מסלול המפלים בנחל דוד - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע עין גדי

מאת: יעל לרנר 12.06.2020

שמורת עין גדי היא נאת מדבר קסומה, ומעיינותיה זורמים אל ים המלח. השילוב המנצח בין מפלים יפים לבריכות מים מתוקים לצד מדבר צחיח, יוצר נווה מדבר מיוחד במינו ומקום נפלא לטיולים! בנחל דוד מסלולי טיול מקסימים המתאימים לכל רמה, כולל מסלול נגיש של 400 מטרים ולידו גן לאומי ובו בית כנסת וכתובות פסיפס המעידות על התיישבות קדומה באיזור.

השביל הנגיש בנחל דוד השביל הנגיש בנחל דוד. צילום: גל קראוס
משתכשכים במפלים שבשמורת טבע עין גדי - נחל דוד. צילום: אלונה ואנסטסיה

מספר מפת סימון שבילים

: 11

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: השביל הנגיש: 400 מ'. עד מפל שולמית ובחזרה: 1.7 ק"מ.


משך המסלול: שעה עד שעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול נגיש עד למפל התחתון בנחל


מוקדי עניין


  • סיור על גדת פלג מדברי שזורם כל השנה

  • היכרות עם עולם החי המיוחד בשמורה

  • היכרות עם צמחים נדירים שהושבו לשמורה

  • מרפסת תצפית נגישה מעל המפל התחתון


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת עין גדי היא ללא ספק מהיפות ומהחשובות שבשמורות הטבע בארצנו. שני נחלי איתן עוברים בשמורה – נחל דוד ונחל ערוגות (שהוא אחד משני הנחלים היחידים במדבר יהודה שבהם זורמים מי מעיינות בכל ימות השנה) – וארבעה מעיינות מתוקים נובעים בה: עין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין גדי.

השילוב המנצח בין מפלים יפים לבריכות מים מתוקים לצד מדבר צחיח וחם יוצר נווה מדבר מיוחד במינו! נחל דוד משופע  במסלולי טיול מקסימים המתאימים לכל רמה, כולל מסלול נגיש של 400 מטרים לבעלי מוגבלויות ועגלות ילדים.

תיאור המסלול

המסלול הנגיש

מקופת האתר יוצאת טיילת סלולה העוברת בין עצים ותיקים וצמחים נדירים שהושבו לנאת המדבר. בצד השביל, בצל עצי שיטה סלילנית גדולים, הוצבו ספסלים למנוחה ולצפייה בשפני הסלע השובבים המתגוררים במקום. אפשר לראות אותם מטפסים על עצי השיטה ושיחי הסלבדורה ומכרסמים את העלים בשיניהם החדות תוך כדי השגחה על הנעשה מסביב. השפנים, שהתרגלו לנוכחות בני האדם נמלטים בזריזות, רק כשהם חשים בסכנה, וכך גם היעלים. כמובן שאין להאכיל את בעלי החיים, זה פוגע בהם.

לאחר כ-350 מ' השביל הנגיש פונה ימינה והופך לסיפון עץ מתוח עד מרפסת תצפית, המשקיפה על הברכה התחתונה ועל מפל המים שיורד אליה. זה המקום ליהנות מיופייה של נאת המדבר, הנזכרת אף בשיר השירים: "אשכול הכופר דודי לי בכרמי עין גדי" (שיר השירים א 14).

המסתפקים בשביל הנגיש חוזרים ליציאה באותה דרך. אחרים יכולים להמשיך עוד כחצי ק"מ, לחצות את פלג נחל דוד, להתקדם במנהרת קנים ולהגיע למפל שולמית. מכאן יוצאים מהמים לגדה הדרומית של הנחל וחוזרים לנקודת היציאה במסלול יבש.

החזרת עטרה ליושנה

נוסעים שפקדו את עין גדי לפני קום המדינה דימו את המקום לסוואנה ענקית וירוקה, ובמישור שמתחת למעיינות והנקיקים גדל פרא סבך אדיר של צמחייה. המעיין בעין גדי יצר פלג איתן, והכומר וחוקר הטבע הנרי בייקר טריסטראם תיאר אותו כחוט כסף דקיק השופך את מימיו אל הים במפלים גבוהים. בשנות ה-50 המים הוסטו מהמעיין לשימושו של קיבוץ עין גדי. עתה, בחלוף יותר מ-50 שנה, הושבו המים למעיין ובעקבותיהם רשות הטבע והגנים משחזרת את הצמחייה הייחודית במדרון המעיין ובשטחים שהוסבו לחקלאות.

בצד השביל הנגיש אפשר לראות כמה מינים מושבים. דוגמה לצמח שנכחד בישראל והושב לשמורה היא צלף רותמי – שיח קוצני סבוך, שעשוי לגדול לגובה 4 מ'. אחרי הגשם צומחים על הענפים הצעירים עלים פשוטים וצרים ובראשם חוד קוצני. העלים נושרים זמן קצר לאחר הלבלוב. על הענפים יש קוצים קצרים. הפרחים אדומים ויפים, קטנים יחסית למיני צלף אחרים. הפריחה בעיקר במרס–אפריל, אך פריחה דלילה יכולה להיות במרבית חודשי השנה. צלף רותמי נמצא ונאסף בשנים שלפני קום המדינה בנחל חיון ובאזור ים המלח, אך נכחד בארץ. הצמח נפוץ מצפון-מערב אפריקה עד אזור רג'סטן שבהודו, ואוכלוסייה קטנה צומחת במעיינות קלירוהי בירדן. רשות הטבע והגנים הצליחה להנביט את הצמח מזרעים שהובאו משם, ועתה הצלף הרותמי מפאר מחדש את מדרונות עין גדי.

עוד עצים ושיחים לאורך המסלול הנגיש הם מרואה עבת עלים, גופנן המדבר, גרויה שעירה, סלוודורה פרסית וחלביב רותמי. עצים אחרים הם זקום מצרי, שיזף מצוי, שיטה סוככנית ושיטה סלילנית.

איך להגיע

לנחל דוד מגיעים מכביש ים המלח (90). פונים לאתר בין סימני ק"מ 244–245, כ-2 ק"מ מצפון לקיבוץ עין גדי.

הערה

אסור להאכיל את חיות הבר

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: נחל דוד

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.