בעקבות האדמוניות בהר הלל - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע הר מירון

מאת: יעל לרנר 07.01.2019

אדמונית החורש פורחת למשך שבועיים בשנה בלבד, ומנקדת בצבעי ורוד ארגמן עזים את שביליו המוריקים של הר הלל בשמורת הטבע הר מירון. מסלול הטיול הקסום בשביל האדמוניות ועד למעיין עין זקן מומלץ במשך כל השנה, אך את אדמוניות החורש תמצאו רק באמצע חודש אפריל. אז קדימה, הצטיידו במגדיר צמחים וצאו למסע בעקבות האדמוניות!

אדמונית החורש. צילום: אמנון נחמיאס צילום: אמנון נחמיאס

מספר מפת סימון שבילים

: 2

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 4 ק"מ


משך המסלול: כ-2-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי בדרגת קושי בינונית


 


מוקדי עניין


  • פריחות מרהיבות בעונה ובראשן האדמונית

  • שביל האדמוניות

  • תצפיות מרהיבות מהר מירון

  • עין זקן

  • הכפר הדרוזי בית ג׳אן


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הגליל העליון מציע למטייל שפע של חוויות, נופים מרהיבים, מורשת, תרבות, מים ופריחה. מסלול הטיול המקסים בשביל האדמוניות ועד למעיין עין זקן מומלץ במשך כל השנה, אך את אדמוניות החורש תמצאו רק באמצע חודש אפריל. אז קדימה, הצטיידו במגדיר צמחים (כי חוץ מהאדמוניות המרשימות יש הרבה מאוד פרחים) וצאו למסע בעקבות האדמוניות!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון הר כפיר, סמוך לבית ג'אן

 לפני שנצא לדרך נעמוד ונשקיף מפסגת הר כפיר אל הנוף המרהיב של בקעת בית הכרם מדרום. 

מכאן נלך על דרך העפר המסומנת שחור בה עלינו עם הרכב, נפנה שמאלה בדרך המסומנת ירוק, ומייד נראה מימיננו מסלול הליכה המסומן בשחור. נטפס במסלול במעלה הר הילל ונהנה מהליכה בחורש הסבוך. כדאי לפקוח עיניים ולהתבונן סביב – תוכלו למצוא סביבכם שפע של פרחי חורש.

לאחר כ-500 מטרים, נחצה דרך עפר (נא לא להתבלבל, יש להמשיך בשביל השחור), מכאן נתחיל לחפש את האדמונית. האדמונית הפכה למוקד עלייה לרגל בשל יופייה ונדירותה ושמורת הר מירון היא המקום היחיד בארץ בו תוכלו למצוא אותה. 

מדובר בפרח גדול שאבקניו צהובים ועליו גדולים.גובה הפרח 90-100 ס"מ, צבעו ורוד עז עד ארגמן. בערבית נקרא הפרח כף אל דב – כף רגלו של הדוב, בשל צורת העלים. האגדה מספרת על זוג צעיר מן הכפר, שרצה להינשא. הורי הכלה התנגדו לנישואין והזוג ברח אל ג'בלת אל ארוס (הר הכלה) הלא הוא הר הילל. כאשר הגיע הזוג אל ראש ההר, פרצה סופת שלגים אשר ניתקה את כל הדרכים אל ההר. הורי הכלה הצטערו וביכו את ביתם בסברם כי אבדה לנצח. לאחר מספר ימים, שככה הסערה ותושבי הכפר יצאו לחפש את הזוג. בהתקרבם לג'בלת אל ארוס, ראו לחרדתם טביעות כף רגל של דוב, המעטרות את השלג. תושבי הכפר עקבו אחר העקבות עד שהגיעו לפתחה של מערה בה מצאו את הזוג הצעיר בריא ושלם. הדוב הסורי (שכבר לא ניתן למצוא בארץ) הוא זה שהביא לזוג מזון בכל ימי הסערה. לזיכרו, בכל מקום בו דרך, פרחה האדמונית, הלא היא כף אל דב.

בלטינית נקראת האדמונית פאוניה על שמו של פאון – רופא האלים אשר ריפא בעזרת הצמח אלים רבים במלחמת טרויה. צמח זה נחשב לצמח המרפא הראשון אשר התגלה לבני האדם. ע"פ האמונה לצמח תועלת רבה לסובלים מסיוטי לילה, רוחות רעות, עין הרע, מחלות עצבים, מחלת ירח, מחלת הנפילה והפרעות בכבד. מיותר לציין כי אסור בתכלית האיסור לקטוף את הפרחים המרהיבים!

האדמונית צפויה לפרוח בימיו האחרונים של חג הפסח והפריחה נמשכת עד תחילת חודש מאי. לאורך השביל כדאי לחפש גם מיני סחלבים ביניהם: סחלב אנטולי, איטלקי ומצוייר.

לאחר ההליכה בשביל האדמוניות תגיעו לדרך עפר המסומנת בכחול. פנו ימינה, לכו עוד כעשר דקות ותגיעו אל עין הזקן – פינת חמד אמיתית – מעיין המופיע כבריכה רדודה המגיחה מתוך חריץ בקיר סלע, ובה ראשנים ואצות ירקרקות. המעיין מוקף כר דשא ירוק ונעים המתאים לפיקניק או מנוחה מענגת.

מכאן יש לחזור בדרך העפר ממנה באנו ולהמשיך בסימון שבילים כחול. הדרך מתנהלת במתינות עד לפיצול שבילים כחול-ירוק. יש לפנות שמאלה בדרך המסומנת ירוק ולחזור לחניון הר כפיר. משך המסלול הטבעתי כשלוש שעות. אפשרות נוספת היא לחזור על פעמינו מן המעין בשביל האדמוניות עד לחניון. 

הערות

  • לתשומת לבכם נסיעת רכבי 4X4 בדרכים אלו אסורה.
  • לפני היציאה לדרך, מומלץ להתייעץ עם מרכז חינוך והסברה בגליל עליון על פרטי ההגעה לשביל בטל' 04-6934331.

 

איך להגיע

לבית ג'אן ניתן להגיע מכביש 85 – בצומת רמה פונים צפונה לכביש 864, עוברים את הישוב רמה וממשיכים עד לפנייה ימינה לכיוון בית ג'אן. לחלופין ניתן להגיע מכביש 89 ולפנות דרומה לכביש 864 בצומת חסן, לעבור את פקיעין ולפנות שמאלה בצומת לעבר בית ג'אן. ממשיכים בדרך העולה לבית ג'אן. במזלג הראשון ממשיכים בדרך הראשית (שמאלה), עוברים את תחנת הדלק וממשיכים בכביש שבצידו סימון שבילים שחור. בסוף הרחוב, לאחר שעוברים תחנה לבריאות המשפחה (קופת חולים), פונים ימינה. ממשיכים ישר עד הכיכר, פונים בה שמאלה וממשיכים ישר עד שמגיעים לצומת T, פונים ימינה ומיד לאחר מכן ישנו צומת עם פנייה שמאלה. בצומת זה ישנו עמוד חשמל שעליו סימון שבילים כחול. פונים עם הסימון הכחול בדרך שרובה סלולה, ונוסעים בה כמעט 3 ק"מ עד שמגיעים לפיצול דרכים. מימיננו יהיה חניון שבעונת הפריחה יהיו בו פקחים של רשות הטבע והגנים. בחניון זה חונים וכאן מתחיל המסלול.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: אדמוניות הר הלל

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.