מפל עורבים למיטיבי לכת – המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע נחל עורבים

03.06.2020

במהלך החורף עם בוא הגשמים נחל עורבים מתעורר לחיים! סדרת מפלים מרשימה ובריכות עגולות וקרירות מזמינות את המטיילים המיומנים אל נחל עורבים המתחתר לאורך הדרך בשכבות רבות של סלעי בזלת עד לסלעי הגיר של עמק החולה.

שפך נחל עורבים לעמק החולה שפך נחל עורבים לעמק החולה, צילם גיא שחר
מפל עורבים, צילם גיא שחר

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 1


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 6 ק"מ


משך המסלול: 4-5 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי למיטיבי לכת. 


הליכה על סלעים ומדרונות חדים, טיפוס וירידה ביתדות, בריכות מים צוננות.


מוקדי עניין


 • נחל מים, בריכות ומפל

 • זרימות חורף

 • תצפית מרהיבה

 • תורמוסים באביב

 • סלעי בזלת

 • תופעות וולקניות

 • עמק החולה

 • בולדרים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

החל מהצעד הראשון במסלול נדלג בין הסלעים ונעזר בידיים כדי לעבור בזהירות מסלע אחד לאחר, נשים לב לסימון השבילים הירוק שילווה אותנו לאורך הדרך, עד למפגש עם דרך הפטרולים. בחלקו העליון של הנחל נפרסים בריכות ומפלונים קטנים הזורמים יחד אל מפל בזלתי גבוה ומרשים.

לאחר כחצי שעת הליכה על גדת הנחל, נגיע למפגש עם דרך ג'יפים החוצה בריכת מים רדודה, נמשיך עם דרך הג'יפים המתעקלת ימינה ולאחר מכן שמאלה. סימון ספריי לבן יציג בפנינו תופעה וולקנית שהתרחשה בין שכבות קילוחי בזלת בעזרתה ניתן להבדיל בין תחתית קילוח אחד לבין תקרת קילוח אחרת.

נגיע אל נקודת התצפית על מפל עורבים, מפל מים הנופל מגובה של כ-20 מטרים אל בריכה מרשימה מוקפת עצי תאנה וצמחי שערות שולמית.

שורת אבנים גדולה תעצור אותנו מפני עמידה על שפת המצוק, זהירות תהום! נמשיך לעבר הירידה אל המפל, הירידה תלולה וצרה, וכוללת שימוש ביתדות וסולמות, נעבור את זוג המפלים בעזרת הסלומות ונמשיך ללכת בערוץ הקניוני עוד כקילומטר עד למפלי הגיר בחלקו התחתי של הנחל וסדרת ברכות מלאות נוף שהמעברים ביניהן דורשים הליכה איטית, ירידה וטיפוס על גבי בולדרים ודילוג בין הסלעים.

נסיים את ההליכה בערוץ במפגש עם דרך הפטרולים, נפנה שמאלה ונלך כ-2.5 קילומטרים עד למפגש עם הכביש, שם השארנו את הרכב המאסף.

למרגלותינו נמצא קיבוץ להבות הבשן.

טוב לדעת!

ציר הנפט הוא כביש פרטי שנבנה לאורכו של צינור הנפט שנבנה בידי חברות אמריקאיות במטרה להזרים נפט מארצות ערב דרך המזרח התיכון. הכביש עובר לאורכה של רמת הגולן מגבול הלבנון בדרום מערב ועד תל פארס שבדרום מזרח . הצינור לא פעיל כיום והציר מקשר בעיקר בין מוצבים של צה"ל.

הערות

 • ניתן לטייל באופן מקוצר בנחל, מתחילת המסלול על ציר הנפט ועד לתצפית על המפל וחזרה אל האוטו, מרחק הליכה של 2.5 ק"מ סה"כ.
 • צבע המסלול הוחלף בשנים האחרונות מאדום לירוק.
 • אין לסטות מהשביל ואין לחצות גדרות מחשש למיקוש.
 • אין לטייל במסלולים בעת גשם או לאחר גשמים מחשש להחלקות.
 • אין לשתות ממי הנחל.
 • אין לקפוץ לבריכות

איך להגיע

לנקודת המוצא – נעלה בכביש 959, גונן – ווסט לכיוון מזרח, כ-500 מטרים לאחר הכניסה ליישוב קלע אלון נפנה שמאלה אל ציר הנפט עד למפגש עם סימון שבילים ירוק, כאן נחנה את הרכב ונצא אל המסלול.

לנקודת הסיום – נעלה בכביש 959, כביש גונן –וואסט, נסע לכיוון מזרח, לאחר כקילומטר נסיעה נפנה שמאלה אל דרך הפטרולים – שביל ג'יפים מסומן אדום. הדרך מתאימה לרכבי שטח בלבד. נשאיר רכב מאסף בצד השביל רחוק מהכביש ונשוב אל נקודת ההתחלה.

איך להגיע?
כתבו בוויז: נחל עורבים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.