עין ענבה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מדבר יהודה

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 03.12.2019

מרחבי הבראשית של מדבר יהודה נעצרים באחת במצוק ההעתקים האדיר, הנוחת כקיר זקוף אל בקעת ים המלח. נחלי המדבר, ובהם נחל צאלים, מתחתרים במצוק בקניונים עמוקים ומפותלים ומפלי סלע בהם מסתתרות הפתעות קטנות. אחת מהן היא עין ענבה, מעיין קטן עטוף בעצי תמר. נוה מדבר קטנטן ומקסים שהטיול אליו מתאים למשפחות.

עין_ענבה._יעקב_שקולניק.jpg עין ענבה - צילם יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 17

משך ואורך המסלול

משך המסלול: כ-4 ק"מ (קווי), כ-6 ק"מ (מעגלי)


אורך המסלול: 2­-4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי או מעגלי, בדרגת קושי קלה


מוקדי עניין


  • מעיין מדברי

  • צמחיית מדבר

  • תצפית מרהיבה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל צאלים הוא מהגדולים והיפים בדרום מדבר יהודה. טיול בחלקו התחתון של הנחל הוא קליל יותר וחושף בפני המטיילים פינות חמד, קניונים מרשימים ונופים מרהיבים לכיוון בקעת ים המלח.

עין ענבה הוא מעיין קטן עטוף בעצי תמר. נוה מדבר קטנטן ומשובב נפש שהטיול המקסים אליו מתאים למשפחות. ולמי שרוצה, יש גם אפשרות להאריך!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון לילה נחל צאלים

המסלול הקווי (4 ק״מ): מחניון הלילה יורדים בשביל מסומן שחור לערוץ הגדול של נחל צאלים, המתחתר כאן במשקעים שהוא עצמו השקיע במשך השנים. צועדים כקילומטר עד למפגש עם שביל כחול (ימינה – מעלה צאלים). ממשיכים בשביל הכחול היישר לפנים, תחילה בנחל ואחר כך עולים שמאלה לגדתו הדרומית עד למפגש עם שביל מסומן אדום. בסוף העלייה, אם מתבוננים מזרחה נשקף נוף מרהיב של ים המלח דרך מפתח הנחל. בשביל האדום פונים שמאלה ומגיעים לעין ענבה, מעיין קטן מאוד שמימיו נקווים בשוקת קטנה. את המעיין עוטפת צמחיה מדברית ועצי תמר. מהמעיין חוזרים באותה הדרך.

המסלול המעגלי (6 ק״מ):  ממשיכים מעין ענבה דרומה בשביל האדום למרגלות מצוק ההעתקים. זהו תוואי שביל עתיק, שכנראה שימש את הכוחות הרומיים שצרו על מצדה. צועדים בו כשני ק"מ ופונים שמאלה בשביל מסומן ירוק. השביל הירוק מוביל חזרה לחניון הלילה, לאחר כקילומטר.

נקודת ההתחלה של הטיול יכולה לשמש כנקודת תצפית יפה בעת שטפון של חורף. החניון נמצא מעל לנחל ועל כן התצפית אינה כרוכה בסכנה. כמובן שעדיין חשוב להתעדכן בתחזית לגבי מיקום השטפונות וכבישים חסומים. 

 

איך להגיע

לחניון לילה נחל צאלים: מכביש 90, בין סימני ק"מ 230­-231, מסתעפת מערבה דרך עפר טובה לרכב פרטי. נוסעים כ-4 ק"מ.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון לילה נחל צאלים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.