בריכות ומפלים בנחל עורבים – המלצה למסלול טיול לשמורת הטבע נחל עורבים

03.06.2020

במהלך החורף עם בוא הגשמים נחל עורבים מתעורר לחיים! סדרת מפלים מרשימה ובריכות עגולות וקרירות לאורך המורד, מזמינות את המטיילים המיומנים אל נחל עורבים המתחתר בשכבות של סלעי בזלת עד לסלע הגיר של עמק החולה ונותן הזדמנות להציץ בתהליכים וולקניים מלפני מאות ואלפי שנים, וממשיך לזרום בתוך ערוץ קניוני בעל קירות לבנים וגבוהים.

צילם גיא שחר מפל עורבים מפל עורבים, צילם גיא שחר
שפך נחל עורבים לעמק החולה, צילם גיא שחר

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 1


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 2 ק"מ


משך המסלול: שעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי למיטיבי לכת 


מוקדי עניין


 • נחל ובריכות

 • זרימות חורף

 • מפל עורבים

 • תצפית מרהיבה

 • תורמוסים באביב

 • שכבות בזלת

 • תופעות וולקניות

 • בולדרים

 • שפני סלע


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


⚠️ שימו לב

המסלול סגור עד הודעה חדשה עקב התמוטטות סלעים, וניתן להגיע עד תצפית המפל וחזרה בלבד.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: ציר הנפט (סימון שבילים ירוק)

החל מהצעד הראשון במסלול נדלג בין הסלעים ונעזר בידיים כדי לעבור בזהירות מסלע אחד לאחר, נשים לב לסימון השבילים הירוק שילווה אותנו לאורך הדרך, עד למפגש עם דרך הפטרולים. בחלקו העליון של הנחל נפרסים בריכות ומפלונים קטנים הזורמים יחד אל מפל בזלתי גבוה ומרשים.

לאחר כחצי שעת הליכה על גדת הנחל, נגיע למפגש עם דרך ג'יפים החוצה בריכת מים רדודה, נמשיך עם דרך הג'יפים המתעקלת ימינה ושמאלה. סימון ספריי לבן יציג בפנינו תופעה וולקנית שהתרחשה בין שכבות קילוחי בזלת בעזרתה ניתן להבדיל בין תחתית קילוח אחד לבין תקרת קילוח אחרת.

נגיע אל נקודת התצפית על מפל עורבים, מפל מים הנופל מגובה של כ-20 מטרים אל בריכה מרשימה מוקפת עצי תאנה וצמחי שערות שולמית.

שורת אבנים גדולה תעצור אותנו מפני עמידה על שפת המצוק, זהירות תהום! בשלב זה ניתן לחזור לנקודת הסיום או להמשיך לעבר הירידה לבריכת המפל, הירידה תלולה וצרה, וכוללת שימוש ביתדות וסולמות. נעלה חזרה מבריכת המפל אל נקודת התצפית ונחזור על עקבותינו לאורך המסלול עד לנקודת החנייה.

טוב לדעת!

ציר הנפט הוא כביש פרטי שנבנה לאורכו של צינור הנפט שנבנה בידי חברות אמריקאיות במטרה להזרים נפט מארצות ערב דרך המזרח התיכון. הכביש עובר לאורכה של רמת הגולן מגבול הלבנון בדרום מערב ועד תל פארס שבדרום מזרח . הצינור לא פעיל כיום והציר מקשר בעיקר בין מוצבים של צה"ל

 

איך להגיע

נעלה בכביש גונן – ווסט, 959, כ-2 ק"מ מזרחית ליישוב קלע אלון נפנה צפונה אל ציר הנפט עד למפגש עם סימון שבילים ירוק. שימו לב! צבע המסלול הוחלף בשנים האחרונות מאדום לירוק. נחנה כאן את הרכבים ונצא אל הדרך.

הערות

 • אין לסטות מהשביל ואין לחצות גדרות מחשש למיקוש.
 • אין לטייל במסלולים בעת גשם או לאחר גשמים מחשש להחלקות.
 • אין לשתות ממי הנחל.
 • אין לקפוץ לבריכות
איך להגיע?
כתבו בוויז: נחל עורבים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.