חורבת מדרס - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע חורש עדולם

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 27.03.2019

דמיינו לכם טיול בין גבעות פורחות בחורף ובאביב ולקינוח- זחילה הרפתקנית לאור פנסים במחילות מסתור ומערות חבויות בין עצי חורש, סיפורים על מרד בר כוכבא המפואר ואפילו פירמידה! זהו בדיוק מה שתוכלו לחוות בטיול משפחתי בשמורת טבע חורש עדולם - חורבת מדרס

חורבת_מדרס_-_יעקב_שקולניק.JPG חורבת מדרס, מבט מבפנים. צילום: יעקב שקולניק
חורבת מדרס. צילום: יעקב יעקב שקולניק
הפירמידה בחורבת מדרס. צילום: יעקב יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 9


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-2-3 שעות (יש אפשרות להאריך את הטיול בשעה נוספת)


דרגת קושי ואופי הטיול

מעגלי, מתאים למשפחות.


שימו לב: לא מומלץ להיכנס למערת הזחילה לבעלי פחד ממקומות סגורים וצרים, ילדים צעירים ואנשים רחבים


מוקדי עניין


  • זחילה במערות המסתור

  • תצפית מהפירמידה

  • סיור רגלי בין שרידי עבר בחורבה גדולה

  • ביקור בקולומבריום

  • פריחות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע חורש עדולם משתרעת על פני שטח עצום של 6,532 דונם בגבעות השפלה הגבוהה. בתחום השמורה יש אתרי עתיקות רבים ונראה שהאזור היה מיושב בצפיפות בימי הבית השני, אך נמצאו ממצאים עוד מתקופות קדומות יותר.

אחד האתרים המרתקים  בשמורה הוא חורבת מדרס – שרידי יישוב קדום שהשתרע על פני יותר מ-250 דונם ובו נתגלו לא פחות מ-56 מערות ובורות מים תת קרקעיים (!). אך הממצא המפעים ביותר ביישוב הוא מחילות המסתור המפותלות שנחפרו בו בתקופת מרד בר כוכבא. המסלול עובר בין שרידי היישוב העתיק, מעל ומתחת לאדמה, וכולל זחילה ארוכה במיוחד (20 דקות) ולאור פנסים במחילות הסודיות. מחילות סודיות אלו שימשו את לוחמי בר כוכבא היהודים במלחמתם ברומאים.

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

 

תיאור המסלול:

את הסיור במערת המסתור תוכלו להתחיל בפתח הכניסה שבחלקו העליון של הבור, אורכו הוא כ-100 מ', ובו מחזירי אור לסימון הדרך. הזחילה במערה היא בכיוון אחד, והיציאה היא מפתח אחר הנפתח אל תחתית בור הפעמון. במהלך הזחילה, תוכלו לדמיין את הלוחמים של בר כוכבא, מסתתרים מפני הרומאים ואף מחביאים כאן כלי נשק לקראת המאבק. חשוך, קריר ובעיקר צפוף… תוכלו לדמיין את עצמכם שוהים במקום כזה במשך שעות? ההמלצה שלנו – להיכנס ללא תרמיל וכדאי לתכנן זחילה במכנסיים ארוכים! מי שקצת חושש מהזחילה יוכל להתנסות בזחילה קצרה – מעין טעימה מהזחילה הגדולה. אם עברתם שם בהצלחה והסתקרנתם – המשיכו. אם התעוררו חששות, אולי כדאי להסתפק בטעימה. לאחר הזחילה במחילות המסתור תוכלו לעלות בשביל בין עצי חורש אל ה״פירמידה״ במעלה המדרון. זהו מבנה יחיד במינו בישראל. הפירמידה נמצאת בבית הקברות של היישוב הקדום ששכן בחורבת מדרס, ונראה כי שימשה מצבת קבורה לזכר אנשים שנקברו במערה סמוכה. מראש הפירמידה ניתן לערוך תצפית מרהיבה על מרחבי שפלת יהודה המאופיינים  בחורש טבעי ים תיכוני.

התחנה הבאה בסיור היא מערת קבורה מפוארת, חצובה בסלע. במערה שני חדרים ובהם כוכי קבורה באורך 1.80 מ'. המשיכו בשביל היוצא מהמערה, והגיעו לקולומבריום (שובך יונים ביוונית) במערת פעמון שתקרתה קרסה. בדפנות של מערה זו נחצבו כוכים קטנים, ונראה כי גידלו בהם יונים למאכל ולשימוש בלשלשת לזיבול שדות. ייתכן גם שהשתמשו בהן לפולחן. לאחר הביקור במערות מומלץ לפרוש שמיכה וליהנות מפיקניק נהדר בשמורה וכמובן להשאיר נקי כי אין פחי אשפה לאורך מסלול הטיול.

כיצד להגיע:

מכביש בית שמש-בית גוברין (כביש 38) נכנסים לכביש הגישה למושב צפרירים ופונים ימינה מיד לפארק עדולם (סימון ירוק). לאחר כ-1.4 ק"מ מגיעים לשער פארק עדולם של קק"ל. כ-700 מ' הלאה חולפים על פני חניון דרך ואחר כך מגיעים לשער האחורי של מושב צפרירים. ממשיכים כ-200 מ' ופונים ימינה בדרך קצרה (סימון שחור) לרחבת החניה של חורבת מדרס.

הערות:

  • לא מומלץ להיכנס למערת הזחילה לבעלי פחד ממקומות סגורים וצרים, ילדים צעירים ואנשים רחבים
  • כניסת כלבים אסורה

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חורבת מדרס

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.