שביל המגילות - המלצה למסלול טיול הצעה למסלול בשמורת טבע מצוק העתקים

21.01.2020

בעקבות פשתנית ססגונית ובאשן שלושת העורקים

באשן שלוש העורקים- צילום עמוס סבח באשן שלוש העורקים - צילום עמוס סבח
פשתנית ססגונית - צילום מרב לבל
פשתנית ססגונית. צילום: עמוס סבח

מספר מפת סימון שבילים

: 8

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-600 מטרים לכל כיוון (מסלול קווי)

משך הטיול: 2-1 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

רמת קושי: קלה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שני מיני צומח בולטים מתהדרים בימים אלו בפריחתם לצד מסלול טיול זה: באשן שלושת העורקים, הבולט בצבעי הכתום שלו ובריחו העז, והפשתנית הססגונית, שבמרבדי פריחתה מוסיפה גוונים חיים למדבר.

תאור המסלול

שביל קצר זה משופע תצפיות מרהיבות על ים המלח. הוא הוכשר לאחרונה לזכרו של הארכיאולוג חנן אשל, מומחה לתקופת בית שני, ויש ממנו תצפית על שלוש ממערות קומראן (מערות 1, 11 ו-2, מצפון לגן הלאומי). התצפית נעשית ממרפסות תצפית ובהן לוחות הסבר על הממצאים שהתגלו באזור, בראשן המגילות הגנוזות, הנחשבות לממצא הארכיאולוגי החשוב ביותר שהתגלה במאה העשרים. את המגילות כתבו תושבי המקום בני כת 'עדת היחד' במאה ה-2 לפנה"ס (תקופת בית שני), והן אשנב הצצה נדיר בתקופה בכלל ובהעתקים של ספרי הקודש היהודיים בפרט.

רוב המסלול מישורי, למעט כמה קטעים שנבנו בהם מדרגות. חשוב: בשום פנים ואופן אין להיכנס למערות, הן מפני סכנה בטיחותית והן כדי לשמור על אוכלוסיית העטלפים שבהן.

על פשתנית ססגונית:

פשתנית ססגונית היא צמח מרשים, הממזג יחדיו כמה צבעים ולו פרחים גדולים, יחסית. הוא פורח בסגול, צהוב ולבן בחודשים ינואר-אפריל.

על באשן שלושת העורקים:

צמח זה (נקרא גם "באשן תלתני") מתאפיין בריח עז, וכיאה לשמו ניחוחו לא נעים כל כך. בכל עלה נראים שלושה עורקים והוא פורח בגוון כתום.

 

ניתן להזמין הדרכות במרכז הדרכה יהודה
טלפון ‎02-6541255מייל   mh.deadsea@npa.org.il

איך להגיע:

מכביש 90 בצפון ים המלח פונים בצומת קליה מערבה. נוסעים לכיוון קיבוץ  קליה (אך לא מגיעים אליו) ומחפשים אחר השלט המפנה אל שביל מגילות. חונים וצועדים בשביל לכיוון צפון. חוזרים באותה דרך.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.