שמורת אירוס הביצות נוב - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע אחו נוב

מאת: יעקב שקולניק 02.01.2020

פיסת אדמה בוצית, לחה וקסומה העונה להגדרה בית גידול לח, ייחודי ונדיר בנוף ארצנו, משמשת בית למיני פרחים צבעוניים ויפים. השמורה מושכת אליה המוני מטיילים לסיור קצר ופורח בשביל מוקף פרחי בר המתחלפים מידי חודש בעונות האביב והחורף והמחזה מרהיב!

אירוס הביצות באחו נוב. צילום: יעקב שקולניק אירוס הביצות באחו נוב. צילום: יעקב שקולניק
שמורת טבע אירוס הביצות נוב (אחו נוב). צילום: יעקב שקולניק
צילום: יעקב שקולניק

מפת סימון שבילים: 1


משך המסלול: כשעה


מסלול מעגלי קל, מונגש חלקית  • פריחה מרהיבה

  • אחו ביצתי

  • בית גידול לח

  • אירוס הביצות

  • הנרקיס המצוי

  • פריחה סתווית

  • פריחה אביבית


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע אירוס הביצות נוב ("אחו נוב") היא מקלט לצמחים נדירים הצומחים במקומות לחים, ובהם אירוס הביצות ונרקיס מצוי. רשות הטבע והגנים הכשירה בשמורה שביל טיול המאפשר גם לאנשים עם מוגבלויות ליהנות מהפריחה העשירה. הפריחה כאן מתחילה בסתיו ונמשכת כל החורף. בדצמבר פורחים הנרקיסים ובפברואר פורח אירוס הביצות בפריחה צהובה ויפה. בקיץ האחו מתייבש לחלוטין. השמורה נמצאת בכניסה ליישוב חספין.

תיאור המסלול

נצא ממגרש החנייה ונעבור במעבר בקר שנועד למנוע כניסה של פרות לשטח השמורה, השביל אינו מסומן בסימון שבילים ועם זאת הוא מאוד ברור לעין ותחום באבנים משני צדיו. נלך על השביל בין פריחות שונות ומגוונות, תלוי בעונה בה הגענו לשמורה. חשוב לשים לב לאדמה בוצית ומחליקה בעונה הגשומה. המסלול הינו מעגלי וקצר וחוזר אל מגרש החנייה דרך מדרכה ליד כביש הגישה ליישוב.

השביל עובר במרבית ריכוזי הפריחה של מינים שונים ומאפשר למטיילים חווית טיול נוחה ומהנה, במהלך ינואר נפגוש את הנרקיס המפיץ ריחו לכל עבר ופריחתו תמשך כחודש, אחריו נמצא את אירוס הביצות הצהוב על שמו קרויה פיסת גן העדן הזו, מין זה של אירוס  מוצא פה בית ופורח במלוא הדרו, מראה דיי נדיר היום בארצנו בעקבות פעילות אדם אינטנסיבית שפגעה בבית גידולם של האירוסים. את הכלניות הצבעוניות נמצא כאן כבר בחורף ובאביב יתפוס העיריוני הצהוב מקום של כבוד בשמורה.

על מנת למנוע נזקים לתוואי השטח ולצמחים, הכשירה רשות הטבע והגנים שביל הליכה טבעתי שאורכו כקילומטר. מטיילים רבים נוהגים לסטות מהשביל על מנת לתפוס זווית צילום או להתקרב אל כל פרח. רמיסת הצמחים, פעם אחר פעם, מקשה ואף מונעת מהצמח להתפתח ולהשלים מחזור צמיחה וכך נגרם נזק גם לשנים הבאות. אנא הקפידו להישאר בשביל זה בלבד, ונשמח שאף תאירו את עיניהם של מטיילים אחרים להוראה זו.

קטיף פרחי בר מוגנים (כדוגמת הנרקיס ואירוס הביצות) הינו אסור בכל שטחי הארץ. בתוך שמורת טבע אין לקטוף ואין לאסוף צמחים מוגנים וגם כאלה שאינם.

איך להגיע

לצד כביש הגישה של חיספין, כ-200 מטרים לפני השער, ישנה פנייה שמאלה למגרש חניה מוקף גדר.

הערות

  • אין לסטות מהשביל ואין לחצות גדרות מחשש למוקשים.
  • אין לטייל במסלולים בעת גשם.
  • אין לקפוץ לבריכות.
איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת אירוס הביצות נוב

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.