מנחל ניצנה להר עידו - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מכתש רמון

04.06.2019

במסלול זה נוכל לראות שרידי טרסות-עדות לחקלאות קדומה. פריחה מרהיבה (בחורף ובאביב), סלעי בזלת שהתגבשו, נסדקו והתפצלו לצורות של מנסרות, נקיק ציורי, נוף מדברי קסום וקיים סיכוי לצפות בפראים ובצבי הנגב

חלון גיאולוגי במכתש רמון צילום משרד ברוידא- מעוז
: 18

משך המסלול: כ-11 ק"מ


אורך המסלול: כ-6 שעות (המסלול אינו מעגלי ודורש איסוף בנקודת הסיום)


מסלול בינוני-קשה  • תצפית למערב מכתש רמון

  • קניון הפריזמות

  • תצפית מהר עידו

  • באביב – פריחת ריבסים


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול:

נקודת מוצא: תחילת השביל הירוק, צמוד לכביש 171.
נקודת סיום: חניון לילה הר עידו.

המסלול מתחיל צמוד לכביש 171, באחד מיובלי נחל ניצנה. כשנצעד לאורך השביל המסומן בירוק נבחין בשרידי טרסות, עדות לחקלאות קדומה. בעונת האביב יש כאן פריחה מרהיבה של צבעונים, שמשונים ומיני פרחים אחרים.

לאחר הליכה של כ-3 ק"מ נגיע לשפת המצוק הצפוני בחלקו המערבי של מכתש רמון. השביל הירוק ממשיך בירידה מתונה אל קרקעית מכתש רמון. באזור זה, בחודשים ינואר-מרץ, פורח צמח רִבָּס המדבר את עליו הרחבים, וניתן לראות אותו ואת פריחתו המרשימה בצבע בורדו. נמשיך לצעוד בירידה לאורך השביל המסומן בירוק ולאחר כ-2 ק"מ נגיע לקניון הפריזמות. הפריזמות הן מצבורים של סלעי בזלת שהתגבשו, נסדקו והתפצלו לצורות של מנסרות, והן עדות לפעילות מגמתית באזור. בירידה עוברים בנקיק ציורי, ועם היציאה ממנו נשקף נוף מדברי קסום. באזור זה יש סיכוי לצפות בפראים ובצבי הנגב, דיירי המדבר. השביל הירוק מסתיים במפגש עם דרך עפר המתאימה לרכבי שטח ומסומנת בשחור.

נפנה ימינה לכיוון דרום-מערב ונמשיך בהליכה רגלית על דרך הג'יפים. לאחר הליכה של כ-1.5 ק"מ נפנה שמאלה, לכיוון דרום מזרח, לשביל רגלי המסומן באדום. השביל האדום ממשיך בעלייה לעבר המצוק הדרומי של מכתש רמון. הפרש הגבהים מתחתית נחל רמון ועד אוכף הר עידו הוא כ-200 מטרים. הנוף הנפרש לנגד עינינו ככול שמגביהים עוצר נשימה והופך את מאמץ הטיפוס לכדאי ביותר. כשנתקרב להר עידו נוכל להבחין ברוג'ומים (מגדלי אבנים) הרבים שעל פסגתו. נמשיך בשביל המסומן באדום במורדות הדרומיים של הר עידו לכיוון דרום עד שנגיע לנחל ערוד ולדרך ג'יפים המסומנת בסימון שבילים כחול.

נפנה ימינה, לכיוון מערב. לאחר כחצי ק"מ נגיע לחניון לילה הר עידו – הוא נקודת הסיום של המסלול.​

 

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.