פארק אשכול: נווה המדבר של הנגב המערבי - המלצה למסלול טיול בגן לאומי הבשור פארק אשכול

04.06.2019

גן לאומי אשכול – פארק הבשור מזמין אתכם לכמה שעות נחת ורגיעה. בלב הנגב המערבי תגלו נביעות מים שופעות, 3,500 דונם של דקלים ועצי נוי, ברכות ומדשאות, מסלול דיסק-גולף חדש ויחיד במינו, שבילי אופניים וגם שרידים מרתקים של העבר

גן לאומי פארק הבשור (אשכול) גן לאומי פארק הבשור (אשכול)
גן לאומי בשור - פארק אשכול
פארק אשכול. צילום: אלי זמסקי

מספר מפת סימון שבילים

: 13

משך ואורך המסלול

ניתן לבחור בין מסלולים קצרים (כחצי שעה) לארוכים (3-4 שעות). בכולם משלבים הליכה רגלית או נסיעה באופניים ונסיעות קצרות ברכב.


דרגת קושי ואופי הטיול

ביקור בפארק טבע ובו מסלולי טיול קצרים ברגל ובאופניים


נגיש חלקית


מוקדי עניין


  • מעיין שופע ובריכות שכשוך

  • שחזור גשר רכבת מימי המנדט

  • אתר עתיקות

  • מסלולי אופניים ומתחמי פיקניק

  • דרף נוף הבשור

  • הגשר התלוי

  • גשר הצינורות


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל הבשור הוא מהארוכים שבנחלי הנגב. הוא מתחיל את דרכו ליד שדה בוקר, עובר בצפון הנגב ונשפך לים ליד העיר עזה. בגדה המזרחית של הנחל, במקום שבו נובע עין הבשור, שוכן פארק הבשור (אשכול), נווה מדבר יפהפה, ובו מדשאות רחבות ידיים, מתקני פיקניק ומתקני שעשועים לילדים. בפארק הבשור תוכלו להנות מגוון פעילויות נוספות: מסלולי אופניים משולטים, מסלול דיסק גולף – מתקנים מיוחדים הפזורים במסלול מיוחד לזריקת פריסבי ועוד!

תיאור המסלול

בחלק הצפוני של הגן הלאומי מתנשאת בראש גבעה קטנה- ח'ירבת שלאלה, מראשה יש תצפית נאה על הסביבה על בתרונות אדמת הלס המרשימים. למרגלות הגבעה, בערוץ נחל הבשור, נובע מעיין עין הבשור, שמימיו נאספים אל ברכה ארוכה ויפה, להנאת המטיילים. פלג אחר יוצר סדרה של ברכות שכשוך, ומימיהן זורמים לבסוף לערוץ נחל בשור. ​סביב הבריכות מדשאות מוריקות.

בפארק הבשור מחכות לכם שלל אטרקציות לילדים מעבר למרחבי הדשא ובריכות השכשוך כמסלולי אופניים משולטים, מסלול דיסק גולף –  מתקנים מיוחדים הפזורים במסלול מיוחד לזריקת פריסבי (שניתן לקבלו במרכז השירות, תמורת פיקדון), ועוד.

לאחר הביקור בפארק תוכלו לצאת לנסיעה מלבבת על דרך נוף הבשור, דרך מתאימה לכל כלי רכב, (בנסיעה איטית), העוברת לאורכו של נחל בשור, המתחילה מפארק הבשור ומגיעה עד לגשר צאלים. לאורך הדרך כדאי לעצור את הרכב בנקודות עניין שונות, ולהמשיך הלאה. בתחילת מסלול הנסיעה מהפארק, ניצב מגדל תצפית ולצדו חניון קטן עם מספר שולחנות פיקניק, הנגיש גם לנכים (אולם ללא פינות צל). מהתצפית תוכלו להתרשם מנופי בתרונות הלס לאורך אפיק הנחל. אחרי נסיעה קצרה לאורך הדרך (בקטע זה רובה הוא כביש סלול), תגיעו לגשר החבלים הידוע. הגשר התלוי, שאורכו כ- 80 מ', העובר מעל אפיק הנחל – "גב המצוק".

הגשר מהווה חגיגה גדולה לילדים שייהנו לצעוד עליו ולהביט על הנחל. כדאי להגיע לכאן בשעת בין הערביים, ולהקשיב לרחשי הטבע המיוחדים: רחש כנפי עופות המים שמגיעים ללון במקום, רחש זרימת המים, שבכל גשם ושיטפון מתגברת והצפרדעים שבקרקורן מספרות האחת לשנייה על אירועי היום. 

אם עדיין יש לכם אור יום וכוח, תוכלו לחזור לרכב ולנסוע לכיוון התחנה הבאה: "גשר הצינורות"- גשר זה, החוצה את נחל הבשור, נבנה כדי להעניק למבקרים נקודת תצפית נוחה ובטוחה על הנחל בעת שיטפונות. תוכלו לטייל עליו ולהביט על מפעל מים אדיר בלב איזור צחיח, להסביר לילדים על הצינורות האדירים שלפניכם, שמעבירים מים למאגרים מסביב, ובזכות כך מתקיימים חיים במדבר.

הערה

המשרד להגנת הסביבה היה שותף עיקרי בתכנון תכנית האב לשיקום ולפיתוח נחל הבשור, כדי להפוך את הנחל מ"חצר אחורית" לעורק חיים המפרה את סביבתו ותורם לתושבי האזור ולמטיילים על גדותיו. המשרד עמד בראש הכשרת "דרך הבשור" להנגשת הנחל לציבור, וממשיך בפעולות השיקום עם הגופים השותפים לו.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי הבשור - פארק אשכול

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.