מסלול טיול במרכז המבקרים מכתש רמון

04.06.2019

מכתש רמון צופן בחובו נופים מרהיבים ותופעות טבע מיוחדות במינן. מרכז המבקרים מכתש רמון מציג למבקרים מידע על המכתש בהדרכה אור-קולית ותצפית אל נופיו.

מכתש רמון
מספר מפת סימון שבילים
: 18

מידע שימושי

מיקום בארץ: הר הנגב
נגישות לעגלות ילדים ולכסאות גלגלים: מרכז המבקרים והחי רמון נגישים לאנשים עם מוגבלויות.
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות
רחצה במים: אין
מי שתייה בדרך: יש
סיור מודרך: במרכז המבקרים ניתנת הדרכה אור-קולית
אתר לפיקניקים: אין
הדלקת אש: אסורה
דרגת קושי: משפחות
משך הטיול: הביקור במרכז המבקרים אורך כשעה והביקור ב"חי רמון" עוד כמחצית השעה עד שעה
אורך המסלול: פחות מקילומטר אחד
עונה מומלצת: כל השנה
תנועה: רגלית
אופי המסלול: ביקור באתרים והליכות קצרות ונוחות
ציוד מיוחד: אין

איך מגיעים

למגיעים מצפון:

נוסעים דרומה בכביש 40 למצפה רמון, בכיכר השנייה פונים ימינה לרחוב נחל אלה, ומיד שמאלה לרחוב מעלה בן תור, עד לחניית מרכז המבקרים.

למגיעים מדרום:

נוסעים צפונה על כביש 40 עד למצפה רמון, בכיכר הראשונה פונים שמאלה לרחוב נחל אלה, ומיד שמאלה לרחוב מעלה בן תור, עד לחניית מרכז המבקרים.

תצפיות נוף

אל נופיו המרהיבים של מכתש רמון

מוקדי העניין המרכזיים

מרכז המבקרים מכתש רמון; תצוגת צומח ובעלי חיים מדבריים ב"חי רמון"

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

הקמת מרכז המבקרים במכתש רמון; הקמה ותפעול של ה"חי רמון"

מכתש רמון

מכתש רמון הוא הגדול במכתשי הנגב, אורכו 40 ק"מ ורוחבו 9 ק"מ. פסגת הר רמון, הגבוהה שבפסגות הנגב (1,037 מ' מעל פני הים), חולשת על המכתש מפינתו הדרום-מערבית. בגלל הבדלי הגובה שבין קרקעית המכתש לשוליו, נפגשים כאן בעלי חיים וצמחים מהרי הנגב הגבוהים (אקלים ערבתי) עם נציגים מהעולם המדברי.
מרכז המבקרים מכתש רמון משקיף על המכתש מפאתי העיירה מצפה רמון. המרכז מציג למבקרים מידע על המכתש ועל סביבתו ומנציח את האסטרונאוט הישראלי אל"מ אילן רמון ז"ל. מכאן אפשר לצאת לאתרים המרתקים הרבים שמסביב.

סיפור דרך

ביקור במרכז המבקרים במייצגים ובסרטון ומשם קפיצה קטנה לגן החי המדברי "חי רמון".

מסלול הטיול

מרכז המבקרים מכתש רמון

מרכז המבקרים הוא שער למכתש רמון. כאן יכולים המטיילים להצטייד במידע ולקבל המלצות על שלל מסלולי הטיול ואפשרויות הבילוי במכתש ובסביבתו.
הסיור מוביל את המבקר מבניין המבואה, דרך מעבר חצוב בסלע, אל מתחת לפני הקרקע, אל חלל גבוה המשמש אולם הנצחה לאסטרונאוט אילן רמון ז"ל.
האולם מציג את דרכו של אילן רמון מתקופת היותו טייס בחיל האוויר ועד מותו ב-1 בפברואר 2003, בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה שעשתה את דרכה בחזרה לכדור הארץ לאחר 16 ימים בחלל. בין השאר, מוצג בחדר דגם גדול של מעבורת החלל קולומביה. המבקרים עולים מהאולם במעלית עגולה לאודיטוריום, ושם צופים בסרט מרגש המציג תחנות בחייו של אילן רמון ואת המסע לחלל, ומנציח גם את בנו, אסף רמון, טייס חיל האוויר הישראלי שנהרג "בתאונת אימונים". בתום הסרט מתקפל מסך ההקרנה ומבעד לקיר זכוכית נחשף מכתש רמון במלוא תפארתו.
בקומת הקרקע אפשר לבקר בתערוכה המציגה את נפלאות המכתש, להתבונן בצילומים ולהתרשם מדגמים מכניים הניתנים להפעלה. מייצג חווייתי מיוחד ממחיש בעזרת טכנולוגיה מתקדמת כיצד נוצר מכתש ומספר על תופעות הטבע הייחודיות שבו. בסוף מסלול התצוגה הגאולוגי עוברים המבקרים לאודיטוריום וצופים בסרט טבע המציג את עולם החי והצומח המופלא של המדבר.

ה"חי רמון"

"חי רמון" הוא מוזאון מדברי חי הנמצא למרגלות מרכז המבקרים. ב"חי רמון" שני מוקדים: הראשון – גן מדברי ששטחו 11 דונם, ובו מוצגים שישה בתי גידול אופייניים להר הנגב ולמכתש רמון: רג (חמאדה); מעיין מדברי; מצוק ודרדרת; אפיק נחל; דיונה; לס וסלע.
במוקד השני פינות מחיה לבעלי החיים הקטנים של הנגב – זוחלים, כמו לטאות ונחשים; יונקים, ובהם מכרסמים וקיפודים; עופות ופרוקי רגלים, כמו עקרבים. המבקרים יכולים לצפות כאן מקרוב בבעלי חיים מרתקים, שבדרך כלל אין מבחינים בהם בשטח. קבוצות יכולות לתאם ביקור ערב המשולב בהרצאה.