מרכז המבקרים מכתש רמון - המלצה למסלול טיול וביקור בשמורת הטבע מכתש רמון

04.06.2019

ביקור במרכז המבקרים מכתש רמון הוא חוויה מרגשת - מדובר באתר המנציח ומגולל את סיפורו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אל"מ אילן רמון ז"ל, ומנגד סוקר את תופעות הטבע הקשורות במכתש רמון על רקע מראהו העוצמתי. ואם אתם כבר כאן, כדאי לשלב ביקור בחי רמון - מוזיאון מדברי חי שבו תוכלו לראות צמחייה ייחודית למדבר ובעלי החיים המתגוררים בו.

תצפית ממרכז המבקרים לעבר מכתש רמון תצפית ממרכז המבקרים לעבר מכתש רמון. צילום: אביב קראוס
מכתש רמון. צילום: דורון ניסים
מרכז מבקרים מכתש רמון. צילום: אריאל לי'צק

מספר מפת סימון שבילים

: 18

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: פחות מקילומטר אחד


משך המסלול: הביקור במרכז המבקרים אורך כשעה והביקור ב"חי רמון" עוד כמחצית השעה עד שעה.


דרגת קושי ואופי הטיול

סיור מודרך במרכז מבקרים,


מרכז המבקרים והחי רמון נגישים לאנשים עם מוגבלויות


 


מוקדי עניין


  • מרכז המבקרים מכתש רמון

  • תצוגת צומח ובעלי חיים מדבריים ב"חי רמון"

  • תצפיות מרהיבות על מכתש רמון


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


מכתש רמון הוא אחד האזורים הכי מיוחדים בארץ, ולו בשל הנוף המרהיב, התופעות הגאולוגיות הייחודיות, צבעי המדבר, וכמובן השקט והשלווה.

אחד מהמקומות המומלצים ביותר לביקור בשמורת מכתש רמון הוא מרכז המבקרים מכתש רמון. מדובר באתר המנציח ומגולל את סיפורו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אל"מ אילן רמון ז"ל, ומנגד הוא סוקר את תופעות הטבע הקשורות במכתש רמון, מכתש הסחף הגדול בעולם, על רקע מראהו העוצמתי. כמו כן, במסגרת הביקור במרכז המבקרים תוכלו להיכנס אל החי־רמון – מרכז בעלי החיים הסמוך, שבו נחשים, לטאות, מכרסמים וזוחלים קטנים, כמו גם מגוון צמחייה עשיר.

תיאור המסלול

מרכז המבקרים מכתש רמון

מרכז המבקרים הוא שער למכתש רמון. כאן יכולים המטיילים להצטייד במידע ולקבל המלצות על שלל מסלולי הטיול ואפשרויות הבילוי במכתש ובסביבתו. הסיור מוביל את המבקר מבניין המבואה, דרך מעבר חצוב בסלע, אל מתחת לפני הקרקע, אל חלל גבוה המשמש אולם הנצחה לאסטרונאוט אילן רמון ז"ל.

האולם מציג את דרכו של אילן רמון מתקופת היותו טייס בחיל האוויר ועד מותו ב-1 בפברואר 2003, בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה שעשתה את דרכה בחזרה לכדור הארץ לאחר 16 ימים בחלל. בין השאר, מוצג בחדר דגם גדול של מעבורת החלל קולומביה. המבקרים עולים מהאולם במעלית עגולה לאודיטוריום, ושם צופים בסרט מרגש המציג תחנות בחייו של אילן רמון ואת המסע לחלל, ומנציח גם את בנו, אסף רמון, טייס חיל האוויר הישראלי שנהרג "בתאונת אימונים". בתום הסרט מתקפל מסך ההקרנה ומבעד לקיר זכוכית נחשף מכתש רמון במלוא תפארתו.

בקומת הקרקע אפשר לבקר בתערוכה המציגה את נפלאות המכתש, להתבונן בצילומים ולהתרשם מדגמים מכניים הניתנים להפעלה. מייצג חווייתי מיוחד ממחיש בעזרת טכנולוגיה מתקדמת כיצד נוצר מכתש ומספר על תופעות הטבע הייחודיות שבו. בסוף מסלול התצוגה הגאולוגי עוברים המבקרים לאודיטוריום וצופים בסרט טבע המציג את עולם החי והצומח המופלא של המדבר.

ה"חי רמון"

"חי רמון" הוא מוזאון מדברי חי הנמצא למרגלות מרכז המבקרים. ב"חי רמון" שני מוקדים: הראשון – גן מדברי ששטחו 11 דונם, ובו מוצגים שישה בתי גידול אופייניים להר הנגב ולמכתש רמון: רג (חמאדה); מעיין מדברי; מצוק ודרדרת; אפיק נחל; דיונה; לס וסלע.

במוקד השני פינות מחיה לבעלי החיים הקטנים של הנגב – זוחלים, כמו לטאות ונחשים; יונקים, ובהם מכרסמים וקיפודים; עופות ופרוקי רגלים, כמו עקרבים. המבקרים יכולים לצפות כאן מקרוב בבעלי חיים מרתקים, שבדרך כלל אין מבחינים בהם בשטח. קבוצות יכולות לתאם ביקור ערב המשולב בהרצאה.

איך להגיע

למגיעים מצפון – נוסעים דרומה בכביש 40 למצפה רמון, בכיכר השנייה פונים ימינה לרחוב נחל אלה, ומיד שמאלה לרחוב מעלה בן תור, עד לחניית מרכז המבקרים.

למגיעים מדרום – נוסעים צפונה על כביש 40 עד למצפה רמון, בכיכר הראשונה פונים שמאלה לרחוב נחל אלה, ומיד שמאלה לרחוב מעלה בן תור, עד לחניית מרכז המבקרים.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: מרכז המבקרים מכתש רמון

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.