כיפת עשת - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל עשוש

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 28.03.2019

שמורת טבע נחל עשוש מציעה מרחבים של מדבר בראשיתי וטהור שתוכלו "ללכת בו לאיבוד" בין קניונים, נחלים והרים נישאים. מסלול הטיול העולה לכיפת עשת הוא מסלול מעגלי יפה (שאפשר גם להאריך אם רוצים), מתאים למשפחות, בקרבת חניוני לילה ובדרך לאילת!

כיפת_עשת_-_יעקב_שקולניק.JPG כיפת עשת. צילום: יעקב שקולניק
כיפת עשת. צילום: יעקב שקולניק
כיפת עשת. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 17‎


משך ואורך המסלול

משך ואורך המסלול לכיפת עשת לבדה (שבילים ירוק ושחור בלבד) – כ-6.5  ק"מ, משך הטיול: 3-2 שעות


 


משך ואורך המסלול לגבעה 212 לבדה (שבילים כחול, ירוק ואדום בלבד) – כ- 3.5 ק״מ, משך הטיול: 2-1.5 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קצר, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • נופי מדבר בראשיתי

  • שבילי כיפת עשת

  • בעונת האביב בשנים גשומות – פריחה עונתית בערוצים הרדודים באזור וסיכוי לגב מלא במים מצפון לכיפת עשת.


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע נחל עשוש, אשר בצפון הערבה, היא שמורת טבע עצומה בגודלה בקנה מידה ישראלי – כ-410,028 דונם (!). בזכות המרחבים האינסופיים, נופי מדבר בראשית, מגוון מסלולי הטיול המסומנים בה, והעובדה שהיא קרובה אך נסתרת מהיישובים שבשוליה היא מהווה גן עדן לטיולים באיזור.

מסלול הטיול לכיפת עשת הוא אחד מהמסלולים המומלצים בשמורה בשל העובדה שהגישה אליו נוחה, הוא נוח ומעגלי ולכן מתאים למשפחות עם ילדים, הוא ממוקם קרוב לכביש הערבה ובמרחק קטן ממושב פארן והכי חשוב – תוכלו ליהנות בו מאחת התצפיות המרהיבות ביותר על הערבה, צוקי חדוד, נחל פארן ומושב פארן. הרי אדום נראים היטב במזרח ובהם בולט ג'אבל הארון הנמצא מעל פטרה. המסלול מומלץ בדרך לאילת או כטיול כוכב במסגרת לינה באחד מחניוני הלילה באזור.

תיאור המסלול :

משער מושב פארן צועדים דרומה, בדרך מסומנת ירוק, לאורך הגדר המזרחית של המושב. לאחר כחצי קילומטר מגיעים לפינת הגדר. כ-400 מ' משם, לפני בית העלמין של המושב, פוגשים שביל מסומן אדום (בשביל זה חוזרים בסוף הטיול לנקודת המוצא).

ממשיכים בשביל מסומן ירוק העולה בערוץ קטן (ליד אתר קידוח מים פוגשים שביל מסומן כחול שכל ייעודו הוא קיצור לשביל מקביל, מסומן אדום). השביל המסומן ירוק עולה במתינות לפסגת כיפת עשת (297 מ'), המעניקה תצפית פנורמית מרהיבה במיוחד על הרכס הצר והארוך של תלם עשת ועל צוקי חדוד', על הערבה, על הרי אדום ובהם ג'אבל הארון – הר בדרום-מערב ירדן, הסמוך לפטרה, ובו, על-פי מסורות שונות, נקבר אהרון הכהן.

קצת על כיפת עשת – כיפת עשת היא כיפה בעלת מבנה גיאולוגי ייחודי שבו הכוחות מפנים כדור הארץ דחפו מעלה את הכיפה בצורה שווה, כך שהכיפה נראית סימטרית. 

אופציה להארכת המסלול:

מי שדי לו יכול לשוב בשביל המסומן ירוק או בשביל מסומן שחור שיורד גם הוא מהפסגה, אך מי שרוצה להגיע לגבעה 212 – ירד 300 מ' בשביל המסומן ירוק ויפנה שמאלה בשביל מסומן אדום. השביל עולה ל"סכין" רחבה ונוחה שמטפסת לגבעה 212 – נקודת תצפית אל מושב פארן, ערוץ הנחל המרשים וגבעות הר עשת. השביל המסומן אדום יורד אל אזור בית העלמין של מושב פארן, שב לדרך המסומנת ירוק וחוזר לנקודת המוצא.

כיצד להגיע:

כיפת עשת סמוכה למושב פארן, במרחק כ- 60 ק"מ דרומית לצומת הערבה וכ- 100 ק"מ צפונית לאילת. שביל הטיול לכיפת עשת יוצא מכביש הגישה למושב פארן, כ- 50 מטרים ממזרח לשער המושב.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע נחל עשוש

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

מסלולי טיול בשמורה