שמורת טבע חוף דור הבונים - הצעה למסלול טיול

02.02.2020

בעקבות צבעוני ההרים

צבעוני ההרים צילם רן פרץ.jpg צבעוני ההרים צילם רן פרץ

אורך המסלול: 2.5 קילומטרים (מעגלי)

משך הטיול: 3-2 שעות

רמת קושי: קלה

הגעה למסלול: בצומת מושב הבונים בכביש החוף הישן (מס' 4) פונים מערבה למושב הבונים ומשם לפי השלטים. חונים בחניון הדרומי של השמורה.

הערות:

  • הביאו בחשבון שגלי הפריחה מושפעים מתנאים שונים כגון חום קיצוני, ולכן גל הפריחה עשוי להסתיים מוקדם מהצפוי.
  • הכניסה לשמורה בתשלום.

בעיני רבים שמורת טבע חוף דור-הבונים נחשבת רצועת החוף היפה בישראל, בזכות המפרצונים הציוריים וערכי הטבע והנוף הייחודיים לה, היוצרים תחושה של ניתוק מבורך ושל גילוי חבל ארץ בתולי (יחסית).

 המסלול

מן החניה הדרומית של השמורה יוצאים בשביל מסומן בסימון שבילים אדום. הולכים דרומה וחולפים ליד מפרץ הצדפים – מפרץ מפתיע בעושר הצדפים המאכלסים אותו (זכרו שהצדפים הם ערך טבע מוגן, אסור לאסוף אותם) – ומגיעים אל "גבעת הפריחה" וממנה אל "המערה הכחולה". זוהי מערה שנוצרה מכרסום מתמשך זה עידן ועידנים של גלי הים בסלעי הכורכר. הכרסום גרם להמסה ולהתמוטטות הסלע ונפער מעין "חור" אדיר, שגלים מתנפצים בתחתיתו. המראה מרהיב.

בהמשך חוצים עוד ועוד מפרצונים פוטוגניים ומגיעים לנקודת תצפית. מכאן ניבטים שרידי אוניית משא שעלתה על שרטון ונטרפה. באזור זה תגלו גם רמזים לפעילות אנושית קדומה בדמות בארות ותעלות מים חצובות עתיקות.

השביל (סימון ירוק) מתעקל ובדרך חזרה צפונה תגלו את "המרזבה" – עמק שטוח ויפה המנקז מי גשמים. באזור זה פורחים צמחים רבים, בהם צבעוני ההרים.

מילה על צבעוני ההרים: ישנם עשרות מיני צבעונים בעולם, וצבעוני ההרים מתהדר בפריחה אדומה מרשימה.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.