פרסת נקרות ועין סהרונים - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע מכתש רמון

מאת: יעל לרנר 23.12.2019

נחל נקרות מנקז אליו את נחל רמון, מן הגדולים שבנחלי הר הנגב, משם זורמים השניים אל הערבה. מסלול הטיול לפרסת נקרות ועין סהרונים הוא מסלול חורפי קלאסי במדבר, המשלב טבע מדברי מלא עוצמה, במיוחד לאחר שיטפונות המעטרים את מסלול הטיול בגבי מים קסומים, ביקור במעיין שופע המתחתר בסלע וסיפורים על תרבות נבטית עתיקה.

5d022f82e621f פרסת נקרות. צילום: צור נצר, רשות הטבע והגנים
עין סהרונים זורם. צילום: ליאור שווימר, רשות הטבע והגנים
חניון עין סהרונים. צילום: אריאל ליצ'ק, רשות הטבע והגנים

מספר מפת סימון שבילים

: 18

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-4.5 ק"מ


משך המסלול: כ-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי בדרגת קושי בינונית


מוקדי עניין


  • חאן סהרונים

  • עין סהרונים

  • התחתרות המים בסלע בנחל נקרות


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


אזור מכתש רמון הוא אחד מהאזורים המרתקים והיפים בארץ שזכה להכרה בינלאומית. המבנה הייחודי של הרכסים בהם נוצרו מכתשים, יוצר תופעות ייחודיות ומעניינות והטיול באזור הוא מעין מסע צבעוני אל בטן האדמה. 

מסלול הטיול לפרסת נקרות ועין סהרונים הוא מסלול חורפי קלאסי במדבר המשלב ביקור בחאן נבטי עתיק, טיול חוויתי בטבע מדברי מלא עוצמה, במיוחד לאחר שיטפונות המעטרים את מסלול הטיול בגבי מים קסומים, ביקור במעיין שופע המתחתר בסלע וסיפורים על תרבות נבטית עתיקה.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון יום עין סהרונים.

מסלול ההליכה מתחיל בדרך ג'יפים מסומנת בירוק בצומת השבילים כחול וירוק. ממשיכים בשביל המסומן בכחול המוביל לעין סהרונים. על הגבעה משמאל נמצא חאן סהרונים, אתר הארכאולוגי ובו שרידי חאן נבטי ששימש פונדק ותחנת לילה עבור שיירות הגמלים שנעו בדרכי הבשמים. השיירות העבירו סחורות רבות, ובהן מור ולבונה, מהעיר פטרה לנמל עזה. המבנה שוחזר בחלקו בידי רשות העתיקות ועבר טיפולי שימור ארכאולוגיים בידי רשות הטבע והגנים. מראש הגבעה תצפית יפה לכיוון עין סהרונים ושער רמון. ניתן לעלות לסייר בחאן ולשוב לשביל המסומן בכחול לבעין סהרונים.

עין סהרונים הוא מעיין שכבה תת-קרקעי שקיבל את שמו בשל צמח הסהרון המשולשל הגדל במקום. ממשיכים בהליכה לתוך ערוץ הנחל עד לשער רמון. כאן פורץ נחל רמון את מצלעות המכתש, ומכאן הוא נשפך לנחל נקרות המתפתל בצורת פרסה. מכאן, כמובן, שם המסלול: "פרסת נקרות". השביל ממשיך בערוץ ההולך וצר, ושיאו בקטע קניוני יפה שנוצר מהתחתרות המים בסלע הגיר. הנקרות שיצרו המים בקירות הקניון הן שנתנו לנחל את שמו. ביציאה מהפרסה, בדופן הימנית של הערוץ, חבויה מערה שנוצרה מסחיפת החומר הרך מבסיס המצוק במהלך השיטפונות. זו נקודה טובה לנוח בה לקראת המשך ההליכה.

המסלול ממשיך בשביל המסומן בכחול. אחרי כמה דקות הליכה מגיעים למפגש עם שביל מסומן בירוק. פונים שמאלה (צפונה) בסימון הירוק ועולים בערוץ נחל קטן עד למפגש עם דרך ג'יפים מסומנת באדום. פונים שמאלה (מערבה) במעלה דקלים והולכים בה עד לחניון עין סהרונים.

איך להגיע

ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40 כ-10 ק"מ. פונים שמאלה לדרך עפר לכיוון חניון בארות (סימון אדום) ונוסעים כ-5 ק"מ עד לחניון בארות. אחרי החניון פונים ימינה לפי הסימון האדום, ובהתפצלות הבאה פונים ימינה על פי השילוט ונוסעים עד לרחבת החניה של עין סהרונים.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: עין סהרונים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.