סדקים, שטפונות וצבעים בקניון - המלצה למסלול טיול בנחל גבי עתק

27.02.2020

באיזור הצפוני של הרי אילת, בין הפסגות הגבוהות, זורם בימי החורף נחל עתק. הקניון צר, ויש בו שביל היורד במדרגות סלע ובמפלים. אחרי ירידת הגשמים וכתוצאה משיטפונות, נוצרות באזור בריכות רדודות שאפשר ללכת בתוכן. מסלול הנחל מאתגר כל השנה, ובסתיו נעים לטייל בו, כשהלחות נמוכה והטמפרטורות נוחות.

גבי עתק צילם עודד סהר גבי עתק- צילם עודד סהר
צילם רעות שגיא
צילם רעות שגיא

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים מס׳ 20- הרי אילת ודרום הערבה


משך ואורך המסלול

7 ק״מ – יום שלם.


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול למיטיבי לכת


מתאים לרכבי 4X4


מוקדי עניין


  • מישורים בתוליים עם סדקים עמוקים ומרשימים המשקיפים אל נוף קדומים

  • גבים מלאים לאחר שטפונות,

  • סולמות ויופי מדברי עוצר נשימה.


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


מסלול נחל עתק עליון מציע חוויית טיול מדברית יפהפייה על רשטח, אל נחל עתק ואל מישורי הערבה והרי אדום.
לצד נחל עתק ובחלקו התחתון עובר נתיב הג'יפים היחיד החוצה את הרי אילת לרוחבם, מכביש 12 ועד לכביש 90, המקל על הגישה למקום ברכב שטח ובאופניים. למטיילים מיטיבי לכת ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית, ניתן להגיע לגבים בשתי אפשרויות טיול עיקריות, מסלול קווי מבאר אורה או דרך כביש 12.

איך להגיע

למגיעים מאילת או מכיוון צפון, יש לנסוע על כביש 12 עד ק"מ 31 ומשם סמוך לשלט "דרך הפטרולים" פונים לכיוון מזרח ונוסעים דרומה כשלושה קילומטרים עד ההגעה לעץ שיטה גדול. בנקודה זו מחנים את הרכב.

תיאור המסלול

לגבי עתק

מהחניה נלך מזרחה על סימון שביל בצבע ירוק לכיוון נחל עתק עליון. ממשיכים עם הסימון הירוק מקו המצוקים (פיצול השבילים), אחרי שיורדים לתמילת עתק פוגשים בפיצול שבילים נוסף והולכים בעקבות הסימון השחור, עולים עד שמתחברים לסימון שביל כחול, ממשיכים אתו לכיוון מזרח (ימינה), כ- 300 מטרים עד שמגיעים לשביל הירוק שנכנס לקניון עתק וכאן תמצאו גבים מלאים לאחר שטפונות, סולמות ויופי מדברי עוצר נשימה. המשיכו להמשיך עם השביל הירוק עד לתחתית הקניון ומשם למסלול האדום, פונים ימינה ומתחברים חזרה לשביל הכחול, דרך תמילת עתק ועד לקו המצוקים.

לסדקים ולמסלול החדש

לאחר כקילומטר השביל מתפצל ימינה בצבע כחול. ממשיכים בסימון הכחול על הדרך עוד כקילומטר, עד ההגעה לתצפית נוף מרהיבה הכוללת את מצוקי נחל עתק, הרי אדום והערבה. בנקודה זו פונים דרומה לעבר סדקים עמוקים ומרהיבים ביופיים, וכאן המקום לגלות זהירות רבה, ולא להתקרב יתר על המידה לשפת המצוק.
משם יורדים בזהירות בשביל המסומן לעבר אחד מיובליו של נחל עתק עליון, המסתיים בתצפית על מצוק ומפל יבש ומרשים, בגובה של כמה עשרות מטרים. באזור זה לאחר גשמי החורף מתמלאים הגבים שבמסלול מי שיטפונות ויוצרים גבים יפהפיים. סמוך אליהם אפשר לראות מאובנים גדולים ויפים מהתקופה הפרהיסטורית. ממשיכים באפיק הנחל עד לנקודת הסיום של הטיול סמוך לעץ השיטה. בכלל, במסלול פזורים מספר עצי שיטה, שאפשר ליהנות מצילם בזמן עצירה והתרעננות. בסתיו ובחורף אפשר לראות גם צמחייה מדברית עשירה. ואם יתמזל מזלכם במסלול, בעיקר בנחל, תוכלו לראות גם צבאי נגב, יעלים, חרדונים, סלעיות וקורא מדבר (עוף קרקע מדברי). טיול שהוא חוויה לכל גיל!

⚠ שימו לב: שתי האפשרויות מיועדות למיטיבי לכת ומתאימות ליום טיול מלא בלבד.

הערות

  • לפני שיוצאים: הצטיידו בכמות מים גדולה ומספקת, גם בחורף!
  • יש לצאת למסלול בשעות הבוקר המוקדמות כדי לא להיקלע לשעות החשיכה.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: נחל עתק

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.