מסלול טיול בנווה המדבר של הנגב המערבי

04.06.2019

גן לאומי אשכול – פארק הבשור מזמין אתכם לכמה שעות נחת ורגיעה. בלב הנגב המערבי תגלו נביעות מים שופעות, 3,500 דונם של דקלים ועצי נוי, ברכות ומדשאות, מסלול דיסק-גולף חדש ויחיד במינו, שבילי אופניים וגם שרידים מרתקים של העבר.

פארק אשכול - צילמה לבנת גינצבורג

מידע שימושי​

 

מקום בארץ: נגב מערבי

אופי הטיול : פארק טבע ובו מסלולי טיול קצרים ברגל ובאופניים

סוג המסלול: למשפחות

אורך המסלול: כמה מאות מטרים

משך המסלול: כשעה, בילוי עד יום שלם

נגיש לאנשים עם מוגבלות ולעגלות ילדים: חלקית

נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

שביל: רגלי ואופנייםאייקון סוג מסלול – אופנייים

עונה מומלצת: כל השנה

מקום לפיקניקים: יש

מים לשתייה: יש

חניה: יש

הדלקת אש: מותרת במקומות המיועדים לכך

רחצה במים: ברכות שכשוך לילדים

חניון לילה: יש

ציוד מיוחד: מזון לבילוי בפארק, אופניים, פריזבי

הוראות בטיחות: יש להשגיח על פעוטות ליד המים

דמי כניסה: הכניסה בתשלום

מוקדי העניין המרכזיים

בילוי בפארק טבע

תצפית מגבעת שלאלה

גשר וקרון רכבת משוחזרים מראשית ימי המנדט

עינות הבשור

ברכות שכשוך

אתר עין הבשור

מסלול דיסק-גולף

תצפית נוף

תצפית מראש גבעת שלאלה

פעילות רשות הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים ולשמירה על האתר

הרשות בנתה שירותים מונגשים והציבה שולחנות פיקניק נגישים. הרשות שתלה מדשאות רחבות ידיים, נטעה עצי צל, יצרה ברכות שכשוך מעינות הבשור, שחזרה חלק מגשר רכבת שנבנה בראשית ימי המנדט, סימנה מסלולי אופניים ויצרה מסלול דיסק-גולף. כמו כן הרשות הכשירה חניון לילה מוסדר.

איך מגיעים?

נוסעים בכביש אופקים–צומת מעון (241). הכניסה לגן הלאומי היא ממערב לאופקים, בין סימני ק"מ 4–5 .

רקע

גן לאומי אשכול-פארק הבשור שוכן על גדת נחל בשור. יובליו הראשיים – נחל באר שבע ונחל גרר – מנקזים את הרי חברון וגבעות להב. נחל בשור הוא שריד של נהר קדום, שסחף שברי סלעים ואבנים ויצר בנגב המערבי שכבה עבה של חלוקי נחל בעובי עשרות מטרים ("אקוויפר החלוקים"). שכבה זו מתמלאת כל שנה מחדש במי שיטפונות והיא אוצרת בתוכה כמויות מים גדולות. במקומות שערוץ הנחל מעמיק עד שכבת החלוקים, נובעים מים. רוב הנביעות עונתיות, אבל בעין בשור שכבת החלוקים עבה במיוחד. היא מכילה כמויות מים גדולות מאוד, ונביעות עין בשור שופעות מים כל השנה.

בגן לאומי אשכול-פארק הבשור צומחים כ-2,000 עצי תמר. זה ריכוז עצי התמר הגדול בישראל. בפארק ניטעו גם עצי זית ועצי אלה אטלנטית ואלת המסטיק, והם נוספים על עצי הבר הטבעיים כאן, כגון מיני אשל, שיזף ושיטה סלילנית. באזורי הבתרונות ובגדות נחל בשור עולה בחורף פריחה ססגונית של צמחייה עונתית. בחודש פברואר הפריחה מגיעה לשיאה במרבדים מרהיבים של כלניות אדומות.

המעיינות, הצמחייה, נופי הבתרונות והשדות החקלאיים הם בית הגידול של עולם רחב של בעלי חיים. לא קל להבחין בבעלי החיים הליליים כגון קרקל, שועל מצוי, נמייה וזאב. לעומת זאת העופות הרבים הבאים לכאן גלויים יותר לעין. בקיץ מקננות במצוקי הבתרונות הציפורים הססגוניות כחל ושרקרק מצוי. בחורף מרחפים בשמי נחל בשור מינים רבים של דורסים כגון בז ציידים ועיט השמש הנדיר, ובעונות הנדידה חונים כאן מיני עקבים ועיטים. החורף הוא גם שעתם של העגורים, והם משוטטים בשדות בהמוניהם. עופות יציבים שאפשר לצפות בהם השנה הם קטות חדות-זנב, רצי-מדבר וחוברות.

מסלול הטיול

בפארק אין מסלול טיול אחד אלא אתרים רבים. המטיילים יכולים לבלות בפארק בפיקניק מהנה ומפעם לפעם לצאת לגיחה לאחד האתרים, לפי נטיות לבם. אלה האתרים העיקריים:

  1. נביעות עין בשור

מעיין עין בשור הוא ריכוז נביעות גדול, ששפיעתו הכוללת כ-60 מ"ק מים בשעה. רשות הטבע והגנים אוספת את מי המעיינות ומזרימה אותם בפלג אל ברכה ארוכה ויפה, להנאת המטיילים. פלג אחר יוצר סדרה של ברכות שכשוך, ומימיהן זורמים לבסוף לערוץ נחל בשור. ​

המשרד להגנת הסביבה היה שותף עיקרי בתכנון תכנית
האב לשיקום ולפיתוח נחל הבשור, כדי להפוך את הנחל
מ"חצר אחורית" לעורק חיים המפרה את סביבתו ותורם
לתושבי האזור ולמטיילים על גדותיו. המשרד עמד בראש
הכשרת "דרך הבשור" להנגשת הנחל לציבור, וממשיך
בפעולות השיקום עם הגופים השותפים לו.