פאר הערים הנבטיות בעבדת - המלצה למסלול טיול בגן לאומי עבדת

מאת: יעל לרנר 06.02.2020

בלב המדבר, על גבעה גבוהה מעל ערוץ נחל צין, ניצבות חורבותיה המרשימות של עיר נבטית עתיקה ששכנה על ציר המסחר הנבטי שבין פטרה לנמל עזה, הלא הוא דרך הבשמים המפורסמת. בטיול קליל בין שרידיה של העיר, שאף הוכרה כאתר מורשת עולמית ע״י אונסק"ו, תוכלו לדמיין את העיר המפוארת ושוקקת החיים ששכנה כאן במאה ה-4 לפנה״ס.

שער המקדש הנבטי בגן לאומי עבדת, צילם דורון ניסים צילום: דורון ניסים
דורון ניסים
פסל המחשה בגן לאומי עבדת. צילום: דורון ניסים

מספר מפת סימון שבילים

: 18

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כקילומטר


משך המסלול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

ביקור באתר ארכיאולוגי


נגיש בחלקו


 


מוקדי עניין


  • מרכז המבקרים

  • בית המרחץ הרומי

  • הגת הביזנטית

  • כנסיות העיר

  • מערות לקבורה, למגורים ולאחסון מהתקופה הביזנטית


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


עבדת הייתה עיר נבטית ששכנה על ציר המסחר הנבטי שבין פטרה לנמל עזה, הלא הוא דרך הבשמים המפורסמת. מרכז העיר השוכן על שלוחת גבעה המתנשאת לגובה של 655 מטר, ציר התנועה העתיק והשרידים המרשימים שנותרו בעיר ימחישו לכם את תושייתם של הנבטים שבנו ופיתחו עיר מפוארת שאף הוכרה כאתר מורשת עולמית ע״י אונסק"ו.

בטיול באתר תוכלו לראות מבני מגורים ומבנים ציבוריים שבהם התנהלו חיי התושבים, שהיו אנשי מדבר שהסתגלו בצורה מדהימה לחיים בתנאי מדבר: מערת הכוכים, בית אמידים – בית דו-קומתי עם בור מים גדול, מגדל תצפית ומתקני איסוף מים. כמו כן, לרגלי העיר, ליד החניה, התגלתה באר בעומק שישים מטר לצד בית מרחץ רומי, השלם ביותר שנתגלה בישראל, מצודה, כנסיות, מערכת אכסון שאפיינה את ההסתגלות לחיים בתנאי המדבר ועוד ממצאים רבים ומרתקים.

תיאור המסלול

מרכז המבקרים – הרשות מפעילה מרכז מבקרים ובו תצוגה ארכאולוגית, מפה של הדרכים העתיקות, סרטון הסבר על עבדת ועל דרך הבשמים, וחנות לממכר ספרות טיולים ומזכרות. במרכז המבקרים מוצב דגם של עבדת בתקופה הביזנטית, ודגם של כנסיית תיאודורוס השלמה מוצג באתרה. הרשות הכשירה מסלול נגיש לחלק מן האתרים, ושימרה את בית המרחץ הרומי וחידשה את האתר בעקבות ונדליזם.

ממרכז המבקרים לרחבת החניה העליונה – במרכז המבקרים הנאה מקרינים סרט על תולדות הנבטים ודרך הבשמים. בחלל התצוגה מוצגים דגם של העיר עבדת בתקופה הביזנטית, ממצאים מהעיר ודוגמאות למוצרים שסחרו בהם בדרך הקדומה.בעיקול הכביש לפני רחבת החניה העליונה ניצבת וילה רומית. נותרו ממנה שרידים מהחצר המרכזית ומהחדרים שהקיפו אותם. מן הבית יש תצפית מרהיבה על המרחבים שמדרום לעבדת. מכאן עוקבים אחר סימון שביל אדום.

ממגדל התצפית לרובע הביזנטי – ליד רחבת החניה העליונה ניצב מגדל תצפית. בחלק מן הכתובת ביוונית החרותה על משקוף הכניסה כתוב: "במזל טוב זבס עבדת. עזור לארניוס אשר בנה את המגדל הזה באותות טובים בשנת 188". ייתכן שזבס עבדת הוא עבדת השני שתושבי העיר סגדו לו. מניין השנים מתחיל בשנת 106 לספירה, השנה שבה הרומאים סיפחו את הממלכה הנבטית, ולפיכך המגדל נבנה בשנת 294 לספירה.

השביל מגיע לחדר הקשתות ברובע מגורים מהתקופה הביזנטית. קשתות החדר שוחזרו לאחר שנעקרו ממקומן במעשה השחתה בשנת 2009. בשיטוט ברובע הביזנטי כדאי לשים לב לתעלות ולמרזבים שהזרימו את מי הגשם לבורות. הקשתות הנטויות ששרדו באחד הבתים מעידות על רעש האדמה שהרעיד את עבדת בשנת 630 וגרם לנטישתה.

המצודה והכנסיות – המסלול המסומן אדום עובר ליד שרידי האורווה בקצה הרובע הביזנטי, ומגיע למגדל התצפית הדרומי-מזרחי של המצודה הרומית. מראש המגדל (אינו נגיש) נשקף נוף מרהיב של רמת עבדת ודרך הבשמים, והוא גם נקודת תצפית טובה על מחנה הצבא הרומי. למרגלות המגדל נראית תעלת מים שהובילה את מי הגשם לבור מים גדול.השביל מגיע לבור מים אחר בחצר המצודה ולשרידי מקדש נבטי. כתובת שהתגלתה בקרבת המקדש מעידה על פולחן לאלה עוזה – אלת היופי והאהבה הנבטית. ייתכן שבתקופה הנבטית היה פה עוד מקדש ואולי שניים.

עתה ממשיכים מערבה אל הכנסייה הדרומית של עבדת, היא כנסיית תיאודורוס הקדוש – כנסיית המנזר של עבדת בתקופה הביזנטית. על רצפתה מונחות כמה מצבות קבורה משיש וכתובות מהשנים 541-618 לספירה. הכתובת על המצבה הקדומה שבהן מספרת על הקדוש המעונה תיאודורוס, וממנו נגזר כינויה של הכנסייה בימינו. בחצר הכנסייה מוצב דגם המציג את הכנסייה כפי שהייתה בשלמותה.

סמוך לכאן רואים את הכנסייה הצפונית, הקדומה בכנסיות עבדת. ליד הכנסייה ניצב אגן הטבילה המשוחזר, וממערב לה נראה קטע משוחזר של שער. השער הוא שריד מן המקדש הנבטי לזבס-עבדת. ליד שרידי השער יש מצפור ושם נמצא הסבר על דרך הבשמים.מכאן שבים לרחבת החניה.

המחנה הרומי- מהאורוות שבקצה הרובע הביזנטי אפשר לפנות ימינה בעקבות הסימון הירוק. השביל פונה אל חומת העיר הביזנטית ואל שרידי היישוב הנבטי. ממזרח נראים שרידים של בית יוצר לכלי חרס. בהמשך השביל מגיעים אל שרידי מחנה הצבא הרומי וחולפים ליד שרידי גת וחווה חקלאית מהתקופה הביזנטית. מבט דרומה מגלה קטע מדרך הבשמים. בימי קדם מכאן עלו שיירות הגמלים לעבדת. הגמלים נחו בלילה במכלאות, ושרידיהן פזורים בסביבה. מהמחנה הרומי חוזרים בעקבות הסימון האדום לרובע הביזנטי ולעוד אתרים באקרופוליס.

מראש האקרופוליס לבית המרחץ – שביל זה מגיע לרחבת החניה התחתונה, קרוב למרכז המבקרים.מהקצה המערבי של האקרופוליס השביל יורד מערבה למערות. בתקופה הנבטית הן שימשו לקבורה ובתקופה הביזנטית הן היו מחסנים ויקבים. בחזיתות המערות נבנו בתי מגורים. השביל ממשיך במורד הגבעה אל בית מרחץ מרשים, שנבנה במאה ה-4 לספירה. את המים לבית המרחץ הביאו מבאר סמוכה, שעומקה 70 מ'. בית המרחץ של עבדת הוא השלם ביותר שהתגלה בישראל מהתקופה הרומית. גג המבנה שרד עד היום כמעט ללא פגע.מבית המרחץ אל רחבת החניה התחתונה הולכים דרומה כ-300 מ'.

איך להגיע

נוסעים בכביש 40 בקטע שדה בוקר—מצפה רמון. ליד סימן ק"מ 120 פונים לגן לאומי עבדת.

הערה

נגיש לאנשים עם מוגבלות ולעגלות ילדים: השביל באקרופוליס של העיר – מהרחבה העליונה עד נקודת התצפית בקצה המערבי של עבדת; הווילה הרומית במעלה הכביש לרחבת החניה העליונה.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי עבדת

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.