רכס אצבע ומערת אצבע - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע פארק הכרמל

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 21.03.2019

הטיול למערת אצבע, השוכנת במורדותיו המערביים של הכרמל, הוא מסלול משפחתי קלאסי. המסלול עובר בתוך חורש אורנים טבעי וסבוך ונופיו עוצרי הנשימה של רכס הכרמל לעבר הר, יער וים. גולת הכותרת היא מערה עמוקה וחשוכה, דמוית אצבע, עץ חרובים ואגדה אחת המספרת את סיפור המערה!

מבט מתוך מערת אצבע. צילום: יעקב שקולניק מבט מתוך מערת אצבע. צילום: יעקב שקולניק
מטיילים ברכס אצבע ובמערת אצבע. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 4


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-2-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מעגלי, כרוך בעלייה לא פשוטה במדרגות אבן


מוקדי עניין


  • חורש פראי

  • תצפיות מרהיבות

  • מבנה מתקופת המנדט

  • חרכי ירי

  • מערת אצבע

  • האגדה על המערה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הטיול למערת אצבע, השוכנת במורדות המערביים של הכרמל, הוא מסלול משפחתי קלאסי. המסלול עובר בתוך חורש אורנים טבעי וסבוך ונופיו עוצרי הנשימה של רכס הכרמל, לעבר הר, יער וים. גולת הכותרת של הטיול היא מערה עמוקה וחשוכה, דמוית אצבע, שבה שלושה חללי ענק, עץ חרובים ואגדה אחת המספרת את סיפור המערה. אז קדימה, הצטיידו בפנסים וצאו לאחד הטיולים המענגים ביותר באיזור הכרמל!

תיאור המסלול:

מערת אצבע נמצאת במורדות המערביים של הכרמל. מדובר במסלול מעגלי מקסים של שלושה קילומטרים לערך, העובר בתוך חורש טבעי ונופיו עוצרי הנשימה של רכס הכרמל. יש להחנות את הרכב בחניון נחל אורן (החניון המערבי מאחורי מרכז המידע) ולעקוב אחר הסימון השחור. מהחניון עולה מסלול מעט תלול, אך נוח (מכיל ברובו מדרגות חצובות באבן) לכיוון המערה. לאחר כ-159 מדרגות תגיעו למבנה אבן בולט עם חלונות גדולים וחרכי ירי. מבנה זה הוקם בתקופת המנדט הבריטי, והשתלב כפי הנראה במערך הגנה על בסיסי הצבא באזור עתלית.

לאחר המבנה השביל ממשיך לטפס, ללא מדרגות, עד שהוא מגיע למרגלות מערת אצבע. המערה עצמה גדולה ומרשימה במיוחד, וכדאי להגיע אליה עם פנסים. מערה זו היא מערה קארסטית, כלומר, נוצרה על ידי המסת הסלע על ידי חומצה פחמתית. בתקופות שונות מערה זו נוצלה על ידי האדם הקדמון (במקום נמצאו כלי אבן שונים וחלקי עצמות מהתקופה הפרהיסטורית). למערה יש שלושה חללים (מעין חדרים) שיוצרים חלל דמוי אצבע. כדאי לשבת בתוך המערה או ליד עץ החרובים שבחוץ ולספר את האגדה על המקום המספרת על ענק שהתגורר באזור, והחדיר את אצבעו למערה בחיפוש אחר דבש. הדבורים עקצו את הענק, עד שאצבעו התנפחה ורק בקושי חילץ הענק את אצבעו שנתקעה במערה ויצרה חלל בצורת אצבעו המנופחת. בחלל הראשון נמצאו, כאמור, ממצאים מתקופת האדם הקדמון, החלל השני חשוך מאד ונדרש פנס כדי לנוע בתוכו בבטחה, והחלל השלישי חשוך לחלוטין, תלול וחלק ואין להיכנס לתוכו (קיים שלט בכניסה אליו).

לאחר היציאה מהמערה ניתן להמשיך במסלול השחור עוד 2 ק"מ ולחזור לחניון (זהו המסלול של 3 הק"מ שמוזכר בתחילת תאור המסלול) או לרדת חזרה ישירות לחניון בדרך ממנה הגיעו כפי שמתואר. מהמערה יורדים במדרגות סלע ושביל קצר למבנה הבטון הבריטי שעברתם בעלייה, ולאחר כמה מדרגות מגיעים לחנייה.

כיצד להגיע:

מחניון נחל אורן, כחצי קילומטר ממזרח לצומת אורן (כביש 721 ליד סימן ק"מ 2).

הערות:

  • בשבתות יש לשלם דמי חנייה בסך 36 ₪ לרכב, בשאר ימות השבוע הכניסה ללא תשלום.
  • המסלול כולל עלייה לא קלה אל מערת אצבע, ולכן הוא אינו מומלץ למתקשים בהליכה או לילדים קטנים במיוחד.
  • הכניסה והיציאה הם מהפתח הראשי של המערה בלבד.

שימו לב: השגיחו היטב על הילדים בעת העלייה והירידה במדרגות!

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: מערת אצבע

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.