הר צין ושדה הבולבוסים - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מכתשים עין יהב

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 19.01.2020

טיול מסתורי לשדה בולבוסים בלב מדבר צחיח - תופעת טבע שהיא בגדר תעלומה גם היום! ולקינוח הרפתקני במיוחד - טיפוס מאתגר לפסגת הר צין. יום טיול מענג בערבה התיכונה שחלקו קליל במיוחד וחלקו (רק למי שרוצה להמשיך), מאתגר ומלא הרפתקאות!

הר_צין_ושדה_הבולבוסים_-_יעקב_שקולניק.JPG שדה הבולבוסים בהר צין. צילום: יעקב שקולניק
שדה הבולבוסים בהר צין. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 14

משך ואורך המסלול

אורך המסלול לשדה הבולבוסים: כקילומטר


משך המסלול לשדה הבולבוסים: חצי שעה


אורך המסלול לפסגת הר צין: כקילומטר לכל כיוון


משך המסלול לפסגת הר צין: שעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

שדה הבולבוסים – ביקור קצר וקליל


פסגת הר צין – מסלול מאתגר למיטיבי לכת בלבד, כולל מעלה תלול מאוד ובו יתדות אחיזה. אינו מתאים לסובלים מפחד גבהים.


מוקדי עניין


 • ערוץ נחל מדברי

 • צמחיית מדבר

 • תצפית מרהיבה

 • שדה הבולבוסים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הר צין הוא אחד היפים והמיוחדים בהרי הנגב בשל העובדה שיש לו שתי פסגות המוקפות במצוקים תלולים, ושביל הליכה המאפשר למטיילים מיטיבי לכת להגיע לפסגה הדרומית המרשימה, ממנה נשקף נוף מרהיב. למרגלות ההר נמצא שדה הבולבוסים – תופעת טבע נדירה שהיווצרותה היא עדיין תעלומה! במסלול הטיול המוצע תוכלו להגיע לביקור בשדה הבולבוסים ולהרפתקנים שבינכם – להמשיך לטיול בפסגת הר צין!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון לילה שדה הבולבוסים

בחניון הלילה ממנו מתחיל המסלול מוצבים שלטי הסבר על הר צין ועל שדה הבולבוסים.

שדה הבולבוסים: תופעת טבע מופלאה שסוד היווצרותה עדיין בגדר תעלומה! מדובר באלפי כדורי אבן גדולים, הנחים בשדה פתוח המשתרע על מאות דונמים. איך נוצרו הבולבוסים? ובכן, במקרים נדירים נמצאו בתוך בולבוסים שרידי שלד של דג, ועל סמך זה גיאולוגים משערים שהבולבוסים נוצרו בקרקעית ים, במקום שיש בו ריכוז גבוה יחסית של חומר אורגני וריכוז נמוך של חמצן. 

מחפשי ההרפתקאות שביננו מוזמנים להמשיך לטיול מאתגר, המיועד למיטיבי לכת, לפסגתו של הר צין: מהחניון ממשיכים בדרך העפר הירוקה עד למפגש עם שביל כחול. שני השבילים עולים לראש ההר. המעלה בשביל הירוק תלול פחות ועדיף לעלות בו. טפסו לאט ובזהירות ואל תסטו בשום פנים ואופן מהשבילים המסומנים. מראש במת ההר נשקפת תצפית מרהיבה על מפעל צין, על צלעות רכס חצרה ועל שולי מצוק הצינים. בחזרה יורדים בשביל הכחול דרך הפסגה הדרומית של ההר. המורד תלול מאוד ויש לרדת בו בזהירות מרבית.

 

הערות

 • הדרך עבירה לרכב פרטי בדרך כלל, אך מצב הדרך עשוי להשתנות מעת לעת.
 • יש לתכנן את הטיול ברגל באופן שיתחיל בשעות הבוקר המוקדמות ויסתיים טרם חשכה.
 • אין להתקרב למצוקים ואין לנסות לרדת בהם. קרה שמטיילים שלא נשמעו להוראות הבטיחות שילמו מחיר יקר.
 • ההליכה בשעות החשכה אסורה בהחלט!
 • אין להתבסס על מקורות מים טבעיים לשתייה. על המטיילים לשאת עמם כמות מספקת של מים.
 • בחורף צפויה בנחלי הנגב סכנת שיטפונות וסכנת החלקה בבוץ. במזג אוויר מעונן אין להיכנס לאפיקי נחלים ואין לחצותם. יש לעקוב מראש אחר תחזית מזג האוויר. אחרי שיטפונות חל איסור כניסה לנחלים, אלא לאחר שנבדקו ונמצאו בטוחים.
 • בימים חמים יש להתאים את המסלול לשעות הקרירות, ואם הדבר אינו אפשרי יש לבטלו. המסלולים למיטיבי לכת אינם מיועדים לימי הקיץ.
 • אין לסטות מהשבילים המסומנים.
 • אין להיכנס למים בגבים של נחל צין ואסור לשתות מהם.

איך להגיע

ניסע לדימונה וממנה מזרחה בכביש מספר 25. כעבור עשרה קילומטרים נגיע אל צומת רותם ובה פניה דרומה (ימינה) לכביש מספר 206. ניסע בכביש זה כעשרה קילומטרים נוספים ונגיע אל פניה חדה שמאלה בדרך סלולה למחצה (הכביש הישן לאילת) שמספרה 227. השילוט מורה אל מעלה עקרבים והמכתש הקטן.

נוסעים בדרך מסומנת שחור כ-8 ק"מ ומגיעים לכביש שיורד ממפעל אורון. פונים בו ימינה ולאחר כ-700 מ' פונים מערבה (שמאלה) בדרך מסומנת כחול, על פי השלט המכוון להר צין ולשדה הבולבוסים. מסביב יש מחצבות פוספטים פעילות. אין לסטות מהדרך בשום פנים ואופן.

לאחר כ-3.5 ק"מ הר צין נראה היטב משמאל ופונים דרומה (שמאלה) בדרך מסומנת ירוק. הדרך מתעקלת שמאלה וימינה ולאחר כ-3 ק"מ היא מתעקלת שוב לצפון-מערב ומגיעה לחניון לילה שדה הבולבוסים.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שדה הבולבוסים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.