מחניון הזיתים לעין טמיר - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל כזיב

מאת: יעקב שקולניק 14.11.2019

חורשת עצי זית השוכנת על קצהו של מצוק המשקיף לעבר נוף עוצר נשימה של הרי הגליל המערבי, נחל כזיב הזורם בערוץ יפהפה, מעיין שופע, עצי דולב מרשימים והרבה שקט - כל אלה מצפים לכם ביום טיול מאתגר לאורכו של נחל כזיב.

מחניון זיתים לעין טמיר. צילום: יעקב שקולניק מחניון זיתים לעין טמיר. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 2

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-3 ק"מ, הלוך ושוב הכולל עלייה תלולה מאוד.

משך המסלול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי, הלוך ושוב, בדרגת קושי בינונית, מצריך טיפוס בעלייה תלולה.


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל כזיב מתפתל וזורם לאורכם של 43 ק״מ, תחילתו בהר מירון בגובה של כ 1000 מטרים מעל פני הים, וסופו בשפך לים התיכון, מצפון לתל אכזיב. חלקו המרכזי של הנחל נמצא בערוץ יפהפה השופע במצוקים עשירים בכוכים ומערות, חלקם עם עדויות למגורי אדם בתקופות קדומות. 

לאורך הנחל אפשרויות טיול רבות המתאימות בכל עונות השנה, בשל העובדה שהמסלולים מוצלים על ידי צמחיית חורש יפהפייה בה בולטים עצי דולב מרשימים, ומנוקדים במעינות מפכים ובריכות קטנות. תענוג! הטיול המוצע מחניון הזיתים ועד לעין טמיר הוא טיול למיטיבי לכת, בשל העובדה שהירידה למעיין תלולה וכך גם הטיפוס בחזרה.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון הזיתים בפארק גורן.

מחניון הזיתים יוצא שביל צר דרומה, שמסומן בכחול ויורד בתלילות רבה אל ערוץ נחל כזיב. בקטע הליכה זה נוכל להשקיף על מעיליא ומצפה הילה, יישובים הממוקמים מעל גדתו הדרומית של הנחל. בסוף הירידה התלולה ממתינה לנו הפתעה צוננת – בריכות המים הצלולים שסביב עין טמיר.

עין טמיר הוא למעשה נביעה הבוקעת מתוך נקבה חצובה בסלע באפיק נחל כזיב. מימיו זורמים בין מכתשות אבן גיר, שנשחקו ממי הנחל ומבליטים את צבען הלבן הבוהק. אל הנקבה אסור להיכנס, ובנוסף – כדאי להיזהר מאד מצעידה על הסלעים הרטובים סביב עין טמיר – הם חלקים ביותר. 

מעין טמיר ממשיך במורד הנחל שביל ברור שמסומן בירוק. השביל חולף ברובו בצל אלונים גדולים ודלבים, ובשוליו בריכות מים קסומות. מהשביל המקביל לערוץ מסתעפים שבילים ימינה ושמאלה, אך אנו נחזור בדרך בה הגענו, ונשוב לחניון הזיתים.

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

איך להגיע

נוסעים משלומי מזרחה בכביש הצפון (כביש 899) ופונים לכניסה לפארק בין סימני ק"מ 12-11. נכנסים לפארק בדרך הסלולה ולאחר כ-6 ק"מ מגיעים לחניון הזיתים.

 

הערות

  • המסלול אינו מתאים למתקשים בהליכה ואינו מתאים לימים חמים.
  • אין להתקרב לשולי המבצר מחשש לנפילה.
  • כניסת כלבים אסורה.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: פארק גורן

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.