מנחל ימין לעין ירקעם - המלצה למסלול טיול למיטיבי לכת במישור ימין

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 28.03.2019

שמורת מישור ימין משתרעת בין הרכסים הגבוהים של הנגב הצפוני. במסלול זה, המיועד למיטיבי לכת, תוכלו לצעוד בערוצו של נחל ימין, אחד מיובליו הגדולים של נחל חתירה, לכיוון עין ירקעם - אחת מפינות החמד המפתיעות ביותר שתוכלו למצוא בלב מדבר, לחזות בפריחות (בעונה), בקניון מדברי ובמפל מים יבש ומרשים במיוחד!

עין_ירקעם_--_יעקב_שקולניק.JPG עין ירקעם. צילום: יעקב שקולניק
עין ירקעם. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 14

משך ואורך המסלול

משך המסלול: 10 ק״מ


אורך המסלול: כ-5-6 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי ארוך, למיטיבי לכת


מוקדי עניין


  • פריחה בחורף ובאביב

  • מעיין בלב מדבר

  • מפל יבש

  • מדבר

  • תצפית


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת מישור ימין משתרעת בקער שבין רכס חתירה לרכס חצרה, ומהווה אי ייחודי של נוף ושל צמחייה בלב מדבר, בין הרכסים הגבוהים של הנגב הצפוני. במסלול זה, המיועד למיטיבי לכת, תוכלו לצעוד בערוצו של נחל ימין, אחד מיובליו הגדולים של נחל חתירה, לכיוון עין ירקעם – אחת מפינות החמד המפתיעות ביותר שתוכלו למצוא בלב מדבר, לחזות בפריחות (בעונה), בקניון מדברי ובמפל מים יבש ומרשים במיוחד!

תיאור המסלול:

נקודת מוצא: חניון לילה מישור ימין. מכביש 206 פונים מזרחה בכביש 227 לעבר מעלה עקרבים ומגלים את החניון מימין לדרך, לאחר כ-3.5 ק"מ, לצד הסתעפות השביל המסומן ירוק.

נקודת סיום: רחבת החניה ליד מצד ירקעם, כביש 206, בין סימני ק"מ 16-17.

מחניון מישור ימין הולכים דרומה בשביל הירוק. השביל מאגף ממזרח את המפל הגדול של נחל ימין ומגיע לראש מעלה ימין. בראש המעלה ניכרים סדקים עמוקים ומרשימים בסלעי הגיר הבונים את קיר נחל ימין.

עתה יש לרדת במעלה ימין אל קרקעית נחל ימין, הפוגש מעט הלאה משם את נחל חתירה. כאן יש לפנות ימינה (מערבה) במעלה הקניון המרשים של נחל חתירה (לסימון הירוק מצטרף סימון "שביל ישראל").

השביל מגיע למפל ענק ובלתי עביר. הדרך להתגבר על המכשול היא לטפס בקיר הדרומי של הנחל בעזרת סולם ברזל המוצמד לצוק. זהו מעלה פלמ"ח המפורסם. בשנת 1944 עברו בו לראשונה סיירי פלוגה ג' של הפלמ"ח. כמנהג הימים ההם העניקו החבר'ה לשביל שיצרו שם "בדואי", הם קראו לו "נקב אל-יהוד", כלומר, "שביל היהודים". לאחר התגברות על המפל ממשיכים בנחל חתירה לעין ירקעם טובלים במי המעיין (שימו לב, במקום לא ניתנים שירותי הצלה והרחצה היא באחריות המטיילים) ומשם למצד ירקעם, שם אמור לחכות הרכב המאסף.

כיצד להגיע:

נוסעים מדימונה לכיוון ים המלח (כביש 25) ופונים דרומה בצומת רותם (כביש 206). נוסעים עד צומת הכביש למעלה עקרבים (כביש 227). השטח המטויל בשמורה נמצא מדרום לכביש 227.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון מישור ימין

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.