כ-4 שעות


 


מסלול מעגלי בדרגת קושי בינונית


מתאים למשפחות  • תצפית מרשימה מגבעת חרוט

  • דייקים בנחל ארדון


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת התחלה וסיום: חניון יום רמת סהרונים

צבעי המסלול: שחור, כחול, אדום, שחור. מפת סמ"ש 17

מסלול ההליכה מתחיל בדרך ג'יפים מסומנת בשחור. הדרך יורדת מרחבת החניה אל נחל ארדון, מרחק של כ-400 מטר הליכה. בערוץ הנחל עץ שיטה גדול, וממנו מתחיל סימון שבילים כחול העולה לגבעת חרוט. ממפגש השבילים כחול ואדום נפנה ימינה על פי השלט לתצפית שבראש הגבעה.

גבעת חרוט היא גבעת אבני חול וחרסית הקרויה על שם צורתה. מראש הגבעה תצפית היקפית מרהיבה על האזור – על בקעת מחמל והר ארדון מצפון, רמת סהרונים בדרום, בקעת ארדון מצפון-מזרח ומרחבי המכתש העצומים. בין גבעת חרוט להר ארדון אפשר להבחין ב עשרות דייקים ארוכים, המצטלבים זה בזה ויוצרים מראה מיוחד (דייק הוא מֶחְדָּר מגמתי הפורץ במאונך בין שכבות הסלע).

חוזרים לפיצול השבילים שבתחתית הגבעה ופונים ימינה לכיוון מזרח בשביל המסומן באדום. שביל זה יורד בערוצו היפהפה של נחל אדום. הערוץ עשוי אבן חול אדומה שגילה כ-180 מיליוני שנים. במפגש עם דרך הג'יפים המסומנת בסימון שחור פונים ימינה לכיוון מערב בערוץ נחל ארדון.

לאורך ערוץ הנחל מצוק העשוי שכבות של חרסיות צבעוניות ודרגשי אבן גיר. מגוון הצבעים מעיד על המינרלים השונים שבחרסיות. בהמשך רואים את הדייקים המכונים "אב ובנו". אלו הם שני מֶחְדָּרים אנכיים הצמודים זה לזה. ממשיכים במעלה הדרך אל חניון רמת סהרונים.

מסלול ההליכה מתחיל בדרך ג'יפים מסומנת בשחור. הדרך יורדת מרחבת החניה אל נחל ארדון, מרחק של כ-400 מטר הליכה. בערוץ הנחל עץ שיטה גדול, וממנו מתחיל סימון שבילים כחול העולה לגבעת חרוט.

ממפגש השבילים כול ואדום נפנה ימינה על פי השלט לתצפית שבראש הגבעה. גבעת חרוט היא גבעת אבני חול וחרסית הקרויה על שם צורתה. מראש הגבעה תצפית היקפית מרהיבה על האזור – על בקעת מחמל והר ארדון מצפון, רמת סהרונים בדרום, בקעת ארדון מצפון-מזרח ומרחבי המכתש העצומים. בין גבעת חרוט להר ארדון אפשר להבחין ב עשרות דייקים ארוכים, המצטלבים זה בזה ויוצרים מראה מיוחד (דייק הוא מֶחְדָּר מגמתי הפורץ במאונך בין שכבות הסלע).

 

איך להגיע

לנקודת תחילת המסלול – ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40 כ-10 ק"מ, פונים שמאלה לדרך עפר לכיוון חניון בארות (סימון אדום) ונוסעים כ-5 ק"מ עד לחניון בארות. אחרי החניון פונים ימינה לפי הסימון האדום, ובהתפצלות הבאה, אחרי כקילומטר אחד, פונים שמאלה על הדרך המסומנת בשחור, עד לחניון יום רמת סהרונים.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.