כיפת הכוכב, קובת א-נג'מה – המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע כוכב השחר

מאת: מרדכי לאש 25.12.2019

תצפית עוצרת נשימה מפסגת כיפת הכוכב בשילוב עושר ומגוון של צמחים נדירים בעונת הפריחה – זווית ראיה ייחודית למקום בו נושק ההר למדבר.

נוף מכיפת הכוכב צילם מרדכי לאש

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 6-5


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-3 ק"מ

משך המסלול: כשעתיים


 


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול הליכה קווי – הלוך ושוב , בדרגת קושי בינונית

במסלול עליה בגובה מצטבר של כ-200 מטרים.


 


מוקדי עניין


  • צמחיית ספר המדבר

  • נופי שדרת ההר, בקעת הירדן ומזרח השומרון

  • בחודש מרץ פריחת איריס שחום


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הר הכוכב מתנשא לגובה 724 מטרים מעל פני הים ומהווה נקודת מפגש בין נופים שונים וחבורות צומח. מכיפת הכוכב ניתן לראות לכיוון מערב את במת ההר המרכזית ופסגתה הגבוהה בראש הר בעל חצור ולכיוון מזרח את מורדות צפון מדבר יהודה ובקעת הירדן המדבריים. מפגש ייחודי זה בשילוב גובהו יוצא הדופן של ההר, ביחס לסביבתו, מעניקים למטייל בכיפת הכוכב תחושה מיוחדת של מרחב פתוח ונופי פרא.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: הכניסה לשמורת כוכב השחר

עליה אל כיפת הכוכב
מהחניה נעלה בשביל רחב המסומן ירוק לכיוון דרום מזרח. בצידי השביל ניתן להבחין במערות טבעיות שחלקן שימשו את רועי הסביבה בעבר. לאחר כחצי ק"מ של טיפוס במעלה ההר, תבחינו בשרידי מבנה קטן שעמד קרוב יחסית לפסגת ההר, מבנה זה היה "קבר שייח" המוקדש ל"סת' זהרה". בעבר נהגו לפקוד את הקבר נשים עקרות, בעיקר מהכפר הסמוך דיר ג'ריר, מתוך אמונה בסגולותיו. נמשיך בשביל הירוק עד לפסגת ההר ממנו ישנה תצפית נהדרת להר הזיתים, הר בעל חצור, סרטבא, הרי עמון ועוד.

מצפה רחבעם זאבי וחזרה
השביל הירוק מסתיים בפסגת ההר. ניתן להמשיך עם השביל הכחול היוצא מפסגת ההר לכיוון דרום מזרח עד למרפסת תצפית מוצלת הפונה לכיוון צפון מזרח ומוקדשת לרחבעם זאבי. ממרפסת התצפית נשוב בדרך בה צעדנו חזרה אל נקודת ההתחלה.
בסוף החורף ובתחילת האביב עוטה כיפת הכוכב שלל פרחים יפים. ביניהם ניתן לראות את צבעוני ההרים, עירית גדולה ואף את האירוס השחום הפורח בחודש מרץ בעיקר במפנה הדרומי של כיפת הכוכב.

איך להגיע

הטיול מתחיל בשער היישוב כוכב השחר.
אין כניסת רכבים לישוב בשבתות וחגי ישראל, ניתן לחנות בסמוך לשער ולצעוד רגלית עד לתחילת המסלול.
נכנסים לישוב ולאחר כ-500 מטרים, בעיקול הכביש פונים ימינה לפי השילוט החום ל"כיפת הכוכב". נוסעים כ-300 מטרים על הדרך המסומנת בכחול וחונים בנקודת הפיצול עם השביל הירוק העולה אל ההר.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת כוכב השחר

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.