מסלול טיול - לגלות את החרחבינה החופית

13.06.2019

הצעה למסלולי טיול למציאת הפרח חרחבינה חופית בשמורת טבע חוף ראש הנקרה ובגן לאומי פלמחים

חרחבינה חופית - צילום מרב לבל

לגלות את החרחבינה החופית בגליל המערבי

שמורת חוף ראש הנקרה

מועד פריחה צפוי: אפריל-אוגוסט.

נקודת מוצא: נוסעים בכביש נהריה – ראש הנקרה (כביש 4) ומול הכניסה לקיבוץ גשר הזיו פונים מערבה, לגן לאומי אכזיב (נסיעה של כ-5 דקות צפונה מנהריה).

נקודת סיום: חוף בצת. ממשיכים צפונה בכביש 4 ומול מושב לימן פונים שמאלה (מערבה) על פי השילוט המכוון לחוף בצת. הכביש מתעקל ימינה, עובר בחניון קק"ל שנמצא בצל חורשת אקליפטו ומגיע לחוף.

אורך המסלול: כ-3 ק"מ (כיוון אחד). אפשר לשוב לנקודת המוצא ברגל.

דרגת קושי: קל.

המסלול

חוף הגליל המערבי הוא החוף הצפוני ביותר בישראל. גלי הים מתנפצים ברכס הכורכר ויוצרים בו מפרצונים ציוריים. בצפון "חוסם" את הנוף רכס הסולם, היורד אל הים.

לאורך החוף עוברת טיילת המקשרת בין גן לאומי אכזיב לחוף ראש הנקרה. הטיילת מסומנת בסימון שבילים אדום (2260). שמורת הטבע חוף ראש הנקרה משמרת צמחיית חוף עשירה ובה גם הצמח הנדיר חרחבינה חופית. בדרך נחלוף על פני אנדרטת ההעפלה, הניצבת על משטח סלע חופי. האנדרטה, מעשה ידיו של הפסל יחיאל שמי מקיבוץ כברי, נעשתה מחלקי אונייה ישנה ולמרגלותיה חצובה בסלע הכורכר גת עתיקה.

ההליכה מותרת בשבילים המסומנים בלבד. הסטייה מהשבילים אסורה.

לגלות את החרחבינה החופית במישור פלשת

גן לאומי פלמחים

מועד פריחה צפוי: אפריל-אוגוסט

נקודת מוצא וסיום: גן לאומי פלמחים. מכביש תל אביב – אשדוד (כביש 4) פונים במחלף גן רווה לכביש 4311 המוביל לפלמחים. הכביש עובר חולף על פני הכניסה לקיבוץ פלמחים ומגיע לרחבת החניה של הגן הלאומי.

אורך המסלול: כ-2 ק"מ.

דרגת קושי: קל.

המסלול

גן לאומי פלמחים ידוע כאתר נופש ובילוי לחובבי חוף הים, אבל הוא גם אתר טבע שבו נשמרו חוף טבעי, רכס כורכר חופי וחולות נודדים.

שביל האטד יוצא לדרך מהפינה הדרומית-מזרחית של רחבת החניה (עוברים את הקופה ופונים דרומה) ועולה לראש רכס הכורכר, המכוסה בצמחייה צפופה. בולטים במיוחד השיח הקוצני אטד החוף, רותם המדבר והמטפס/שיח פרסיון גדול. השביל מגיע לאחר כ-600 מ' ליבנה ים – צוק סלע גדול החודר אל הים בקצה הדרומי של הגן הלאומי. המקום נושב לראשונה בתקופה הכנענית התיכונה II (1200-1550 לפנה"ס) והוקף אז בסוללה אדירה, המקיפה כקשת שטח בן יותר מ-600 דונם. הקצה הצפוני של הקשת מגיע לחוף פלמחים ואילו הקצה הדרומי נמצא מדרום לכביש הגישה לחוף, בתחומי בסיס פלמחים.

מיבנה-ים השביל נמשך צפונה, בראש המצוק ובמקביל לחוף. זהו "שביל המצוק", המוביל אל מרכז השירות של הגן הלאומי ולסוכת המציל. ברכס צומחים מינים רבים של צמחים והבולטים שבהם הם קריתמון ימי – צמח בשרני בעל תפרחת דמויית סוכך בצבע צהוב, ונר הלילה החופי – צמח בעל פרחים גדולים וצהובים וכמובן – חרחבינה חופית.

השביל יורד מהרכס אל המקום שבו רצועת החוף נעשית צרה מאוד. שלט הכוונה מפנה את המטיילים ימינה אל "שביל הסוללה", שאינה אלא החלק הצפוני של הסוללה הקדומה. בחוף, סמוך לסוללה, נמצא מתחם מגודר קטן שלתוכו מעתיקים קנים של צבי-ים כדי לשמור עליהם מכל משמר. מראש הסוללה יש תצפית מרהיבה על הסביבה. השביל נמשך דרומה אל רחבת החניה ומסתיים ברחבת החניה, במקום שבו התחלנו את הטיול.

ההליכה מותרת בשבילים המסומנים בלבד. הסטייה מהשבילים אסורה.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.