הר סהרונים ועין סהרונים - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע מכתש רמון

מאת: יעל לרנר 06.06.2020

מפסגת הר סהרונים תצפית מרהיבה אל מכתש רמון, קניון נחל נקרות ורכסי ההרים שבמזרח, שצבעיהם עזים במיוחד לאחר ירידת הגשמים. מסלול הטיול להר סהרונים ועין סהרונים מתאים ליום שמש חורפי, ובו תוכלו לצעוד לאורך הקיר הדרומי של מכתש רמון, ליהנות מטבע מדברי מלא עוצמה ולקנח בביקור במעיין שופע וקסום!

עין סהרונים זורם עין סהרונים זורם. צילום: ליאור שווימר, רשות הטבע והגנים
עין סהרונים. צילום: נדב טאובה
חניון עין סהרונים. צילום: אריאל ליצ'ק, רשות הטבע והגנים

מספר מפת סימון שבילים

: 18

משך ואורך המסלול

 


אורך המסלול : כ-6 ק"מ


משך המסלול: כ-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי בדרגת קושי בינונית


מוקדי עניין


  • תצפית מרשימה מהר סהרונים

  • עין סהרונים

  • חאן סהרונים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הר סהרונים הוא רכס צר המתנשא עד לגובה 576 מ', חלק מקירו הדרומי של מכתש רמון. מפסגת הר סהרונים תצפית יפה אל מכתש רמון, קניון נחל נקרות ורכסי ההרים שבמזרח. 

מסלול הטיול להר סהרונים ועין סהרונים הוא מהמסלולים המתאימים ביותר ליום שמש חורפי, ובו תוכלו לצעוד לאורך הקיר הדרומי של מכתש רמון, ליהנות מטבע מדברי מלא עוצמה הכולל מעיין שופע וקסום ולקנח בביקור בחאן סהרונים – חאן נבטי ששימש כפונדק דרכים עבור שיירות הגמלים שנעו בדרך הבשמים המפורסמת!

תיאור המסלול

נקודת התחלה: חניון לילה נחל גוונים

נקודת סיום: חניון יום עין סהרונים או חניון לילה נחל גוונים

המסלול מתחיל מחניון הלילה נחל גוונים, בדרך ג'יפים מסומנת בשחור, לכיוון דרום. אחרי כ-500 מ', בשיא העלייה התלולה של ציר הנפט, מגיעים למפגש שבילים עם שביל המסומן בירוק. המשך המסלול בשביל הולכי הרגל המסומן בירוק הפונה לכיוון צפון-מזרח ומטפס בתלילות אל צדו הצפוני של הר סהרונים. 

המסלול הקצר נמשך כ-1.5 ק"מ עד לפיצול השבילים ירוק-שחור. השביל הירוק יורד בדרך מפותלת ונפגש עם המסלול המסומן בכחול של פרסת נקרות. השביל השחור יורד בתלילות אל שער רמון ונפגש גם הוא עם המסלול המסומן בכחול. במפגש זה יש לפנות שמאלה במסלול הכחול ולעלות במעלה הנחל לכיוון עין סהרונים וחאן סהרונים.

עין סהרונים הוא מעיין שכבה תת-קרקעי, שקיבל את שמו בשל צמח הסהרון המשולשל הגדל במקום. מהמעיין ממשיכים במעלה השביל המסומן בכחול עד למפגש עם דרך ג'יפים מסומנת בירוק, ומשם ממשיכים ללכת עד חניון עין סהרונים. על הגבעה מימין נמצא חאן סהרונים, אתר הארכאולוגי ובו שרידי חאן נבטי ששימש פונדק ותחנת לילה עבור שיירות הגמלים שנעו בדרכי הבשמים. השיירות העבירו סחורות רבות, ובהן מור ולבונה, מהעיר פטרה לנמל עזה. המבנה שוחזר בחלקו בידי רשות העתיקות ועבר טיפולי שימור ארכאולוגיים בידי רשות הטבע והגנים. מראש הגבעה תצפית יפה לכיוון עין סהרונים ושער רמון.

איך להגיע

לנקודת ההתחלה: ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40 כ-11 ק"מ, בק"מ ה-85 פונים שמאלה בדרך עפר אל נחל גוונים (סימון ירוק) ונוסעים כ-2 ק"מ עד לחניון הלילה נחל גוונים.

לנקודת הסיום: ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40 כ-10 ק"מ. פונים שמאלה לדרך עפר לכיוון חניון בארות (סימון אדום) ונוסעים כ-5 ק"מ עד לחניון בארות. אחרי החניון פונים ימינה לפי הסימון האדום, ובפיצול הדרכים הבא פונים ימינה על פי השילוט עד לרחבת החניה של עין סהרונים.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון לילה נחל גוונים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.