מעוק נחל ברק: המסלול הארוך - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל עשוש

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 28.11.2019

שמורת טבע נחל עשוש מציעה מרחבים של מדבר בראשיתי וטהור שתוכלו "ללכת בו לאיבוד" בין קניונים, נחלים והרים נישאים. מסלול זה הוא מסלול מעגלי מאתגר במיוחד, שבו תהנו מהליכה בתוך מעוק צר ומרשים המתחתר בסלעי קירטון בוהקים, מטיפוס בסולמות על מפלי סלע גבוהים והליכה על כתף נחל המשקיפה לנוף מרהיב. תענוג!

מעוק נחל ברק: המסלול הארוך מעוק נחל ברק, המסלול הארוך. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 17

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-12 ק"מ

משך המסלול: 5­-7 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי למיטיבי לכת,


מתאים לילדים מגיל 10 המורגלים בהליכה ואינם חוששים לעלות בסולם וללכת בשבילים צרים


מוקדי עניין


  • קניוני הנחלים ורדית וברק

  • תצפית מרהיבה

  • ערוץ נחלי מדבר

  • גבים מלאים בחורף

  • דרכי רכב 4×4 בנחלים הגדולים בנגב


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע נחל עשוש אשר בצפון הערבה היא שמורת טבע עצומה בגודלה בקנה מידה ישראלי – כ-410,028 דונם (!). בזכות המרחבים האינסופיים, נופי מדבר בראשית, מגוון מסלולי הטיול המסומנים בה והעובדה שהיא קרובה אך נסתרת מהיישובים שבשוליה היא מהווה גן עדן לטיולים באזור. 

מסלול הטיול הארוך לנחל ברק הוא אחד מהמסלולים ההרפתקניים בשמורה. מדובר במסלול מעגלי, שבו תוכלו ליהנות מהליכה בתוך מעוק צר ומרשים המתחתר בסלעי קירטון בוהקים, לטפס בסולמות על מפלי סלע גבוהים ולצעוד על כתף המשקיפה לנוף מרהיב. המסלול מומלץ בדרך לאילת או כטיול כוכב במסגרת לינה באחד מחניוני הלילה באזור. 

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: רחבת חניה למרגלות מעוק נחל ברק. 

יוצאים ברגל מנקודת החניה בדרך המסומנת כחול עד לכניסה למעוק. נכנסים לתוך המעוק הצר והמרשים, המתחתר לאורך כ-700 מ' בסלעי קירטון בהירים ובוהקים. על מפלי הסלע הגבוהים מטפסים בעזרת סולמות קבועים בסלע. בתום העלייה במעוק ממשיכים כמה צעדים בשביל הכחול ומטפסים למפגש עם שביל מסומן שחור. פונים ימינה בשביל המסומן שחור המטפס לצד מעוק רדוד של נחל ברק, עוקף כמה מפלים ועולה במורדות הר כיפה. נוף הרי אדום והערבה שבמזרח מרהיב במיוחד.

לפני פסגת הר כיפה פוגשים דרך עפר מסומנת כחול. פונים בדרך ימינה (מערבה) וצועדים כ-4 ק"מ עד למפגש עם דרך עפר מסומנת אדום. יורדים בדרך עוד כ-2 ק"מ ופוגשים שוב בשביל המסומן שחור, המוכר לנו מקודם. יורדים בשביל השחור לראש מעוק נחל ברק וממשיכים במורד השביל המסומן ירוק בכתף הדרומית של הנחל. השביל חוזר דרך הכתף הדרומית של הנחל לנקודת המוצא שלמרגלות המעוק, וההליכה בו מעניקה מבט נאה על המעוק מלמעלה. למרגלות הקניון השביל הירוק נפגש בדרך הכחולה ובה שבים לנקודת המוצא.

 

איך להגיע

דרך מסומנת כחול יוצאת מכביש הערבה כ-7 ק"מ מצפון למושב פארן (ליד סימן ק"מ 15). 12 הק"מ הראשונים עבירים לכל רכב. שלושת הקילומטרים האחרונים משובשים ומתאימים לרכב שטח או לרכב חזק.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון פארן

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

מסלולי טיול בשמורה