השביל הרטוב והשביל היבש (נגיש) במג'רסה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע המג׳רסה

מאת: יעל לרנר 11.12.2019

שפכי הנחלים היורדים מהגולן לכנרת יצרו בבקעת בית צידה נוף ייחודי של לגונות ופלגים. המבקרים מוזמנים להיכנס ללגונה שיוצר נחל דליות (המג׳רסה), ולהכיר עולם טבע שאין כמוהו בשום מקום אחר בישראל! במסלול הרטוב תוזמנו לצעוד או לשחות בתוואי הנחל ובנוסף, רשות הטבע והגנים הכשירה באתר מסלול נגיש, יבש- לאורך הנחל, כך שכולם מוזמנים לטייל!

צילום: יעקב שקולניק
מטיילים במג'רסה. שירן אונגר
שמורת טבע מג'רסה. צילום: דובי זכאי

מספר מפת סימון שבילים

: 1

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כקילומטר


משך המסלול: כשעה


 


 


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קצר


המסלול היבש נגיש לנכים וכולל כניסה נגישה למים, המסלול הרטוב כולל הליכה במים רדודים וחציית בריכה בשחייה (עומק המים משתנה מעונה לעונה), מתאים למשפחות אך ילדים זקוקים לליווי מבוגר.


מוקדי עניין


  • צמחיית נחלים סבוכה

  • פלג נחל זורם

  • לגונת מים מתוקים ובריכות צלולות

  • פריחות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שפך נחל דליות, הידוע בשם העממי המג׳רסה, גולש מהגולן וזורם אל הכינרת מצפון-מזרח. מג'רסה הוא שמה הערבי של לגונת נחל דליות, ופירושו מגרסת אבנים. ייתכן שהשם קשור ליישוב הקדום גרסה. בברית החדשה נאמר שבמקום זה עשה ישו את "נס החזירים" (היום מזהים את המקום עם כורסי).

רשות הטבע והגנים הכשירה שני מסלולי טיול בלגונה של נחל דליות: "מסלול יבש" ו"מסלול רטוב". המסלול היבש מאפשר לאנשים בעלי מוגבלות למצות את מלוא ההנאה ממראות הנוף והטבע המתפרץ. הבוחרים במסלול הרטוב, העובר במורד הפלג, יכולים לשוב לנקודת המוצא במסלול היבש, המתאים לטיול גם בימי החורף

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

תיאור המסלול:

המסלול היבש

שביל בטון סלול לאורך הגדה הדרומית של הנחל. המטיילים במסלול זה יכולים להתרשם מנופי השמורה בלי להיכנס למים. המסלול עובר בחלקו בתוך סככות מעוגלות מכוסות מטפסים. אנשים עם מוגבלות בהליכה יכולים לטייל לאורך הנחל במסלול היבש וגם ליהנות מטבילה במים הקרירים במקום שהוקצה במיוחד לירידה למים בכיסא גלגלים.

המסלול הרטוב

המסלול מתחיל סמוך למלתחות, וקודם שיוצאים לדרך מומלץ להחליף בגדים. השביל גולש לערוץ הצר של אחד הפ​לגים של נחל דליות בזרימתו מהגולן אל בקעת בית צידה. על גדות הנחל צומחים עצי ערבה נותני צל, סבכי קנים וצמחים אחרים המאפיינים את גדות הפלגים בשמורת בית צידה. המים רדודים והערוץ מרוצף בחלוקי אבן. יש ללכת בזהירות כדי לא ליפול.

ככל שמתקדמים במורד, הערוץ מתרחב ומעמיק. לאחר כ-300 מ' הערוץ מתרחב ומעמיק עוד, עד שהוא הופך לבריכה של ממש, חשופה לשמש. עומק המים בברכות אינו קבוע והוא תלוי בעונה ובכמות הגשם שירדה בחורף. כאן אפשר ליהנות מרביצה במים הנעימים גם כשהשמש יוקדת. מי שמסתפק בטיול עד כאן יכול לצאת שמאלה לגדה הדרומית של הנחל ולשוב במסלול היבש, אך מומלץ להמשיך עוד במים הנעימים עד לשלט המציין את קצה המסלול ומכוון את המטיילים שמאלה, אל הגדה הדרומית של הנחל. זה הזמן לצאת מהמים ולחזור לנקודת המוצא במסלול היבש. ההליכה אל חלקי הנחל שמאחורי השלט אסורה, כדי לשמור על ערכי הטבע שבמקום.

איך להגיע

נוסעים בכביש המזרחי של הכנרת (92) ובמעגל התנועה המוביל למעלה גמלא פונים מערבה בדרך מסומנת בסימון שבילים כחול, על פי שילוט ההכוונה למג'רסה. אחרי כ-400 מ' פונים ימינה ואחרי עוד 400 מ' בערך פונים שמאלה ומגיעים לרחבת החניה של השמורה.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע מג׳רסה-הבטיחה (בקעת בית צידה)

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.