חורבת פארג' ועין מוקש - המלצה למסלול טיול

מאת: אייל שפירא 09.12.2021

 שמורת טבע גמלא עמוסה מדי? קבלו טיול אלטרנטיבי

עין מוקש - צילם אייל שפירא עין מוקש - צילם אייל שפירא
חורבת פרג' - צילם אייל שפירא
חורבת פרג' - צילם אייל שפירא

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפה: 1


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ (קווי) בחורבת פארג'; כקילומטר בעין מוקש (קווי)


משך המסלול: 2.5-1.5 שעות בחורבת פארג'; כשעה ויותר בעין מוקש


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קל, מסלול קווי


 


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שניים בטיול אחד: גם שרידי כפר בעל היסטוריה מפוארת ולוק סוריאליסטי לעילא, וגם טבילה באחד ממקורות המים הכי שווים בגולן

תיאור המסלול: 

לא מעט הפתעות מסתתרות לצד כביש 98, החוצה את רמת הגולן מצפון לדרום. אחת הפחות מוכרות שבהן מגיעה בדמות חורבת פארג', שרידי כפר המשתרעים על פני עשרות דונם ובהם שפע של מבני בזלת חמורי סבר. בינות למבנים, חולף שביל טיול קליל שיביא אתכם אל כמה נקודות עניין יפות, שגם מצטלמות נהדר.

חלק גדול מהשרידים הם חדשים יחסית – מהמאה ה-18 ו-19, עת היה כאן כפר שוקק חיים, שפעל עד 1967. אבל בין לבין, מגיחים גם שרידים נושנים בהרבה. כמה הרבה? מהתקופה הרומית ואף ההלניסטית. ועוד כדאי לדעת כי במאות הראשונות לספירה, התקיים כאן גם כפר יהודי.

ועם כל ההיסטוריה העשירה הזו – יש סיכוי טוב שתשוטטו כאן לבדכם, מאחר ששרידי המקום אינם מוכרים דיים. שזה כמובן יתרון גדול.

לאחר שהחניתם את הרכב בנקודת ההתחלה (שער הבקר הסגור), צועדים עם השביל הרחב כמה מאות מטרים לכיוון מקבץ מרשים של עצי אקליפטוס. מכאן נגלים לעין המבנים העתיקים, וכדאי מאוד לנטוש לרגע את השביל הראשי, לפנות שמאלה ולגלות תבליט ייחודי של דגם מנורה, שמסתתר לצד אחד המבנים. האם תצליחו לגלות אותו? עם קצת עקשנות וטיפה מזל, יש לכך סיכוי טוב. המנורה נמצאת בתוך בית המנורות, מתחם של 2 מבנים מגודרים (כדי שהפרות לא ייכנסו ויפגעו במבנים)

אחרי שעשיתם עליו "וי" (בדמיון כמובן), חיזרו לשביל הגולן והמשיכו לצעוד בין בתי הכפר הנטושים. לצד החורשה נסו לאתר גרם מדרגות העשוי כולו בזלת. משערים כי הוא שימש לעלייה אל ארון קודש שניצב בבית כנסת עתיק.

בכל מקרה, הכיוון הכללי שלכם הוא כביש 98, המצוי ממש בקרבת מקום. על הדרך, תגלו עוד הפתעות, במיוחד אם אתם חובבי מבנים נטושים. הדרך חזרה נערכת באותו שביל.

ואם הגעתם לכאן בחורף ואביב, כדאי לדעת כי בקרבת מקום חבויה בריכת חורף יפה (ישנו שילוט מהכביש).

היה לכם קצר מדי? אם חם בחוץ ואתם בעניין של טבילה, דלגו אל עין מוקש. רק לשמע הכינוי של המקום, ניצת איזה זיק של אתגריות בעיניים. אבל אל דאגה, מדובר באחד ממקורות המים הנגישים, המהנים והחמודים בגולן. הוא אמנם נמצא בשטח שסביבו נותרו שדות מוקשים, אך שביל סלול וברור מוביל אליו בבטחה, וגדרות מקיפים את המרחב, כך שאין מה לדאוג. פשוט הישארו על השביל המסומן, המוביל בתוך דקות ספורות מהחנייה המסודרת אל עין מוקש.

מדובר בבור מים רחב ועמוק, היו זהירים. מומלץ להגיע מוקדם בבוקר או בשעות אחר הצהריים, כי מים אמנם יש פה, אבל צל – לא ממש.

איך להגיע:

נקודת מוצא וסיום: מכביש 98 פונים בדרך עפר לכיוון מערב. מחנים לצד שער בקר ומתחילים לצעוד לכיוון שרידי הכפר. השביל מסומן בצבעי לבן, כחול, ירוק (שביל הגולן).

"חורבת פרג" בוויז; "עין מוקש" בווייז.

 

הערות:

  • הטיפוס והכניסה למבנים אסורים.
  • עונה מומלצת: סתיו, חורף ואביב. בקיץ – בשעות אחר הצהריים

טריוויה לדרך: שרידי המבנים בחורבת פארג' מאופיינים בסגנון הבנייה החורנית (עם שם האזור השוכן בדרום סוריה). הסגנון כולל שימוש בסלעי בזלת, ובעמודים וקשתות התומכים בתקרות.

איך להגיע?
כתבו בוויז: עין מוקש

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.