מרכז המבקרים מכתש רמון - המלצה למסלול טיול וביקור בשמורת טבע ומרכז המבקרים מכתש רמון

04.06.2019

מכתש רמון צופן בחובו נופים מרהיבים ותופעות טבע מיוחדות במינן. מרכז המבקרים מכתש רמון מציג למבקרים מידע על המכתש בהדרכה אור-קולית ותצפית אל נופיו.

מכתש רמון. צילום: דורון ניסים
תצפית ממרכז המבקרים לעבר מכתש רמון
מרכז מבקרים מכתש רמון. צילום: אריאל לי'צק
: 18

אורך המסלול: פחות מקילומטר אחד


משך המסלול: הביקור במרכז המבקרים אורך כשעה והביקור ב"חי רמון" עוד כמחצית השעה עד שעה.


סיור מודרך במרכז מבקרים


מתאים למשפחות


   • מרכז המבקרים מכתש רמון

  • תצוגת צומח ובעלי חיים מדבריים ב"חי רמון"


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


מכתש רמון הוא הגדול במכתשי הנגב, אורכו 40 ק"מ ורוחבו 9 ק"מ. פסגת הר רמון, הגבוהה שבפסגות הנגב (1,037 מ' מעל פני הים), חולשת על המכתש מפינתו הדרום-מערבית. בגלל הבדלי הגובה שבין קרקעית המכתש לשוליו, נפגשים כאן בעלי חיים וצמחים מהרי הנגב הגבוהים (אקלים ערבתי) עם נציגים מהעולם המדברי.

מרכז המבקרים מכתש רמון משקיף על המכתש מפאתי העיירה מצפה רמון. המרכז מציג למבקרים מידע על המכתש ועל סביבתו ומנציח את האסטרונאוט הישראלי אל"מ אילן רמון ז"ל. מכאן אפשר לצאת לאתרים המרתקים הרבים שמסביב.

 

תיאור המסלול

מרכז המבקרים מכתש רמון

מרכז המבקרים הוא שער למכתש רמון. כאן יכולים המטיילים להצטייד במידע ולקבל המלצות על שלל מסלולי הטיול ואפשרויות הבילוי במכתש ובסביבתו. הסיור מוביל את המבקר מבניין המבואה, דרך מעבר חצוב בסלע, אל מתחת לפני הקרקע, אל חלל גבוה המשמש אולם הנצחה לאסטרונאוט אילן רמון ז"ל.

האולם מציג את דרכו של אילן רמון מתקופת היותו טייס בחיל האוויר ועד מותו ב-1 בפברואר 2003, בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה שעשתה את דרכה בחזרה לכדור הארץ לאחר 16 ימים בחלל. בין השאר, מוצג בחדר דגם גדול של מעבורת החלל קולומביה. המבקרים עולים מהאולם במעלית עגולה לאודיטוריום, ושם צופים בסרט מרגש המציג תחנות בחייו של אילן רמון ואת המסע לחלל, ומנציח גם את בנו, אסף רמון, טייס חיל האוויר הישראלי שנהרג "בתאונת אימונים". בתום הסרט מתקפל מסך ההקרנה ומבעד לקיר זכוכית נחשף מכתש רמון במלוא תפארתו.

בקומת הקרקע אפשר לבקר בתערוכה המציגה את נפלאות המכתש, להתבונן בצילומים ולהתרשם מדגמים מכניים הניתנים להפעלה. מייצג חווייתי מיוחד ממחיש בעזרת טכנולוגיה מתקדמת כיצד נוצר מכתש ומספר על תופעות הטבע הייחודיות שבו. בסוף מסלול התצוגה הגאולוגי עוברים המבקרים לאודיטוריום וצופים בסרט טבע המציג את עולם החי והצומח המופלא של המדבר.

ה"חי רמון"

"חי רמון" הוא מוזאון מדברי חי הנמצא למרגלות מרכז המבקרים. ב"חי רמון" שני מוקדים: הראשון – גן מדברי ששטחו 11 דונם, ובו מוצגים שישה בתי גידול אופייניים להר הנגב ולמכתש רמון: רג (חמאדה); מעיין מדברי; מצוק ודרדרת; אפיק נחל; דיונה; לס וסלע.

במוקד השני פינות מחיה לבעלי החיים הקטנים של הנגב – זוחלים, כמו לטאות ונחשים; יונקים, ובהם מכרסמים וקיפודים; עופות ופרוקי רגלים, כמו עקרבים. המבקרים יכולים לצפות כאן מקרוב בבעלי חיים מרתקים, שבדרך כלל אין מבחינים בהם בשטח. קבוצות יכולות לתאם ביקור ערב המשולב בהרצאה.

 

איך להגיע

למגיעים מצפון – נוסעים דרומה בכביש 40 למצפה רמון, בכיכר השנייה פונים ימינה לרחוב נחל אלה, ומיד שמאלה לרחוב מעלה בן תור, עד לחניית מרכז המבקרים.

למגיעים מדרום – נוסעים צפונה על כביש 40 עד למצפה רמון, בכיכר הראשונה פונים שמאלה לרחוב נחל אלה, ומיד שמאלה לרחוב מעלה בן תור, עד לחניית מרכז המבקרים.

הערות

מרכז המבקרים והחי רמון נגישים לאנשים עם מוגבלויות.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.