בעקבות כליל החורש - הצעה למסלול טיול אביבי בשמורת טבע נחל דישון

20.01.2020

בעקבות כליל החורש

כליל החורש כליל החורש

מספר מפת סימון שבילים

: 2

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-5 קילומטרים (מסלול קווי)


משך הטיול: 4-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

רמת קושי: בינונית


מוקדי עניין


  • מים זורמים

  • נופי מצוקים

  • פריחות צבעוניות


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

יש לא מעט מסלולי טיול בנופיו היפים של נחל דישון, החורץ את הנוף בחלקו המזרחי של הגליל העליון. הנחל מתחיל באזור הר מירון ומתמזג בנהר הירדן מצפון ל"גשר הפקק", ואורכו כ-26 ק"מ.

המסלול המוצע הוא מסלול פופולרי ואהוב בעונה זו, בעיקר בשל השילוב שקשה לעמוד בפניו: מים זורמים, נופי מצוקים ופריחות צבעוניות.

בזכות זרימתו האיתנה בעבר שימש הנחל את תושבי האזור והם בנו לאורכו טחנות קמח. שרידיהן של כמה מהן נראים בדרך. פה ושם גם חוצים את הנחל הזורם – כיף גדול לילדים.

איך להגיע

תחילת המסלול בגשר עלמה, על כביש 886 (מדרום-מערב למושב דישון). סוף המסלול בחניון נחל דישון (כביש 899). דרוש רכב אוסף. מומלץ להחנות בסמוך לתחנת ההסברה.

איסור נסיעת כלי רכב בנחל דישון

לאורך נחל דישון במשך מספר שנים, היתה פעילות אינטנסיבית של מטיילים ובעיקר של  כלי הרכב שפגעו במערכת האקולוגית של הנחל בערוץ מחד ורווחת המטיילים עצמם מאידך.

כאשר כלי רכב נסעו בנחל ראינו פגיעה אקולוגית כגון: עכירות המים, דלקים ושמנים בנחל, פגיעה במינים נדירים של בעלי חיים וצמחיה כגון: סלמנדרות שהן מין בסכנת הכחדה בישראל, כתם נרחב של חלמונית גדולה (פריחת סתיו) ושל אירוס נצרתי (פריחת אביב); מצוקים, מערות צנירים ועלמות בנחל אביב; מצוקי קינון של עופות דורסים.

ירידה מהשוליים בעת נסיעה, יוצרת  נזקי רמיסה נרחבים;  המסלול בדישון התיכון עובר בחלקו במסלע רך (קירטון), שהנסיעה בו מגבירה את הנזק לערוץ.

ולכן הוחלט בשנת 2013 שתוגבל תנועת כלי רכב בנחל דישון בחלקו התיכון.

ניתן לנסוע ברכבי שטח 4X4 מגשר עלמה כביש 866 עד איילת השחר כביש 90.

על כליל החורש

כיאה לשמו זהו עץ חורש. למרות גודלו הצנוע הוא מספק מופע צבעוני מרשים, במיוחד בחודשי האביב, בדמות כתמים מרהיבים של ורוד-סגול.מתחילים בגשר עלמה וצועדים מערבה בעקבות סימון שביל ישראל (כחול-כתום-לבן. הטיול כולו עוקב אחר שביל ישראל). עצי כליל החורש, המבהיקים בעונה זו בצבעוניותם, נראים לצד נחל דישון בחלק שבו ממוקמת תחנת ההסברה. נוסף על יופיו של כליל החורש מתהדרים הנחל וסביבתו בפריחה אביבית של אירוס הדור, פשתה שעירה, ניסנית דו-קרנית, ועוד.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.