מסלול טיול בהר סהרונים-עין סהרונים בשמורת טבע מצוק הצינים-מכתש רמון

04.06.2019

מפסגת הר סהרונים תצפית יפה אל מכתש רמון, קניון נחל נקרות ורכסי ההרים שבמזרח
אל חאן סהרונים, אתר הארכאולוגי ובו שרידי חאן נבטי ששימש פונדק ותחנת לילה עבור שיירות הגמלים שנעו בדרכי הבשמים.

חאן סהרונים

מידע שימושי

נקודת התחלה: חניון לילה נחל גוונים

נקודת סיום: חניון יום עין סהרונים או חניון לילה נחל גוונים

צבע המסלול: שחור, ירוק, כחול וירוק. מפת סמ"ש מס' 17

דרגת קושי: בינונית. מומלץ לילדים מגיל 7 ומעלה

אורך: כ-6 ק"מ

משך הטיול: כ-3 שעות

נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

נקודות עניין: תצפית מרשימה מהר סהרונים, עין סהרונים וחאן סהרונים

עונה מומלצת: כל השנה, בהתאם לתנאי מזג האוויר

גישה לנקודת ההתחלה: ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40 כ-11 ק"מ, בק"מ ה-85 פונים שמאלה בדרך עפר אל נחל גוונים (סימון ירוק) ונוסעים כ-2 ק"מ עד לחניון הלילה נחל גוונים.

גישה לנקודת הסיום: ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40 כ-10 ק"מ. פונים שמאלה לדרך עפר לכיוון חניון בארות (סימון אדום) ונוסעים כ-5 ק"מ עד לחניון בארות. אחרי החניון פונים ימינה לפי הסימון האדום, ובפיצול הדרכים הבא פונים ימינה על פי השילוט עד לרחבת החניה של עין סהרונים.

מסלול הטיול:

המסלול מתחיל מחניון הלילה נחל גוונים, בדרך ג'יפים מסומנת בשחור לכיוון דרום. אחרי כ-500 מ', בשיא העלייה התלולה של ציר הנפט, מגיעים למפגש שבילים עם שביל המסומן בירוק. המשך המסלול בשביל הולכי הרגל המסומן בירוק הפונה לכיוון צפון-מזרח ומטפס בתלילות אל צדו הצפוני של הר סהרונים. הר סהרונים הוא רכס צר המתנשא עד לגובה 576 מ', והוא חלק מקירו הדרומי של מכתש רמון. מפסגת הר סהרונים תצפית יפה אל מכתש רמון, קניון נחל נקרות ורכסי ההרים שבמזרח. המסלול הקצר נמשך כ-1.5 ק"מ עד לפיצול השבילים ירוק-שחור. השביל הירוק יורד בדרך מפותלת ונפגש עם המסלול המסומן בכחול של פרסת נקרות. השביל השחור יורד בתלילות אל שער רמון ונפגש גם הוא עם המסלול המסומן בכחול. במפגש זה יש לפנות שמאלה במסלול הכחול ולעלות במעלה הנחל לכיוון עין סהרונים וחאן סהרונים.

עין סהרונים

הוא מעיין שכבה תת-קרקעי, שקיבל את שמו בשל צמח הסהרון המשולשל הגדל במקום. מהמעיין ממשיכים במעלה השביל המסומן בכחול עד למפגש עם דרך ג'יפים מסומנת בירוק, ומשם ממשיכים ללכת עד חניון עין סהרונים. על הגבעה מימין נמצא חאן סהרונים, אתר הארכאולוגי ובו שרידי חאן נבטי ששימש פונדק ותחנת לילה עבור שיירות הגמלים שנעו בדרכי הבשמים. השיירות העבירו סחורות רבות, ובהן מור ולבונה, מהעיר פטרה לנמל עזה. המבנה שוחזר בחלקו בידי רשות העתיקות ועבר טיפולי שימור ארכאולוגיים בידי רשות הטבע והגנים. מראש הגבעה תצפית יפה לכיוון עין סהרונים ושער רמון.

לחניון לילה נחל גוונים ניתן לחזור בדרך הג'יפים הפונה מערבה ומסומנת בירוק. אורך הדרך כ-2 ק"מ ובסופה מפגש עם ציר הנפט המסומן בשחור. במפגש יש לפנות שמאלה לכיוון דרום וללכת עד חניון הלילה נחל גוונים.