אל תוך הירוק הגדול: מחוות משמר הכרמל אל עין אלון שבכרמל

מאת: איל שפירא 11.01.2023

הכרמל ירוק תמיד, אבל בעונה הנכונה - הוא גם די רטוב. קבלו הצעה למסלול הלוך-ושוב (אך קצר וקליל) שייקח אתכם אל פינות רבות-קסם בדרך אל עין אלון – מרחב חמוד להפליא שלא תרצו לעזוב.
וגם: כמה דברים שאולי לא ידעתם על סלמנדרות כתומות

עין אלון, צילום: איל שפירא צילום: איל שפירא
צילום: איל שפירא
צילום: איל שפירא

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 4


 


 


 


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-2.5 ק"מ (כ-1.2 ק"מ לכל כיוון) המסלול המקיף הארוך יותר כ-4 ק"מ


משך המסלול: 2-3 שעות


 


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קלה עם עליות קלות, המסלול המקיף ברמה קלה – בינונית


מוקדי עניין

מוקדי עניין: מחצבה קדומה, חוות היסטורית, מעיין, אגם עונתי, חורש, תצפיות נוף.


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


כולם יודעים שהכרמל מכונה "ההר הירוק תמיד", אבל הסיפתח של הטיול הזה מתרחש דווקא במרחב שכולו אפור. מדובר באתר העונה לשם "מחצבות קדומים", אתר שכל מי שנוסעים על פיתולי כביש 721 אומרים לעצמם "יום אחד אעצור כאן כדי לחקור את פשר הדבר". אז הנה, היום הזה הגיע.

נקודת מוצא: רחבת החנייה של אנדרטת הנספים בכרמל

נקודת סיום:  חניון האגם, שם משאירים רכב מאסף (אופציה נוספת למגיעים ברכב אחד: "אנדרטת הנספים בשריפה בכרמל ") ראו פירוט בגוף המסלול

תיאור המסלול

מרחבת החנייה צועדים צפונה במשך דקה אל עבר האנדרטה ממנה מתחיל סימון השבילים השחור. השביל יורד כלפי מטה ומגיע אל המחצבה הקדומה, המתוארכת לתקופה הרומית והביזנטית. את הסימנים לחציבות אבן הגיר במקום אפשר לראות גם היום, וזוהי הזדמנות מצוינת לשחק עם הילדים משחקי ניחוש: סימן חציבה קדום או סתם חריץ טבעי? כך או אחרת, הילדים ייהנו לא פחות מהאופי המדורג של האתר, שבו מפלסים רבים שכיף לקפץ ביניהם. בסמוך ניתן להבחין בשריד מבית בד קדום.

כעת, אחרי האפור, מגיע הזמן להתמסר לירוק: ממשיכים לרחבת החניה שלפנינו, ורגע לפני שמתחילים לרדת לעומק הוואדי, מעיפים מבט מערבה, אל המקום שבו מצויה חוות משמר הכרמל. כיום זהו אתר לינת שטח מזמין ומיוחד במינו, שאותו מפעילה רשות הטבע והגנים, אבל כדאי לדעת כי המקום טומן בחובו שרידי מבנים קדומים מתקופות שונות. מאז ומתמיד משך אליו הכרמל התיישבות של אנשים, וסקרים ארכיאולוגיים שהתקיימו באזור חוות משמר הכרמל מצביעים על כך שהאדם ישב במקום זה כבר לפני 3,500 שנה. שרידים אלו כוללים מחצבות, בתי בד וגתות כמו גם טרסות חקלאיות ובורות מים. במאה ה-18 שכן כאן היישוב הדרוזי ח'ירבת שלאלה. ב-1935 התיישבה במקום קבוצת החלוצים "משמר הכרמל" שחלמה ליישב את הכרמל ב"עיר גנים". בתחילה התגוררו באוהלים, ומאוחר יותר בבית חווה קדום. לאחר שלוש שנות התמודדות בימי המרד הערבי, נגוז החלום.

ניתן לבקר באתר, שבו תצפיות על מרחבי הכרמל, סיפור מרתק על חלוציות ו"שביל החלוצים" שסובב את הגבעה (עניין של כ-500 מטרים). ניתן להגיע לאתר בסיום המסלול  הלינה באתר נעשת בתיאום מראש – מידע על הלינה ניתן למצוא באתר האינטרנט של חוות משמר הכרמל.

כעת יורדים הרחבת החניה עם השביל הירוק מזרחה, ולאחר כ-250 מטרים פוגשים את ערוץ נחל אורן כאשר מולכם ניצבת קשת אבן מפתיעה. קשת זו מהווה חלק מאמה שהובילה את מי הנחל אל טחנת קמח שפעלה עד מלחמת העולם הראשונה. אם הגעתם בחורף ובתחילת האביב, יש סיכוי טוב שמעתה והלאה יתווסף לפסקול הטיול שלכם רחש המים הזורמים בנחל אורן.

לאחר המפגש עם קשת האבן פנו עם השביל הירוק שמאלה (מזרחה), אל המיזוג עם נחל אלון. עוד כמה דקות והגעתם אל גן עדן קטן וציורי. זהו עין אלון – מעיין צנוע שזורם בתעלות פוטוגניות אל בריכה חמודה ורדודה (כ-30 ס"מ) שהילדים מוזמנים לשכשך בה רגליים. זאת בהנחה שהגעתם בעונה הנכונה (חורף ואביב). ליד המעיין ניצב מבנה שאיבה מימי המנדט שכבר אינו פעיל. והכל עטוף בעצי אלון (אלא מה) ובהרדוף הנחלים.

והנה עובדה מעניינת נוספת על עין אלון: זהו אחד מגבולות התפוצה הדרומיים בעולם של הסלמנדרה הכתומה, דו-חיים בעל זנב שזכה לכינוי "סלמנדרת אש". מכיוון שהן פעילות בלילות או בימים גשומים, קשה להבחין בהן, אך אם תצליחו – המראה בלתי נשכח. הן אמנם נראות חמודות וביישניות, אבל כדאי לדעת שעל העורף שלהן יש בלוטות ארס. כמה טוב שאסור לגעת בחיות בר בטבע. לטובתן – וגם לטובתכם. ובכל מקרה, חשוב לזכור שמדובר בבעל חיים המצוי בסכנת הכחדה חמורה.

למעשה, זו הנקודה האחרונה במסלול, אבל רגע לפני שחוזרים, מומלץ לדגום מעט את המשך נחל אלון – הוא הופך לאפיק שחורש אפלולי מכסה אותו, ובחורף נקווים על משטחי הסלע שלו גבי מים קטנים. פשוט צעדו עם המשך השביל הירוק כ-100 או 200 מטרים, וחיזרו לעין אלון ברגע שמיציתם את הנחל.

מכאן שבים באותה הדרך אל קשת האבן. שממנה ממשיכים לסיום המסלול.

מכאן יש לפניכם 3 אפשרויות לסיום המסלול:

אם הגעתם בשני רכבים – אתם יכולים להשאיר רכב אחד בחניון האגם ואז נקודת הסיום תהיה בחניון זה. במקרה זה , ממשיכים בהליכה לכיוון מערב, עם שביל סימון אדום.  בדרך עוברים ליד אגם קטן, שמתמלא בעונת החורף ו"מחזיק" מים גם באביב המאוחר, מציע פינות סתלבט נהדרות לצד המים. המשך הדרך תיקח אותנו בהליכה של מספר דקות לחניון הרכבים.

במידה והגעתם עם רכב אחד הנמצא באנדרטת הנספים אתם יכולים לבחור בדרך הקצרה או בטיול מעט ארוך יותר.

הדרך הקצרה – אתם מתחילים לעלות חזרה באותה הדרך הצבועה ירוק אל המסלול השחור שמוביל חזרה אל החניון שבו ממתין הרכב.

הדרך הארוכה קצת יותר, לאלו שרוצים ללכת מעט יותר – היא להמשיך במסלול האדום לכיוון מערב, דרך שעוברת ליד האגם הקטן שיש בו מים בימי החורף ותחילת האביב. דרך זו תוביל אתכם לחניון האגם. מנקודה זו עוזבים את המסלול האדום, ממשיכים ישר ועולים על מסלול בצבע שחור ואז לפנות ימינה במסלול הכחול. כל מקטע ההליכה הזה נמשך קצת פחות משעה ולמעשה  המסלול מקיף את הגבעה עליה יושבת חוות משמר הכרמל. בסיום סיבוב זה תחזרו למעשה לרחבת החניה ממנה השביל השחור מחזיר בחזרה לחניון אנדרטת הנספים בכרמל.

צפו בסרטון שצילם איל שפירא:

הערות

  • לא מומלץ לטייל במקום בזמן גשם או מיד אחרי ימים גשומים, בשל סכנת החלקה.
  • עין אלון אינו אתר רחצה מוסדר והכניסה למים, על אחריות המטיילים

אורך המסלול: כ-2.5 ק"מ (כ-1.2 ק"מ לכל כיוון) המסלול המקיף הארוך יותר כ-4 ק"מ

משך המסלול: 2-3 שעות

דרגת קושי ואופי המסלול: קלה עם עליות קלות, המסלול המקיף ברמה קלה – בינונית

מוקדי עניין: מחצבה קדומה, חוות היסטורית, מעיין, אגם עונתי, חורש, תצפיות נוף.

איך להגיע

אנדרטת הנספים לשריפה בכרמל נמצאת על אחד מפיתוליי כביש 721 (מחלף עתלית-צומת דמון). האתר משולט היטב.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: אנדרטת הנספים בשריפה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.