מסלול פריחה בעקבות צבעוני ססגוני בבורות לוץ

04.06.2019

מסלול טיול נהדר בחורף ובעיקר באביב, בעת שהכל נצבע במרבדים של צבע, במיוחד לאחר חורף גשום וטוב

צבעוני ססגוני בבורות לוץ

השם "בורות לוץ" טומן בחובו הבטחה להרפתקה. מי שלא היה, יופתע לגלות עד כמה השם נאמן למציאות בשטח (כלומר, להימצאותם של בורות מים). זהו מסלול טיול נהדר בחורף ובעיקר באביב, בעת שהכל נצבע במרבדים של צבע, במיוחד לאחר חורף גשום וטוב.

מידע שימושי​​

אורך המסלול: כ-3 קילומטרים (המסלול הקצר)
משך המסלול: 2-3 שעות
רמת קושי: קלה
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

איך מגיעים

לבאים מצפון – נוסעים על כביש מספר 40 לכיוון מצפה רמון. לפני שמגיעים ליישוב, פונים מערבה אל כביש מספר 171, וממנו לפי השילוט אל חניון לילה בורות לוץ

רקע

מעניין לדעת כי בשל גובהו של המקום, כחלק מהשתייכותו להר הנגב, גם בימי אביב חמים יחסית יהיה פה נעים. עם זאת, הקיץ עשוי להיות פחות מתאים (מה גם שלא תפגשו פריחות).
אז מהי הנוסחה המנצחת הפעם? שמיים בכחול עז, מרחב מדברי צהוב המשמש תפאורה הולמת, וים של נקודות צבעוניות, כאלו שגם מטיילים ותיקים לא יוכלו להישאר אדישים אליהן.

מסלול הטיול

ניתן לטייל בבורות לוץ בכמה אופנים. ההמלצה שלנו, במיוחד אם מדובר בטיול משפחות, היא על המסלול הקצר, שמתחיל ומסתיים באותה הנקודה – חניון בורות לוץ, שממנו נמתח שביל אדום לכיוון צפון.
השביל הטבעתי הקל ייקח אתכם לצד מאגרי מים קדומים, המהווים עדות אילמת לחקלאות שפרחה כאן בימי קדם. גם טרסות קדומות תמצאו פה, תעלות נושנות לניקוז המים ושאר רמזים מן העבר. בורות המים עצמם מעוטרים בחלקם בצמחים המעידים על הימצאות מים, בעיקר קנה מצוי, המתנשא לגובה. ומכל הבורות כולם, הבור בה"א הידיעה הוא בור לוץ, שהוא בעצם בריכת מים שקוטרה כ-17 מטר ועומקה כ-4 מטרים. את הדבר הזה – תהיו חייבים להודות – לא ציפיתם למצוא בלב המדבר.
והפרחים? כמובן. שפע המשקעים (יחסית) שלהם זוכה הר הנגב מניב בימי האביב פריחות בוורוד, סגול, צהוב ובורדו. לצד הצבעוני הססגוני שלשמו התכנסנו כאן, יופיעו לצדכם בעונה גם חברים בוטניים נוספים, בהם שמשון השלחופיות, שמשון הנגב, צבעוני ההרים, עיריוני צהוב, דרדר דמשקאי ועוד. והכי חשוב – מרוב צבעים אל תשכחו להישאר צמודים לשביל הטיול שלכם, שצבעו אדום.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.