שמורת טבע איריס הארגמן (בית חנן) - הצעה למסלול טיול

01.01.2020

בעקבות אירוס הארגמן

אירוס הארגמן - צילם אורי קייזר.JPG אירוס הארגמן - צילם אורי קייזר

אורך המסלול: 2-1 קילומטרים או יותר, לפי העניין


משך הטיול: 2-1 שעות או יותר, לפי העניין


רמת קושי: קלה


בהליכה בשבילים רואים מראה מרשים של שפע שיחי רותם המדבר, בוהקים בפריחתם הלבנה, ומלבד אירוס הארגמן הבולט ביופיו תגלו גם תורמוסים, צבעוני ההרים ופרטים נדירים יותר כגון שום תל אביב.


מוקד עניין בולט בשמורה הוא גבעת חומרה (ממערב לכביש 4. מגיעים מכביש 4311), וגם היא בית מוגן למרבדי אירוסים.


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע קטנה ויפה זו משתרעת על צמד גבעות כורכר ומוקפת מרחבים חקלאיים. מתפתלים בה שפע של שבילי הליכה צרים והיא מהווה אי של טבע בין מחלפים וכבישים סואנים. למעשה, השמורה היא שריד של גבעות הכורכר של מישור החוף לפני שתנופת הבנייה והפיתוח של המאה העשרים הרסה אותן, והיום היא משמשת מקלט לכמה מיני צמחים (וגם בעלי חיים, כמובן) ששיני הציוויליזציה טרם חיסלו.

איך מגיעים:

נוסעים על כביש 42 בין יבנה למחלף עין הקורא ועוקבים אחר השלט המכוון למושב בית חנן. נכנסים דרך היישוב בית חנן, עוקבים אחר השלטים לגן האירועים "האחוזה", עוברים את גן האירועים וממשיכים ישר בדרך עפר עד שרואים את השמורה בצד שמאל.

המסלול

אירוס הארגמן:

אירוס הארגמן הוא צמח אנדמי לישראל. אוכלוסייתו הלכה וקטנה בשל הפיתוח המואץ באזור מישור החוף במאה השנים האחרונות. כיאה לשמו הוא מתאפיין בצבע ארגמן כהה ובולט, ולא תוכלו להחמיץ אותו.

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת אירוס הארגמן

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.