חורבת שחאדה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל קנה

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 27.03.2019

שמורת טבע נחל קנה היא שמורת הטבע הגדולה במערב השומרון. בשמורה תוכלו ליהנות ממעיינות מפכים ושרידי עבר בלבו של נוף חורש ים תיכוני ובוסתנים. מסלול הטיול לחורבת שחאדה הוא מסלול קליל, שבו תוכלו לטייל בסמוך לגבעה יפה, בראשה עומדת חווה חקלאית מימי בית שני, ולזכות בתצפית פנורמית על האיזור.

חרבת שחאדה חרבת שחאדה. צילום: רמי יוספי

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 7


משך ואורך המסלול

משך המסלול: 1.5 ק״מ


אורך המסלול: 2-1 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • חורבת שחאדה

  • תצפית

  • דולינת אל מחפוד


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע נחל קנה היא שמורת הטבע הגדולה במערב השומרון. נחל קנה הוא אחד מיובליו הגדולים של הירקון והינו מהנחלים הגדולים שבנחלי השומרון, ראשיתו בקרבת איתמר סמוך לכפר ינון והוא נשפך לירקון דרומית לעיר הוד השרון, בחלקו התיכון ניתן למצוא שפע מעיינות. 

בשמורה תוכלו ליהנות ממעיינות מפכים ושרידי עבר בלבו של נוף חורש ים תיכוני ובוסתנים. מסלול הטיול לחורבת שחאדה הוא מסלול קליל המתאים למשפחות, שבו תוכלו לטפס על גבעה יפה, בראשה עומדת חווה חקלאית מימי בית שני ולדמיין כיצד חיו כאן בעבר, לזכות בתצפית פנורמית על האיזור ואפילו על עמק שנוצר כתוצאה מהתמוטטות של מערה גדולה!

תיאור המסלול:

מהשער הדרומי של נופים פונים לצפון-מערב והולכים בעקבות סימון שבילים שחור. לאחר כ-700 מ' מגיעים אל גבעה בגובה של 375 מטרים, בראשה נצבת חורבת שחאדה, אתר ארכיאולוגי מימי בית שני. מראש הגבעה נשקף נוף מרהיב, ביום בהיר אפילו ניתן לראות ממערב את גדרה ועד חדרה, בצפון את רכס חומש, מדרום את הר חורשה וממזרח את רכסי יצהר ואריאל.

במקום תוכלו להתרשם משרידי חווה חקלאית מימי בית שני. מאוחר יותר, בתקופות הרומית והביזנטית, היה שם מרכז אזורי לייצור שמן זית, מה שמסביר את השרידים הרבים של בתי בד, בורות המים והמתקנים החקלאיים שבמקום. במרכז הגבעה בית בד גדול ושרידי מקווה טוהרה מהתקופה הביזנטית. נראה כי באותם ימים תושבי המקום היו שומרונים, אשר תפסו את מקומם של יהודים שישבו כאן עד למרד בר כוכבא. 

כחצי קילומטר מדרום לחורבת שחאדה נראית דולינת אל מחפור, עמק קרסטי קטן שנוצר בעקבות התמוטטות תקרה של מערה גדולה. המצוקים שמסביב לדולינה מתנשאים לגובה 12 מ' בערך מעל קרקעיתה. רועי הסביבה הפכו את המקום למכלאת צאן. חוזרים באותה הדרך בסימון שבילים שחור, לכיוון השער הדרומי של היישוב נופים.

 

ניתן להזמין הדרכות  במרכז הדרכה שומרון
מייל: mh-shomron@npa.org.il
טלפון: 09-9539222

 

כיצד להגיע:

יש להגיע ליישוב נופים. נוסעים ישר עד שמגיעים לחניון המרכז המסחרי שבו מכולת וגנים. מחנים את הרכב, חוצים את הכביש והולכים במשך 100 מטר עד שמגיעים לשער חורבת שחאדה. מתחילים לצעוד בשביל העפר וממשיכים בעקבות סימון שבילים שחור לאורך כל הדרך.

ב- WAZE: ״נופים״.

 

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.