עין חצבה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מכתשים עין יהב

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 03.12.2019

טיול קליל במיוחד שתוכלו לערוך בדרך לאילת, באתר קדום ומעניין ששכן על דרך הבשמים הידועה. באתר רב הנסתר על הגלוי - שרידים מרשימים של מצד ואכסניה מתקופות שונות: מימי שלמה המלך דרך הנבטים, האדומים והרומאים ומעיין חרב שלצידו עץ השיזף הגדול והעתיק ביותר בארץ שעליו מספרים אגדות רבות, כולל על מטמון אבוד!

מכתשים_עין_יבה_-_מצד_חצבה_-_יעקב_שקולניק.JPG מצד חצבה. צילום: יעקב שקולינק

מספר מפת סימון שבילים

: 14

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-500 מטר


אורך המסלול: חצי שעה-שעה


דרגת קושי ואופי הטיול

ביקור באתר, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • מעיין מדברי

  • צמחיית מדבר

  • שרידי מצודה עתיקה

  • עץ שיזף גדול ועתיק


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


עוד בימי קדם עברו בערבה דרכים חשובות ואסטרטגיות ולכן גם עברו בהן וכבשו אותן מלכים ושליטים שונים: בני אדום אשר נכבשו ע"י דוד המלך, שלמה המלך שהקים נמל באילת וכרה נחושת בפארק תמנע ובני ממלכת אדום שחזרו ושלטו באזור עד שסולקו על ידי הנבטים. הנבטים בנו מיצדים אשר שימשו אותם כתחנות דרכים בהעברת בשמים ותבלינים בדרך הבשמים הידועה, שעברה מחצי האי ערב ועד לים התיכון. 

אחד מהמקומות הללו שבו תוכלו לראות במו עיניכם עדות לחיים העשירים שהתנהלו כאן פעם הוא עין חצבה (עיר אובות) השוכן בלב הערבה התיכונה. זהו אתר עתיקות מרתק המזוהה עם תמר המקראית ובו תוכלו לבקר במצד גדול משוחזר מימי בית ראשון דרך התקופה הרומית ועד הנבטית, שכן המקום שכן על דרך הבשמים הידועה, שגם הוכרה על ידי אונסק״ו כאתר מורשת עולמית בשנת 2000.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: עין חצבה (עיר אובות)

צומת הדרכים החשוב והמעיין הנובע במדבר הפכו את עין חצבה למקום בעל חשיבות רבה בימי קדם, ומאז תקופת המקרא הוא זכה לאזכורים רבים. הארכיאולוג פרופ' יוחנן אהרוני זיהה את המקום עם תמר המקראית, אחת הנקודות שציינו את גבול שבט גד: "והיה גבול מתמר מי מריבת קדש נחלה על הים הגדול" (יחזקל מח 28). תמר נזכרת במקורות רבים, בהם במפת מידבא (מפת פסיפס המתארת את ארץ ישראל במאה ה-6 לספירה, שהתגלתה בעיר מדבא בירדן).

בעין חצבה התגלו ממצאים מכמה תקופות: שלוש מצודות מתקופת המלוכה, שרידי תחנת דרכים נבטית ומצודה מהתקופות הרומית והביזנטית (עוד פרטים בסעיף ארכיאולוגיה והיסטוריה).

ליד המצודה צומח עץ שיזף ענקי, מהעצים המפורסמים והעתיקים ביותר בישראל. העץ בנוי מגזע נמוך ורחב מאוד. בד עבות אחד מתרומם לגובה 12 מ' ובד ענקי אחר שהשתוחח ארצה מכובד המשקל והזמן. היקף הגזע הוא כשישה מטרים! העץ ינק את כוחו מהמעיין הענקי שנבע כאן ואף יצר ביצות בסביבה. בימינו העץ נאלץ להסתפק במים המוגשים לו בצינור פלסטיק שחור או במי תהום ששורשיו מגיעים אליהם.

 

איך להגיע

בצומת עין חצבה פונים מערבה לכביש 227. לאחר כחצי קילומטר פונים דרומה ומנווטים אל הגבעה הקטנטנה שבראשה סככה ושלושה שולחנות פיקניק. למרגלותיה שרידי מצודה עתיקה ועץ שיזף ענקי.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: עיר אובות

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.