נחל מיצר ומפל נחל מיצר – המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע נחל מיצר

04.06.2020

נחל מיצר הוא הגדול בנחלים הצונחים מדרום הגולן אל עמק נהר הירמוך. במדרונות הנחל שרד יער פארק נפלא בו מתקיים ערבוב כמעט בלתי אפשרי של צמחים מעולם הצומח הים-תיכוני לצד צמחים ערבתיים ומדבריים. באביב מתמלא השטח בפריחה מרהיבה.

סכר הירמוך 2003 סכר הירמוך

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 1


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 4 ק"מ


משך המסלול: 3-4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי בדרגת קושי בינונית


מוקדי עניין


 • מפל מים

 • פריחה אביבית

 • שביל הגולן

 • זרימות חורף


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

את נקודת המוצא לטיול מציינים כמה עצי אקליפטוס ומכלאת בקר קטנה. השביל המסומן כחול/שביל גולן חוצה שער ועובר ברמה פתוחה, בין שיחים קוצניים של שיזף השיח, נעצור בנקודת תצפית – לפני המורד התלול, יער אלון התבור ונופי השמורה נפרשים במלוא תפארתם וממול סוגרים את הנוף הרי גלעד. 

השביל יורד בתלילות היישר אל ערוצו של ואדי ברברה (בערבית: הנחל הרועש). ואדי ברברה, שאורכו כשני קילומטרים, הוא יובל רחב ועמוק של נחל  מיצר המתחיל את דרכו למרגלות קיבוץ כפר חרוב. 

נמשיך על השביל החוצה את הנחל וממשיך במורד, בגדתו הדרומית. בערוץ צומחים שיחי הרדוף ומשוכות פטל צפופות, המעידים על לחות הנשמרת בקרקע. מכאן ואילך מלווה את הערוץ יער גדות נחלים של ערבה מחודדת ויער פארק רחב ידיים של אלון תבור על המדרונות. נפגוש בדרך את האלון הענק, בצלו הגדול יכולה לנפוש בקלות קבוצה של 50 מטיילים. פחות משלושה אנשים לא יקיפו את גזעו. 

השביל ממשיך מהאלון הענק ומתקרב לפלג הנחל, נחצה שער בקר ונרד שמאלה אל רחבת החניה, שם אמור לחכות הרכב המאסף, נחלוף על פניו כדי להגיע אל מפל נחל מיצר, נרד על שביל ג'יפים מסומן, בכיוון דרום עד לכניסה לשביל המסומן כעת רק כחול (ללא סימון שביל גולן). לאחר צעידה של כ-15 דק נגיע לעמדת תצפית על  מפל הנופל מגובה של תשעה מטרים לתוך בריכה גדולה. אין להמשיך לצעוד הלאה ואין לרדת אל בריכת המפל. בקיץ המפל עשוי להיות יבש. 

בתום הביקור במפל נשוב על עקבותינו חזרה אל הרכב.

 

הערות

 • ניתן לטייל במסלול גם הפוך – להתחיל מקיבוץ מבוא חמה, ולסיים בכביש 98 לצד אמפי אפיק.
 • בעת נסיעה לנקודת הסיום אין לרדת מהכביש מחשש למיקוש.
 • אין לסטות מהשביל ואין לחצות גדרות מחשש למיקוש.
 • אין לרדת אל המפל ולהמשיך לצעוד מעבר לתצפית על הנחל.
 • אין לטייל במסלולים בעת גשם או בשעות החמות בקיץ.
 • יש לשים לב למעברים רטובים ואדמה בוצית ומחליקה בימי החורף.
 • אין לשתות ממי הנחל או המעיין.
 • יש לצאת משטח השמורה לפחות שעה לפני שעת החשיכה

איך להגיע

לנקודת המוצא – נעלה על כביש 98 לכיוון צפון, 3 ק"מ לאחר כפר חרוב נמצא רחבת חנייה משולטת מצד ימין, שם נחנה ונצא אל המסלול.

לנקודת הסיום – כ-50 מטר דרומית לקיבוץ מבוא חמה נפנה מזרחה למשטח חקלאות תפעולי, נסע על כביש משובש המסומן בצבעי שביל הגולן – כחול ירוק לבן, עד למפגש עם דרך ג'יפים הפונה ימינה אל המפל, שם נחנה את הרכב המאסף.

שימו לב! הדרך אל נקודת הסיום הינה על כביש משובש בעל עבירות לא קלה לרכבים פרטיים, ניתן גם להשאיר את הרכב באזור החקלאי שממזרח לקיבוץ מבוא חמה ולהגיע אליהם בהליכה רגלית שמוסיפה 40 דקות לטיול ( 3 קילומטרים על סימון שביל גולן).

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: נחל מיצר

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.