מסלול טיול בשביל האטד ושביל הסוללה בפלמחים

06.06.2019

חוף ים יפהפה, סוללה קדומה ושן סלע החודרת לים – כל אלה מחכים לכם בגן לאומי חוף פלמחים. רשות הטבע והגנים סימנה באתר את שביל האטד ושביל הסוללה, והן יובילו אתכם אל הצוק התלול של יבנה ים ואל הפינות היפות המעטרות את חוף פלמחים.

שביל האטד בגן לאומי חוף פלמחים - צילם אמיר חן שביל האטד בגן לאומי חוף פלמחים - צילם אמיר חן

מידע שימושי​

מקום בארץ: מישור החוף הדרומי

אופי הטיול: מסלול מעגלי לאורך הסוללה הכנענית וחוף הים

סוג המסלול: למשפחות

אורך המסלול: 2 ק"מ

משך המסלול: כשעה

נגיש לאנשים עם מוגבלות ולעגלות ילדים: לא

שביל: רגלי

עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב

מקום לפיקניקים: בגן הלאומי ובחורשת הצנחנים ליד נחל שורק

מים לשתייה: יש

חניה: יש

הדלקת אש: אסורה

רחצה במים: חוף רחצה מוכרז

חניון לילה: אין

ציוד מיוחד: נעליים, כובע, מים

הוראות בטיחות: אין להתקרב לקצה הצוק בתל יבנה ים

דמי כניסה: הכניסה בתשלום

מוקדי העניין המרכזיים

חוף ים מוסדר לרחצה

אתר יבנה ים

צמחייה ובעלי חיים אופייניים לחוף הים

סוללה אדירה של עיר כנענית

חוות צבי ים

תצפיות נוף

תצפית מצוק יבנה ים על מרחבי הגן הלאומי

תצפית מראש הסוללה הכנענית

פעילות רשות הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים ולשמירה על האתר

הרשות הכשירה את החוף לרחצה, סימנה שבילי הליכה ועוסקת בחפירות ארכאולוגיות בגן הלאומי. מצד השמירה על הטבע היא מצילה ביצים של צבי ים ואחרי שהצבים בוקעים היא משחררת אותם לים בבטחה.

איך מגיעים

מכביש תל אביב–אשדוד (4) פונים במחלף גן רווה לכביש 4311 לפלמחים. בדרך לגן הלאומי עוברים מעל נחל שורק וחורשת הצנחנים, חולפים על פני הכניסה לקיבוץ פלמחים ומגיעים לרחבת החניה.

רקע

גן לאומי חוף פלמחים הוא אתר נופש ובילוי ידוע לחובבי חוף הים, אבל הוא גם אתר טבע המשמר חוף טבעי, רכס כורכר חופי וחולות נודדים. בגן הלאומי כלול גם תל יבנה ים.

בשטחי החולות נפוצים מאוד שיחי רותם המדבר, הפורחים בפברואר בפריחה לבנה שופעת. שיח נפוץ אחר היא הלענה החד-זרעית. שני צמחים אלו אופייניים גם לחולות המדבר. קרוב לחוף הרוח מביאה רסס מלוח מהים, והצמחים כאן פיתחו עמידות לו: לפופית החוף נוטה לצמוח שרועה, לבנונית ימית מפתחת כסות עבה של שערות, וחבצלת החוף עוטה כסות עבה של שעווה על העלים. צמחי חוף הים פורחים בעיקר בלילות הקיץ, כי אז הרוח רגועה ואינה מפריעה לחרקים המאביקים.

בתחומי הגן הלאומי מתקיים עולם עשיר של בעלי חיים ובהם יונקים גדולים כצבי ארצישראלי, תן, שועל מצוי וחזיר-בר. בעלי חיים אלו נהנים גם מעורף החולות ומהשדות החקלאיים שמחוץ לגן הלאומי. עולם החי כולל בעלי חיים ייחודיים לבתי הגידול החולי כגון נחש חולות, הלטאה שנונית החולות והחומט נחושית החולות.

מסלול הטיול

  1. שביל האטדיוצאים לדרך מהפינה הדרומית-מזרחית של רחבת החניה (עוברים את הקופה ופונים דרומה). השביל עובר על רכס הכורכר, המכוסה בצמחייה צפופה. בולטים במיוחד השיח הקוצני אטד החוף, רותם המדבר והמטפס-שיח פרסיון גדול. זהו שביל האטד. אורכו כ-600 מ' והוא מסתיים במצוק הנישא של יבנה ים.
  2. יבנה יםיבנה ים הוא צוק הסלע הגדול החודר לים בקצה הדרומי של הגן הלאומי. זה השריד הבולט ביותר מעיר הנמל העתיקה. המקום נושב לראשונה בתקופה הכנענית התיכונה II (1200-1550 לפסה"נ). בתקופה זו היה היישוב מוקף סוללה אדירה, המקיפה כקשת שטח גדול מ-600 דונם. הקצה הצפוני של הקשת מגיע לחוף פלמחים, והקצה הדרומי הוא בבסיס פלמחים מדרום לכביש הגישה לחוף. אף שנבנתה לפני 3,500 שנה, סוללה זו משפיעה על תוואי הנוף באזור עד היום.מאז ועד ימי הביניים היה הנמל ביבנה ים מקום עגינה חשוב. העיר שגשגה בתקופת הברונזה המאוחרת (1550–1200 לפנה"ס) כשישראל הייתה בשלטון מצרים, וגם בתקופה הפרסית (539– 332 לפסה"נ), והתפתח בה מאוד הסחר הימי.בתקופה ההלניסטית (332–63 לפסה"נ) התגוררו ביבנה ים נוכרים ויהודים. לפי המסופר בספר מקבים ב שרף יהודה המכבי (בשנת 163 לפסה"נ) את הנמל ואת ספינות העיר כדי למנוע את מזימת הנוכרים להטביע את שכניהם היהודים בספינותיהם.

    בתקופה הביזנטית (324–638 לספירה) שוב פרח היישוב. העיר כונתה "מחוזה דימנין" – הנמל של יבנה – והייתה עיר נמל חשובה מאוד. צליינים רבים ירדו כאן מספינותיהם. בחפירות בניהולו של פרופ' משה פישר מאוניברסיטת תל אביב נחשפו שרידים של מבני ציבור מפוארים מתקופה זו, ובהם רצפות פסיפס מרשימות.

    יבנה ים שגשגה גם בתקופה הערבית הקדומה, בימי שלטון בית אומיה (661—750 לספירה). בימים ההם נקראה העיר מאחוז יבנא – נמל יבנה. בתקופת שלטונם של החליפים לבית עבאס (750–1250) הפך המקום למאחז צבאי, ובתקופה הממלוכית (1260–1516) הוא נודע בשם מינת רובין – נמל ראובן – על שם מסגד נבי רובין הסמוך בנחל שורק.

  3. חוף היםמיבנה ים השביל נמשך צפונה, על ראש המצוק ובמקביל לחוף. זהו שביל המצוק, המוביל למרכז השירות של הגן הלאומי ולסוכת המציל. על הרכס צומחים מינים רבים של צמחים, הבולטים בהם הם קריתמון ימי – צמח בשרני בעל תפרחת דמויית סוכך בצבע צהוב, ונר הלילה החופי – צמח בעל פרחים גדולים וצהובים.בקטע זה של החוף נראים סלעי חוף וסלעי כורכר. הגלים מכים בהם, מציפים אותם ונסוגים חליפות. זהו עולם טבע ציורי, ובו הסלעים הם בית גידול לעולם עשיר של צדפות, סרטנים ומינים רבים אחרים של בעלי חיים, וחופמים וביצניות משוטטים ביניהם.אפשר לעצור כאן, אך מומלץ להמשיך לפסוע לאורך החוף. במקום שרצועת החוף נעשית צרה מאוד ניצב שלט המכוון ימינה אל שביל הסוללה, הלוא היא הסוללה הקדומה בחלקה הצפוני.
  4. חוות צבי יםבחוף, סמוך לסוללה, שלט מגלה מתחם קטן: "חוות צבי ים". נקבות של צב ים חום וצב ים ירוק עולות בלילות הקיץ אל החוף, חופרות מעין קנים ומטילות לתוכם את ביציהן. אחר כך הן מכסות את הקנים ושבות לים. הביצים הטמונות בחול נשארות ללא השגחה וכלי רכב, מתרחצים ובעלי חיים מסכנים את קיומם. צבי ים הם בעלי חיים נדירים בישראל. כדי לשמר את אוכלוסיותיהם, פקחי רשות הטבע והגנים מסיירים בחופי הארץ. קנים שמתגלים באזור פלמחים מועתקים לחווה שבגן לאומי חוף פלמחים, ושם שומרים על הביצים מכל משמר. בקיץ 2014 בקעו הביצים מעשרה קנים בחווה, וממנה עשו הצבונים הצעירים את דרכם אל הים בבטחה.
  5. שביל הסוללהעולים לסוללה. מראש הסוללה יש תצפית מרהיבה. במזרח נראים היטב גבעות השפלה ומעליהם נישאים הרי יהודה. לפניהם נראים אזור התעשייה של יבנה, נס ציונה, רחובות וראשון לציון. אפשר להבחין גם במגדלי עזריאלי ובמגדל שלום בתל אביב. קרוב לכאן, אחרי קצה הסוללה, נראים בתי קיבוץ פלמחים ובדרום זקורות הארובות של תחנת הכוח באשדוד.מהסוללה גולשים היישר לרחבת החניה ובזאת תם המסלול הרגלי. ​

בסוף שנת 2014 ביטלה הוועדה המחוזית מרכז את
התכנית להקים כפר נופש בסמוך לגן לאומי חוף פלמחים.
הוועדה קיבלה את עמדת המשרד להגנת הסביבה,
שטובת הכלל חשובה מאינטרס צר ושהציבור זכאי ליהנות
מהחוף האחרון שנותר בין אשדוד לבית ינאי. רשות הטבע
והגנים תקדם יזמה להכריז על אזור חוף פלמחים כגן
לאומי, ובכך יתאפשר שימורו למען הדורות הבאים.