מנחל ניצנה להר עידו - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מכתש רמון

מאת: יעל לרנר 23.12.2019

טיול מדברי מענג לתקופת החורף והאביב בחלקו המערבי של מכתש רמון, שכולו צורות וצבעים. משרידי טרסות עתיקות, דרך פריחות מרהיבות בעונה, קניון שכולו מנסרות סלע בשלל צבעים, ואפילו סיכוי לצפות בערודים (חמורי בר) ובצבאי הנגב, דיירי המדבר!

מכתש רמון מכתש רמון. צילום: דורון ניסים
חלון גיאולוגי במכתש רמון. צילום: משרד ברוידא-מעוז

מספר מפת סימון שבילים

: 18

משך ואורך המסלול

משך המסלול: כ-11 ק"מ


אורך המסלול: כ-6 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי למיטיבי לכת


מוקדי עניין


  • תצפית למערב מכתש רמון

  • קניון הפריזמות

  • תצפית מהר עידו

  • פריחות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


בחלקו המערבי של מכתש רמון תמצאו בעיקר מרחבי מדבר מרהיבים. במסלול הטיול היפהפה המתאים למיטיבי לכת, תעמיקו לפנים המכתש, שבו מתגלות שכבות סלע צבעוניות, הנראות כמו פלטת צבעים ענקית של אמן מוכשר במיוחד ומגוון הפתעות שמציע המדבר – טרסות עתיקות – עדות לחקלאות קדומה באיזור, פריחות קסומות בעונה של צבעונים, שמשונים ופריחה בצבע יין של רבס המדבר ועם קצת מזל, תזכו לצפות בבעלי החיים המתגוררים במדבר- ערודים (חמורי בר) וצבאי הנגב. 

תיאור המסלול:

נקודת מוצא: תחילת השביל הירוק, צמוד לכביש 171.
נקודת סיום: חניון לילה הר עידו.

המסלול מתחיל צמוד לכביש 171, באחד מיובלי נחל ניצנה. כשנצעד לאורך השביל המסומן בירוק נבחין בשרידי טרסות, עדות לחקלאות קדומה. בעונת האביב יש כאן פריחה מרהיבה של צבעונים, שמשונים ומיני פרחים אחרים.

לאחר הליכה של כ-3 ק"מ נגיע לשפת המצוק הצפוני בחלקו המערבי של מכתש רמון. השביל הירוק ממשיך בירידה מתונה אל קרקעית מכתש רמון. באזור זה, בחודשים ינואר-מרץ, פורס צמח רִבָּס המדבר את עליו הרחבים, וניתן לראות אותו ואת פריחתו המרשימה בצבע בורדו. 

נמשיך לצעוד בירידה לאורך השביל המסומן בירוק ולאחר כ-2 ק"מ נגיע לקניון הפריזמות. הפריזמות הן מצבורים של סלעי בזלת שהתגבשו, נסדקו והתפצלו לצורות של מנסרות, והן עדות לפעילות מגמתית באזור. בירידה עוברים בנקיק ציורי, ועם היציאה ממנו נשקף נוף מדברי קסום. באזור זה יש סיכוי לצפות בפראים ובצבי הנגב, דיירי המדבר. 

השביל הירוק מסתיים במפגש עם דרך עפר המתאימה לרכבי שטח ומסומנת בשחור. נפנה ימינה לכיוון דרום-מערב ונמשיך בהליכה רגלית על דרך הג'יפים. לאחר הליכה של כ-1.5 ק"מ נפנה שמאלה, לכיוון דרום מזרח, לשביל רגלי המסומן באדום.

השביל האדום ממשיך בעלייה לעבר המצוק הדרומי של מכתש רמון. הפרש הגבהים מתחתית נחל רמון ועד אוכף הר עידו הוא כ-200 מטרים. הנוף הנפרש לנגד עינינו ככל שמגביהים עוצר נשימה והופך את מאמץ הטיפוס לכדאי ביותר. כשנתקרב להר עידו נוכל להבחין ברוג'ומים (מגדלי אבנים) הרבים שעל פסגתו. 

נמשיך בשביל המסומן באדום במורדות הדרומיים של הר עידו לכיוון דרום עד שנגיע לנחל ערוד ולדרך ג'יפים המסומנת בסימון שבילים כחול. נפנה ימינה, לכיוון מערב. לאחר כחצי ק"מ נגיע לחניון לילה הר עידו – הוא נקודת הסיום של המסלול.​

איך להגיע

לנקודת המוצא: נוסעים בכביש 40 (כביש באר שבע-מצפה רמון) עד צומת הרוחות (כ-5 ק"מ מצפון למצפה רמון). בצומת הרוחות פונים לכביש 171 לכיוון בורות לוץ. נוסעים דרום-מערבה כ-21 ק"מ עד שמגיעים לתחילת המסלול בצד שמאל של הכביש. השביל מסומן בסימון שבילים ירוק.

לנקודת סיום: לחניון לילה הר עידו יש להמשיך בכביש מס' 171 לכיוון בורות לוץ. לאחר נסיעה של כ-9 ק"מ פונים שמאלה לכיוון דרום לדרך עפר (דרך 4*4) המסומנת בסימון שבילים כחול, לעבר מעלה ערוד. בנסיעה של 6 ק"מ מגיעים לחניון היום ולתצפית מעלה ערוד, שממנה נשקף נוף מרשים – חלקו הדרום-מערבי של מכתש רמון. ממשיכים בנסיעה על שביל עפר המסומן בכחול 3 ק"מ נוספים, ומגיעים לחניון לילה הר עידו הנמצא מצפון לדרך.

איך להגיע?
כתבו בוויז: בורות לוץ (משם להמשיך לפי הוראות הנסיעה)

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.