עין חצבה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מכתשים עין יהב

שם כתב: יעקב שקולניק 28.03.2019
חצבה - צילם יעקב שקולינק
גבעת חצבה - צילם יעקב שקולניק
: 14

משך המסלול: שיטוט באתר


אורך המסלול: חצי שעה עד שעה


ביקור באתר, מתאים למשפחות • מעיין מדברי

 • צמחיית מדבר

 • שרידי מצודה עתיקה

 • עץ שיזף גדול


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: עין חצבה (עיר אובות). בצומת עין חצבה פונים מערבה לכביש  227. לאחר כחצי קילומטר פונים דרומה ומנווטים אל הגבעה הקטנטנה שבראשה סככה ושלושה שולחנות פיקניק. למרגלותיה מונחים שרידי מצודה עתיקה ועץ שיזף ענקי.

צומת הדרכים החשוב והמעיין הנובע במדבר הפכו את עין חצבה למקום בעל חשיבות רבה בימי קדם, ומאז תקופת המקרא הוא זכה לאזכורים רבים. הארכיאולוג פרופ' יוחנן אהרוני זיהה את המקום עם תמר המקראית, אחת הנקודות שציינו את גבול שבט גד: "והיה גבול מתמר מי מריבת קדש נחלה על הים הגדול" (יחזקל מח 28). תמר נזכרת במקורות רבים, בהם במפת מידבא (מפת פסיפס המתארת את ארץ ישראל במאה ה-6 לספירה. היא התגלתה בעיר מדבא בירדן).

בעין חצבה התגלו ממצאים מכמה תקופות: שלוש מצודות מתקופת המלוכה, שרידי תחנת דרכים נבטית, ומצודה מהתקופות הרומית והביזנטית (עוד פרטים בסעיף ארכיאולוגיה והיסטוריה).

ליד המצודה צומח עץ שיזף ענקי, מהעצים המפורסמים והמרשימים בישראל. העץ בנוי מגזע נמוך ורחב מאוד. בד עבות אחד מתרומם לגובה 12 מ' ובד ענקי אחר השתוחח ארצה מכובד המשקל והזמן. היקף הגזע הוא כשישה מטרים! העץ ינק את כוחו מהמעיין הענקי שנבע כאן ואף יצר ביצות בסביבה. בימינו העץ נאלץ להסתפק במים המוגשים לו בצינור פלסטיק שחור או במי תהום ששורשיו מגיעים אליהם.

 

לינה בשטח

חניון לילה שמורת חולות שיזף: מעט לפני שער מושב חצבה פונים דרומה בדרך עפר מסומנת שחור. לאחר כקילומטר משתנה צבע הסימון לכחול. נוסעים בדרך המסומנת כחול עוד כקילומטר עד למפגש עם דרך מסומנת אדום. פונים מזרחה (שמאלה) ואחרי כמה מטרים מגיעים לחניון.

 

איך להגיע

פירוט במסלולי הטיולים.

 

הערות

 • יש לתכנן את הטיול ברגל באופן שיתחיל בשעות הבוקר המוקדמות ויסתיים טרם חשכה.
 • אין להתקרב למצוקים ואין לנסות לרדת בהם. קרה שמטיילים שלא נשמעו להוראות הבטיחות שילמו מחיר יקר.
 • ההליכה בשעות החשכה אסורה בהחלט!
 • אין להתבסס על מקורות מים טבעיים לשתייה. על המטיילים לשאת עמם כמות מספקת של מים.
 • בחורף צפויה בנחלי הנגב סכנת שיטפונות וסכנת החלקה בבוץ. במזג אוויר מעונן אין להיכנס לאפיקי נחלים ואין לחצותם. יש לעקוב מראש אחר תחזית מזג האוויר. אחרי שיטפונות חל איסור כניסה לנחלים, אלא לאחר שנבדקו ונמצאו בטוחים.
 • בימים חמים יש להתאים את המסלול לשעות הקרירות, ואם הדבר אינו אפשרי יש לבטלו. המסלולים למיטיבי לכת אינם מיועדים לימי הקיץ.
 • חלק מסלולי הטיולים בשמורה מיועדים למיטיבי לכת בלבד, וכוללים מעלות ומורדות תלולים וחשופים לשמש.
 • אין לסטות מהשבילים המסומנים.
 • חובה להצטייד במפת טיולים וסימון שבילים דרום מדבר יהודה צפון (גיליון מס' 11).

 

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.