מסלול טיול נחל ניצנה – הר עידו

04.06.2019

במסלול זה נוכל לראות שרידי טרסות-עדות לחקלאות קדומה. פריחה מרהיבה (בחורף ובאביב), סלעי בזלת שהתגבשו, נסדקו והתפצלו לצורות של מנסרות, נקיק ציורי, נוף מדברי קסום וקיים סיכוי לצפות בפראים ובצבי הנגב

חלון גיאולוגי במכתש רמון צילום משרד ברוידא- מעוז

מידע שימושי

נקודת התחלה: תחילת השביל הירוק, צמוד לכביש 171

נקודת סיום: חניון לילה הר עידו

צבע המסלול: ירוק, שחור, אדום, כחול

דרגת קושי: בינוני-קשה

נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

אורך: כ-11 ק"מ

משך הטיול: כ-6 שעות. המסלול אינו מעגלי ודורש איסוף בנקודת הסיום.

עונה מומלצת: סתיו-חורף-אביב

נקודות עניין

תצפית למערב מכתש רמון, קניון הפריזמות, תצפית מהר עידו, באביב –פריחת ריבסים.

גישה לנקודת ההתחלה:

נוסעים בכביש 40 (כביש באר שבע-מצפה רמון) עד צומת הרוחות (כ-5 ק"מ מצפון למצפה רמון). בצומת הרוחות פונים לכביש 171 לכיוון בורות לוץ. נוסעים דרום-מערבה כ-21 ק"מ עד שמגיעים לתחילת המסלול, בצד שמאל של הכביש. השביל מסומן בסימון שבילים ירוק.

גישה לנקודת הסיום:

לחניון לילה הר עידו יש להמשיך בכביש מס' 171 לכיוון בורות לוץ. לאחר נסיעה של כ-9 ק"מ פונים שמאלה לכיוון דרום לדרך עפר (דרך 4*4) המסומנת בסימון שבילים כחול, לעבר מעלה ערוד. בנסיעה של 6 ק"מ מגיעים לחניון היום ולתצפית מעלה ערוד, שממנה נשקף נוף מרשים – חלקו הדרום-מערבי של מכתש רמון. ממשיכים בנסיעה על שביל עפר המסומן בכחול 3 ק"מ נוספים, ומגיעים לחניון לילה הר עידו. החניון נמצא מצפון לדרך, והוא נקודת הסיום.

תיאור המסלול:

המסלול מתחיל צמוד לכביש 171, באחד מיובלי נחל ניצנה. כשנצעד לאורך השביל המסומן בירוק נבחין בשרידי טרסות, עדות לחקלאות קדומה. בעונת האביב יש כאן פריחה מרהיבה של צבעונים, שמשונים ומיני פרחים אחרים.

לאחר הליכה של כ-3 ק"מ נגיע לשפת המצוק הצפוני בחלקו המערבי של מכתש רמון. השביל הירוק ממשיך בירידה מתונה אל קרקעית מכתש רמון. באזור זה, בחודשים ינואר-מרץ, פורח צמח רִבָּס המדבר את עליו הרחבים, וניתן לראות אותו ואת פריחתו המרשימה בצבע בורדו. נמשיך לצעוד בירידה לאורך השביל המסומן בירוק ולאחר כ-2 ק"מ נגיע לקניון הפריזמות. הפריזמות הן מצבורים של סלעי בזלת שהתגבשו, נסדקו והתפצלו לצורות של מנסרות, והן עדות לפעילות מגמתית באזור. בירידה עוברים בנקיק ציורי, ועם היציאה ממנו נשקף נוף מדברי קסום. באזור זה יש סיכוי לצפות בפראים ובצבי הנגב, דיירי המדבר. השביל הירוק מסתיים במפגש עם דרך עפר המתאימה לרכבי שטח ומסומנת בשחור.

נפנה ימינה לכיוון דרום-מערב ונמשיך בהליכה רגלית על דרך הג'יפים. לאחר הליכה של כ-1.5 ק"מ נפנה שמאלה, לכיוון דרום מזרח, לשביל רגלי המסומן באדום. השביל האדום ממשיך בעלייה לעבר המצוק הדרומי של מכתש רמון. הפרש הגבהים מתחתית נחל רמון ועד אוכף הר עידו הוא כ-200 מטרים. הנוף הנפרש לנגד עינינו ככול שמגביהים עוצר נשימה והופך את מאמץ הטיפוס לכדאי ביותר. כשנתקרב להר עידו נוכל להבחין ברוג'ומים (מגדלי אבנים) הרבים שעל פסגתו. נמשיך בשביל המסומן באדום במורדות הדרומיים של הר עידו לכיוון דרום עד שנגיע לנחל ערוד ולדרך ג'יפים המסומנת בסימון שבילים כחול.

נפנה ימינה, לכיוון מערב. לאחר כחצי ק"מ נגיע לחניון לילה הר עידו – הוא נקודת הסיום של המסלול.​