ואדי אל קייס, ממצפה כרמים לעין עוג'א - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל ייט"ב

מאת: מרדכי לאש 30.01.2020

נחל ייט"ב הינו אחד מהנחלים הגדולים המנקזים את מזרח השומרון אל בקעת הירדן. נרד בין המצוקים האדירים של ואדי אל קייס, מערוצי נחל ייט"ב, אל המעיין השופע עין עוג'א. אם נגיע בעונות המתאימות נהנה מפריחת חלמוניות, איריס שחום, יקינטונית מעורקת וחצב מצוי.

עין עוג'א צילם שחר כפיר עין עוג'א צילם שחר כפיר - פקח רשות הטבע והגנים
עין עוג'א צילם שחר כפיר - פקח רשות הטבע והגנים
עין עוג'א צילם שחר כפיר - פקח רשות הטבע והגנים

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 6-5


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-7 ק"מ 


משך המסלול: כ-5 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

 מסלול קווי למיטיבי לכת


מוקדי עניין


  • תצפיות אל בקעת הירדן ואפיק נחל ייט"ב במהלך המסלול

  • עין עוג'א ופלג המים בערוץ הנחל

  • הליכה אתגרית באפיק הנחל 

  • פריחה עונתית ייחודית


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל ייט"ב הוא אחד הקניונים העמוקים והגדולים המנקזים את מזרח שומרון אל בקעת הירדן. שמו של הנחל בערבית – עוג'א (המפותל) מלמד על אופיו המפותל של הנחל המתחתר בדרכו אל בקעת הירדן. 

ואדי אל קייס הינו ערוץ תלול ומצוקי המנקז את אזור כוכב השחר אל נחל ייט"ב. בחלקו התחתון של נחל ייט"ב נובע עין עוג'א השופע מים בסוף עונת החורף ובאביב. בשנים גשומות נובע המעיין בכל ימות השנה ומקיים פלג מים איתן הזורם בערוץ הנחל.

תיאור המסלול

נקודת התחלה: הישוב מצפה כרמים

נקודת סיום: חניון עין עוג'א

ואדי אל קייס

מנקודת ההתחלה נצעד בשביל השחור היורד אל אפיקו של ואדי אל קייס. תחילה עובר השביל במדרונותיו הדרומיים של הואדי ולאחר כ-200 מטרים עובר אל המדרונות הצפוניים. לאחר כק"מ של צעידה מתכנס הואדי בין מצוקי סלע, סביב נקודה זו ניתן לראות בחודש נובמבר עשרות חלמוניות פורחות. 

המים הזורמים באפיק הנחל הינם מי ביוב מטוהרים של כוכב השחר ומצפה כרמים ואינם טובים לשתיה. נמשיך בואדי עם הסימון השחור, העוקף מפלים לאורך הנחל בעזרת איגוף מערבי ויתדות מתכת. לקראת חיבורו של ואדי אל קייס לנחל ייט"ב הוא צונח במפל תלול וגבוה – נקודה יפה לתצפית ולמנוחה. המסלול יורד בתלילות על גב שלוחה צרה היורדת אל נחל ייט"ב המגיע ממערב.

 

נחל ייט"ב
בהגיענו לנחל ייט"ב נפגוש את המסלול האדום העובר באפיק הנחל. נפנה בו ימינה (מזרחה) ונתקדם איתו עוד כ-2 ק"מ אל נביעת עין עוג'א. בדרכו חולף המסלול האדום בין המדרונות האדירים של נחל ייט"ב בהם ניתן לראות פריחה עונתית מרשימה בסוף החורף ובתחילת האביב.

עין עוג'א
השביל האדום מגיע אל מעין עוג'א. הנביעה "כלואה" במבנה בטון קטן וממנה שופעים מים אל אפיק הנחל. באפיק ישנן בריכות טבעיות רדודות ולאורך הנחל ניתן לראות צמחיית נחלים עשירה ודגים הניזונים ממי הנחל. בין מיני הצומח גדלים כאן עבקנה שכיח, פלגית שיחנית, סמר חד, סוף מצוי ודקלים בודדים המעטרים את האפיק הנאה.

בחלק מהשנים מעיין עוג'א אינו זורם בקיץ ובתחילת החורף. 

נצעד כ-700 מטרים בשביל האדום מזרחה בין פלגי המים עד לרחבת החניה של נחל עוג'א. כאן מסתיים הטיול. 

 

איך להגיע

לנקודת המוצא – הטיול מתחיל בישוב מצפה כרמים הנמצא מזרחית לישוב כוכב השחר. משער הישוב כוכב השחר נוסעים על פי השילוט ל"מצפה כרמים". נכנסים לישוב מצפה כרמים, נוסעים ישר עד לצומת T. בצומת פונים ימינה ונוסעים עד לקצה הירידה, שם חונים. צועדים דרומה כשפנינו אל עבר הר קובת א-נג'מה הבולט מדרום, ולמרגלותינו ערוץ ואדי אל קייס המתחתר מזרחה. חולפים על פני ערוץ הנחל וצועדים דרומה כ-200 מטרים עד לסככת תצפית ועצי צל ומוצאים את השביל המסומן בצבע שחור היורד אל אפיק ואדי אל קייס. 

 

לנקודת הסיום – המסלול מסתיים בחניון עין עוג'א. אל רחבת החניה ניתן להגיע בכביש גישה המסתעף מערבה מצומת ייט"ב ואורכו כ- 3.5 ק"מ. כתבו ב-בWaze: "עין עוג'ה".

 

הערות

  • אין לטייל במסלול בימים בהם קיים חשש לשיטפונות או בימים חמים. 
  • אין לסטות מהשביל המסומן .
  • הטיול ביהודה ושומרון מחייב אישור מוקדם עם גורמי הביטחון.
  • המסלול אתגרי יחסית וכולל ירידות תלולות ועקיפת מפלים יבשים באפיק הנחל.
  • המסלול עובר בחלקו בשטח אש!
איך להגיע?
כתבו בוויז: מצפה כרמים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.